06.02.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/matuska).
Plesne v domácich kvetináčoch sú bohužiaľ bežným javom. Biely, nadýchaný povlak na substráte nielenže vyzerá škaredo, ale aj škodí našim črepníkovým rastlinám, preto sa oplatí vedieť, ako proti nej účinne bojovať. Aký je najrýchlejší domáci prostriedok na boj s plesňou v kvetináči? Navrhujeme v článku.
![](https://www.vasenvtebe.sk/wp-content/uploads/2024/09/plesen-v-kvetinaci.jpg)
Foto: shutterstock/matuska
Odkiaľ sa berie pleseň v kvetináči?
Plesne v kvetináčoch sú pomerne častým javom, s ktorým bojuje väčšina majiteľov izbových rastlín. Ľahko ju odhalíte pri pohľade na povrch pôdy v nádobe. Zvyčajne sa na nej objavuje ako biela, niekedy však mierne hnedá usadenina, ktorá je na vrchu nadýchaná. Možno si ju pomýliť so žltkastým vápenatým nánosom, ktorý vzniká pri zalievaní rastlín tvrdou vodou. Plesne sú však oveľa nebezpečnejšie. Predovšetkým preto, že mycélium prerastajúce do substrátu môže viesť až k úhynu rastliny.
Odkiaľ sa berie pleseň v kvetináči? Jej prítomnosť svedčí o nezdravom pestovateľskom prostredí, ktorému prospievajú tieto faktory:
- Nadmerné zavlažovanie – príliš časté a hojné zavlažovanie izbových rastlín je hlavnou príčinou vzniku plesní na zemine v kvetináčoch;
- Zlá drenáž – ak nádoba nemá drenážny otvor a vrstvu keramzitu, pôda bude nadmerne vlhká a ľahko sa na nej vytvorí pleseň;
- Nedostatočná cirkulácia vzduchu – nedostatočné vetranie priestoru, v ktorom pestujete rastliny, prispieva k vzniku povlaku v kvetináči;
- Nedostatok svetla – rastliny pestované v nedostatočne osvetlených priestoroch sú náchylnejšie na vznik plesní;
- Rozklad organických materiálov – banánové šupky, kávová usadenina alebo iné organické zvyšky, ktoré používame na hnojenie rastlín v kvetináčoch, podporujú rast plesní, ak zostávajú na povrchu zeminy v kvetináči dlhší čas.
Vyššie opísané podmienky sa v našich domácnostiach najčastejšie vyskytujú na jeseň a v zime, takže vtedy zvyčajne bojujeme s plesňami v črepníkových rastlinách.
Domáci liek na pleseň v kvetináči
Pri boji proti plesniam musíme dbať na to, aby sme nepoškodili rastliny v kvetináčoch. Oplatí sa zvoliť metódy, ktoré sú prírodné, ale účinné a bezpečné na použitie. Skôr ako siahnete po domácom prostriedku na pleseň v kvetináči, dodržujte niekoľko jednoduchých krokov, aby ste si mohli byť istí, že sa zamorenie dlho neobjaví. Ako bojujete proti plesni na pôde s izbovou rastlinou? Tu je návod krok za krokom:
- Odstráňte vrchnú časť formy – začnite opatrným zoškrabávaním vrstvy formy zo základne. Môžete na to použiť čistú lyžicu alebo malú špachtľu;
- Prepichnite substrát – pomocou palice alebo vidličky opatrne prepichnite zeminu v kvetináči, aby sa uvoľnila a prevzdušnila. Dávajte pozor, aby ste nepoškodili korene rastliny;
- Použite domáci prostriedok proti plesniam v kvetináči – posypte pôdu škoricou alebo jedlou sódou. Prípadne môžete použiť roztok peroxidu vodíka a vody z vodovodu (pomer 1:5), ktorým pokropíte substrát, pričom sa vyhnete stonkám rastlín. Tieto prípravky budú fungovať lepšie ako drahé fungicídne prípravky.
Stojí za to prehodnotiť svoje zvyky pri zalievaní a prispôsobiť ich potrebám rastliny. V zime je zvyčajne najlepšie nechať pôdu čiastočne vyschnúť a až potom siahnuť po kanvici so zálievkou. Nezabudnite tiež pestovať izbové kvety na dobre vetraných miestach. Ak sa napriek týmto opatreniam pleseň vráti, môže byť potrebné presadiť rastliny do čerstvej pôdy a opatrne umyť kvetináč. Ak chcete ušetriť peniaze, môžete skúsiť starý substrát sterilizovať. Umiestnite ho na veľký plech a pečte ho 30 minút pri teplote 100 °C. Po vychladnutí doň presaďte rastlinu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kvetináč prikryte pevnou prikrývkou. Rastliny potrebujú rýchly zásah
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.