05.02.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/umitc).
Ktoré črepníkové rastliny pomáhajú čistiť vzduch? Ak hľadáte krásnu zelenú dekoráciu, ktorá zároveň priaznivo ovplyvňuje mikroklímu vo vašom dome, vyberte si filodendron. Pri správnej starostlivosti vám bude robiť radosť.
Filodendrony sú krásne a obľúbené črepníkové rastliny, ktoré svojimi listami trochu pripomínajú monstery. Nie je to prekvapujúce, pretože rovnako ako ony patria do čeľade áronovitých. Treba si však uvedomiť, že napriek ich zdanlivej podobnosti na prvý pohľad ide o dva rôzne druhy. Ako sa o nich starať, aby rástli sviežo a zeleno, a čo robiť, ak sa objavia žlté škvrny?
Kam umiestniť filodendron? Týmto miestam sa vyhnite
Filodendrony pochádzajú z Indie, Strednej a Južnej Ameriky. Je to exotická rastlina, ktorá zaujme krásnymi listami, ale má svoje požiadavky. Ak ich nesplníte, začne vám chradnúť pred očami. Predovšetkým zabezpečte, aby stál na takom mieste vo vašom byte, kde k nemu bude prenikať mäkké, rozptýlené svetlo. Rozhodne sa vyhnite miestam s priamym slnečným svetlom. Pokiaľ ide o substrát, mal by byť veľmi úrodný, priepustný, kyprý a najlepšie s neutrálnym alebo mierne kyslým pH.
Ako často zalievate filodendrony? Pravidelne, ale jemne
Keďže filodendrony sú exotické rastliny, potrebujú vysokú vlhkosť, preto ich musíte pravidelne kropiť mäkkou stojatou vodou. Zalievajte často, ale nie príliš. Robte to tak, aby bol substrát neustále jemne vlhký. Rastlina zle znáša premokrenie aj preschnutie. Okrem toho nezabúdajte na hnojenie od apríla do augusta, najmä prípravkami bohatými na minerály a horčík.
TIP! Ak vlastníte mladú rastlinu, nezabudnite ju každý rok presadiť. V prípade trochu starších rastlín stačí každé dva alebo tri roky. Vyberte pre nich čoraz väčší kvetináč, aby im nechýbal priestor.
Čo robiť, ak listy filodendronu zožltnú? Venujte tomu pozornosť
Niekedy sa stane, že rastlina napriek usilovnej snahe chradne a na jej listoch sa objavia žlté škvrny. Pokiaľ sa to deje v spodných častiach rastliny, pravdepodobne to nie je dôvod na znepokojenie, pretože je to súčasť prirodzeného procesu. V takomto prípade môžete počkať, kým oslabené listy samé opadajú, alebo ich odrezať.
Situácia je trochu odlišná, keď sa problém týka iných častí. Najčastejšie je na vine zlá poloha, keď je rastlina vystavená priamemu slnku, ktoré ju môže spáliť. Okrem toho dbajte na to, aby ste ju nepreliali. Pravidelné zalievanie je síce dôležité, ale so zdravou mierou. Rastlinu sa oplatí dôkladne prezrieť, pretože môže byť napadnutá škodcami vrátane múčnatky, štítničky alebo roztočcov. V takom prípade musíte použiť vhodné prípravky a izolovať infikovaný kvet od ostatných počas trvania liečby.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Rastú v najtmavšom kúte domu. Najkrajšie rastliny, ktoré milujú tieň
Trendy v pestovaní črepníkových rastlín v roku 2025: staré, osvedčené druhy sa vracajú na vrchol
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.