03.02.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nicoleta Ionescu).
Pocit plnosti a roztiahnutia v brušnej dutine môže spôsobiť veľké nepohodlie. Nielenže môžeme pociťovať bolesť, ale pocit „nafúknutého“ brucha nám spôsobuje aj nepríjemný pocit vo vlastnej koži. Ako sa s tým vysporiadať? Medzi prírodnými liekmi na plynatosť kraľujú bylinky. Ktorá z nich si najlepšie poradí s nadmerným hromadením plynov v črevách?
Častým problémom je nadúvanie
Stav sa vyskytuje bez ohľadu na vek. Aj keď je nadúvanie častejšie u žien, riziko jeho výskytu súvisí najmä so životným štýlom, stravovaním a celkovým zdravotným stavom. Zvýšená plynatosť v črevách sa prejavuje okrem iného brušnou distenziou, pocitom brušnej distenzie a bolesťou v tejto oblasti tela.
Rôzne skupiny ľudí sú vystavené riziku výskytu týchto nepríjemných symptómov. Kvôli hormonálnym zmenám sa na ne často sťažujú predmenštruačné a tehotné ženy. Chronická plynatosť často sprevádza syndróm dráždivého čreva a potravinové intolerancie, najmä laktózy a fruktózy. Niektoré lieky, najmä antibiotiká, môžu tiež negatívne ovplyvniť črevnú flóru. Ľudia zažívajúci stres sú tiež náchylní na plynatosť.
Čo spôsobuje nadúvanie? Návyky, ktoré je lepšie odstrániť
Okrem vyššie spomenutých faktorov, na ktoré nemáme vplyv (ostatne pri chorobe by sme sa len ťažko vzdali liečby potrebnými liekmi), treba spomenúť aj návyky, ktorými k vzniku plynatosti prispievame my sami.
Prejedanie sa mastných jedál a vysoko spracovaných potravín má často za následok nepríjemné príznaky. Nedostatok striedmosti pri degustácii sťažuje vstávanie od stola a následné fungovanie na plné obrátky. Odporúča sa vyhnúť sa jedlu v zhone. Rýchlym prehĺtaním sa do tráviaceho traktu dostáva viac vzduchu. Je zaujímavé, že tento stav môžu spôsobiť aj veci ako žuvanie žuvačky, pitie cez slamku alebo fajčenie cigariet.
Pokiaľ ide o stravovacie návyky, ktoré prispievajú k nafukovaniu, patrí medzi ne časté pitie sýtených nápojov. Ak spozorujeme sklon k tomuto stavu, musíme zvážiť obmedzenie niektorých produktov v strave, vrátane strukovín (najmä hrachu a fazule), kapusty a ružičkového kelu.
Bylinky na plynatosť ako prírodná liečba
Keď naše brušká začnú pripomínať nafúknutý balón, hľadáme riešenia, ktoré nám umožnia rýchlo a efektívne sa problému zbaviť. Oplatí sa preto dbať na to, aby ste v domácej lekárničke mali bylinky – aromatické čaje a nálevy jemne odstránia tráviace ťažkosti. Aké sú najlepšie bylinky na plynatosť? Časť ich potenciálu využili už naši predkovia.
Fenikel – známy už celé generácie
Toto je pravdepodobne prvá asociácia, keď hovoríme o prirodzených spôsoboch, ako sa vysporiadať s nadúvaním. Nálev z feniklu priaznivo pôsobí na tráviace procesy, jemne znižuje pocit plnosti. Stimuluje sekréciu žalúdočných štiav a je liekom na zápchu a tráviace ťažkosti. Má tiež relaxačný účinok, znižuje napätie hladkého svalstva tráviaceho traktu.
Aníz – hviezda domácej lekárničky?
Pred stáročiami sa verilo, že aníz môže pomôcť v boji proti… nočným morám. Postupom času sa však objavili praktickejšie a merateľné vlastnosti — najmä antispazmodické vlastnosti. Infúzia plodov anízu zmierňuje príznaky spojené s kolikou, nevoľnosťou, zlým trávením a samozrejme plynatosťou. Preto sa neoplatí vnímať ho len ako aromatické korenie, ktoré radi používame pri príprave domácich koláčov či ohrievania zimných čajov.
Rasca obyčajná s cennými vlastnosťami
Ako korenie s výraznou chuťou nie je každému po chuti. Oplatí sa však naň pozrieť priaznivejšie, keď si chceme uľaviť od plynatosti. Táto obľúbená bylina sa už po stáročia používa na podporu trávenia a odstraňovanie plynov. Rasca normalizuje peristaltické pohyby čriev a navyše aktivuje metabolizmus a spaľovanie tukov. Jej diuretické vlastnosti tiež urýchľujú odstraňovanie prebytočnej vody a toxínov z tela.
Koreň sladkého drievka – hladko si poradí so zápchou
Menej zjavným, ale pozoruhodným liekom na plynatosť sú infúzie sušeného koreňa sladkého drievka. Stojí za to zdôrazniť protizápalové vlastnosti tejto suroviny a jej schopnosť regenerovať sliznicu žalúdka a čriev. Sladké drievko pomáha chrániť pred stukovatením pečene a prináša veľkú úľavu nielen po príliš výdatnej hostine, ale aj po otravách jedlom.
Mäta pieporná – domáci liek zo záhrady
Vyznačuje sa príjemnou vôňou a protikŕčovým účinkom na hladké svalstvo čriev. To sa premieta do zníženia bolesti a nepohodlia spojeného s plynatosťou. Mäta zlepšuje trávenie a vstrebávanie potravy. Pomáha udržiavať správnu peristaltiku čriev, takže krátko po konzumácii mätového nálevu sa môžeme cítiť ľahšie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Princ William začína deň týmto nápojom – pomáha znižovať cholesterol!
Málokto o ňom počul, čo je veľká škoda. Pomáha tráveniu, reguluje krvný tlak a podporuje srdce
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.