04.02.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Yutias).
Rastliny môžu byť zaujímavou a krásnou dekoráciou domácnosti. Okrem tradičných druhov sa však oplatí zaviesť do našich izieb aj iné, menej známe, ale jedinečné exempláre. Dobrou voľbou je aglaonema, rastlina, ktorej listy menia farbu ako kaleidoskop. Poradíme vám, prečo by ste sa mali rozhodnúť práve pre tento druh a ako sa o neho starať.
Jednou z výhod aglaonemy je, že ide o črepníkovú rastlinu, ktorá nemá vysoké nároky a jej pestovanie je naozaj jednoduché. Okrem toho vyzerá mimoriadne zaujímavo a jej listy menia farbu. Okrem toho sa dá pestovať v podmienkach, kde by iné rastliny často nemohli prežiť.
Prečo pestovať aglaonemu? Je to zaujímavá rastlina
Aglaonema je tropická črepníková rastlina, ktorej popularita rastie. Je to druh, ktorý pochádza z juhovýchodnej Ázie. Vyznačuje sa dekoratívnymi, farebne sa meniacimi listami. Majú nádherné farby. Patrí medzi nich zelená, odtiene červenej, strieborná, ružová a žltá.
U niektorých odrôd sa mení aj farba okrajov listov. Na mladých listoch sú spočiatku žlté a počas dozrievania sa zmenia na limetkovo zelené. V konečnom štádiu vývoja sú tmavozelené.
Treba tiež vedieť, že ide o ideálnu rastlinu, keď v našom dome nie je veľa prirodzeného svetla, pretože aglaoneme sa dobre darí na zatienených miestach. V dôsledku toho ju môžete umiestniť v podstate kamkoľvek a stále bude zdravo rásť. Ďalšou výhodou tejto rastliny je, že zlepšuje kvalitu vzduchu v miestnosti. Výborne čistí vzduch od toxínov, takže môže byť nielen farebnou dekoráciou, ale aj prírodným filtrom.
Ako sa staráte o aglaonémy? O to sa musíte postarať
Dobrou správou je aj to, že aglaonema je jednoduchá rastlina na pestovanie. Najlepšie sa cíti v miernej vlhkosti, ale poradí si aj vtedy, ak ju občas zabudnete zaliať. Zalievať by sa mala, keď pôda v kvetináči mierne vyschne.
Aglaonema najlepšie rastie pri teplotách od 18 do 25 stupňov Celzia. Prievan a náhle zmeny teplôt aglaoneme neprospievajú, čo by sa malo zohľadniť pri výbere miesta pre ňu. Ďalšou výhodou je, že aglaonema nevyžaduje intenzívne hnojenie. Stačí ju na jar a v lete raz mesačne prihnojiť zeleným hnojivom. Naopak, na jeseň a v zime obmedzte hnojenie na minimum.
S akými problémami sa môžete stretnúť pri pestovaní aglaonemy?
Hoci je starostlivosť o rastlinu veľmi jednoduchá, niekedy sa môžete stretnúť s niekoľkými problémami. Znepokojujúcim príznakom, ktorý môžete zaznamenať pri pestovaní aglaonemy, sú hnedé škvrny objavujúce sa na listoch. Môžu byť znakom toho, že ste na zavlažovanie použili príliš veľa vody.
V takom prípade by ste mali rastlinu premiestniť na teplejšie miesto a nechať ju vyschnúť. Choré listy by sa mali po určitom čase odstrániť a vlhkosť pôdy by sa mala priebežne monitorovať. Okrem toho môže byť aglaonema napadnutá škodcami, ako sú roztočce, múčnatky a strapky, preto je vhodné použiť ochranné opatrenia.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Majú vaše črepníkové rastliny hnednúce listy? Možno robíte túto chybu
Tieto rastliny priťahujú peniaze a šťastie. Zistite, ako ich pestovať a neplytvať nimi
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.