07.02.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Iryna Inshyna).
Výsev zeleniny na presádzanie sa môže začať už vo februári. Musíte však výsev vhodne naplánovať, aby ste získali bohatú úrodu. Ktoré druhy zeleniny by sa mali vysievať vo februári? Je to vhodný čas na výsev druhov, ktoré vyžadujú dlhšie vegetačné obdobie. Kvalita sadeníc je zasa zásadným faktorom úspechu pestovania zeleniny. Zistite, ako zasiať semená, aby ste získali najvyššie výnosy.
Akú zeleninu zasiať vo februári?
Vo februári sa dni predlžujú a príroda sa pomaly začína prebúdzať zo zimného spánku. V tomto období môžete začať pestovať sadenice niektorých druhov zeleniny. Čo zasiať vo februári? Túto otázku si často kladú záhradkári, ktorí sa už začínajú pripravovať na novú sezónu. Pred výsevom semien však musíte poznať individuálne požiadavky druhov zeleniny, ktoré sa rozhodnete pestovať. To vám pomôže vytvoriť im čo najlepšie podmienky a vyhnúť sa väčšine problémov. Najlepší čas na produkciu sadeníc predstavuje polovica februára. Je to ideálny čas na výsev zeleniny, ktorá si vyžaduje dlhé vegetačné obdobie a pre svoj rast potrebuje vysoké teploty. Vo februári môžete zasiať druhy ako:
- cibuľa,
- pór,
- zeler,
- paprika (najmä pálivé odrody),
- paradajky,
- artičoky,
- fenikel,
- baklažán,
- brokolica,
- kapusta,
- čínska kapusta,
- špenát,
- karfiol,
- kaleráb.
Vo februári môžete zasiať aj semená šalátov, ako sú hlávkový, ľadový, rímsky a listový. V druhej polovici mesiaca už môžete do tunelov a obručových skleníkov vysievať okrem iného reďkovku, rukolu, petržlen, valeriánku, kôpor a dokonca aj mrkvu. Február predstavuje tiež vhodný čas na výsev semien zeleninových klíčkov, ktoré dodajú telu cenné vitamíny a minerály. V tomto období môžete pestovať klíčky reďkovky, slnečnice, brokolice, fazule, žerušnicy alebo šošovice.
Sadenice vo februári krok za krokom
Na prípravu sadeníc nepotrebujete veľa. Najskôr si zaobstarajte správne nádoby – môžu to byť viacdielne kvetináče, rašelinové kvetináče alebo podnosy na sadenice. Substrát pre semená zeleniny musí byť úrodný, priepustný, bez patogénov a bohatý na živiny, aby sa zabezpečil voľný rast klíčiacich rastlín. Najlepším substrátom je zmes rašeliny a piesku, ktorú si môžete pripraviť sami. Hotový substrát pre sadenice si môžete kúpiť aj v záhradníctve.
Pripravené nádoby naplňte zeminou, dobre ju navlhčite a mierne zhutnite. Rozhodujúca je hĺbka výsevu – čím sú semená menšie, tým plytšie ich vysejete (veľmi drobné semená musíte nechať na povrchu nezakryté). Po zasiatí pôdu jemne zvlhčite vodou (najlepšie pomocou postrekovača, aby ste semená nevyplavili). Potom nádoby zakryte plastovou fóliou alebo priehľadným krytom a umiestnite ich na dobre osvetlené, teplé miesto s teplotou približne 21 stupňov Celzia (nezabudnite pravidelne vetrať).
Keď sadenice vyvinú 2 – 3 listy, mali by sa presadiť, t. j. mali by sa vybrať najsilnejšie rastliny a presadiť do samostatných kvetináčov. Mladé sadenice zeleniny vyžadujú, aby bol substrát neustále vlhký, ale nesmú sa prelievať. S otužovaním rastlín by sa malo začať približne týždeň pred ich vysadením na trvalé miesto. Výsadba do zeme sa zvyčajne vykonáva v polovici mája. Musíte si uvedomiť, že predpokladom vysokých výnosov je vytvorenie zdravej a silnej sadenice.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Najlepší čas na výsev sadeníc zeleniny. Kedy vysievať paradajky, papriky a uhorky?
Kedy sadiť paradajky zo semien doma? Počkajte do tohto dátumu. Inak budú kríky prázdne
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.