04.02.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/aappp).
Jedným z druhov, ktorých zdravotný stav sa môže v zime trochu zhoršiť, je zamiokulkas. Hoci ide o mrazuvzdornú rastlinu s nízkymi nárokmi, niekedy potrebuje posilňujúce živiny, aby mohla ďalej rásť a vypustiť viac listov. Takýto prípravok si môžete vyrobiť sami doma z jedinej prísady.
Ak hľadáte rastlinu do domácnosti, ktorá nepotrebuje špeciálnu starostlivosť, má nízke nároky a je odolná voči rôznym podmienkam, stavte na zamiokulkas. Je to druh, ktorý sa prirodzene vyskytuje v Afrike, ale cíti sa ako doma aj na Slovensku. Vyzerá nádherne, dorastá do impozantnej veľkosti a nepotrebuje prílišnú starostlivosť, takže je výbornou voľbou pre amatérov. Treba však pamätať na to, že rastlinu je potrebné z času na čas prihnojiť, aby sa podporil jej rast. Zistite, ako sa o ňu starať, aby bola ozdobou vášho domova dlhé roky.
Kde uchovávať zamiokulkas? Pozrite si pravidlá starostlivosti o túto rastlinu
Skôr ako prejdete k hnojeniu, stojí za to pripomenúť si základné pravidlá starostlivosti o zamiokulkas. Poloha je veľmi dôležitá. Táto rastlina nemá rada plné slnko, pretože môže spáliť jej mäsité listy. Oveľa lepšie sa jej darí v polotieni s rozptýleným svetlom, ale znesie aj polohy v úplnom tieni. Veľmi dôležitá je aj teplota miestnosti, v ktorej stojí. Mala by sa pohybovať okolo 20 až 25 stupňov Celzia, hoci v zime môže byť o niečo nižšia. Dbajte na to, aby ste rastlinu neumiestnili do prievanu alebo do blízkosti zdroja tepla, napríklad zapnutého radiátora. Ďalším dôležitým faktorom je zalievanie. Zamiokulkas si dlhodobo ukladá zásoby vody v listoch, stonkách a odnožiach, takže nepotrebuje častú zálievku. Nadmerná vlhkosť mu veľmi škodí. Môže viesť k hnilobe koreňov a žltnutiu listov, preto rastlinu zalievajte len malým množstvom vody, až keď pôda úplne vyschne.
Čím zalievať zamiokulkas, aby rástol? Pripravte si túto jednoduchú výživu
V zime nie je potrebné pravidelné hnojenie, ale je dobré raz za mesiac rastlinu zaliať špeciálnou výživou, ktorá stimuluje rast. Nemusíte však hneď ísť do záhradníctva. Takýto prípravok si môžete vyrobiť sami a všetko, čo potrebujete, je ananásová šupka. Zvyčajne končí v koši, pretože málokto vie, že obsahuje veľa živín, napríklad dusík, fosfor, draslík, horčík, mangán, železo a zinok. Vďaka nim zamiokulkas posilní svoju imunitu, zlepší sa jeho vzhľad a jeho stonky sa začnú predlžovať. Ako si pripravíte takúto ananásovú výživu? Jednoducho vložte šupku do nádoby, zalejte litrom vody a nechajte to na 24 hodín na pokoji. Potom zmes preceďte a zrieďte pohárom vody. Zalejte ňou rastlinu a výsledky uvidíte už po niekoľkých dňoch.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zamiokulkas to miluje. Pridajte do vody a veľmi rýchlo vyrastú nové listy
Šikovný nápad pre zamiokulkas. Pridajte ho do kvetináča a bude rásť ako blázon
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.