07.02.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Grandpa).
Tu je jedna z najčastejšie pestovaných črepníkových rastlín. Obľúbenosť orchideí je spôsobená najmä ich dekoratívnym a exotickým vzhľadom. Vyznačujú sa dlhým obdobím kvitnutia, ktoré trvá aj niekoľko mesiacov. Na rozdiel od toho, čo si možno myslíte, pestovanie orchideí nie je veľmi náročné, ak im poskytnete správne podmienky. Dôležité je, čo s orchideami urobíte po odkvitnutí. Mali by ste stonky ostrihať, alebo je lepšie ich ponechať? Od tohto rozhodnutia závisí stav rastliny.

Foto: shutterstock/Grandpa
Čo robiť, keď kvitne orchidea?
Pravdepodobne si mnohí z nás zvykli na pohľad na tento farebný akcent v byte. Bohužiaľ, nič netrvá večne a je prirodzené, že orchidea jedného dňa jednoducho vybledne. To však nie je dôvod na to, aby ste o ňu stratili záujem. Ošetrovanie odkvitnutej orchidey je predpokladom kvitnutia a určuje stav rastliny.
Kvetenstvo, ktoré vädne a stráca svoj pôvab, by sa malo pravidelne odstraňovať. To musíte robiť štandardne. Viac otáznikov vyvoláva lysá stonka orchidey – odstrániť ju alebo nie?
Kedy treba odstrániť stonku orchidey?
Váš postup by mal závisieť od konkrétnej odrody, ktorá sa dostala na váš parapet. Treba si uvedomiť, že mnohé orchidey kvitnú len raz na jednej stonke, ktorá časom uschne, zožltne alebo zhnedne. To znamená, že ju môžete odstrániť – odrežte stonku orchidey v mieste, z ktorého vyrastá, priamo pri báze rastliny. To umožní orchidei využiť jej vitalitu na posilnenie koreňov a vytvorenie nových výhonkov.
Bude orchidea kvitnúť znova na tej istej stonke?
Môžete to urobiť pri viacerých druhoch. Obľúbené druhy Phalaenopsis a Psychopsis kvitnú na tej istej stonke. Vyžadujú si však náležitú pozornosť hneď po opadnutí posledných okvetných lístkov.
Ak je stonka ešte zelená, je veľká šanca, že z nej vyrastie nový bočný výhonok, ktorý vás časom poteší pohľadom na drobné kvety. Najprv rastlinu pozorne prezrite a sledujte zelené mäsité zhrubnutia – uzly. Na povzbudenie orchidey k ďalšiemu kvitnutiu, odrežte stonku hneď za prvým zdravým uzlom pod kvitnúcim kvetenstvom a odstráňte všetky suché časti v tejto časti rastliny.
Pri strihaní orchideí používajte len čisté, vydezinfikované a naostrené nástroje. Zabezpečíte tak presný rez bez toho, aby ste rastliny vystavili nákaze chorobami.
Nie je taká rozmarná, ako sa hovorí. Základy starostlivosti
Ako sa starať o orchideu, aby bohato kvitla a dlho sa tešila dobrej kondícii? Milovníci týchto farebných rastlín si musia zapamätať niekoľko pravidiel. Základ starostlivosti o orchidey predstavuje správna zálievka. Počas vegetačného obdobia zalievajte rastliny raz týždenne ponorením kvetináča do vody približne na 15 minút. Okrem toho majú orchidey rady svetlé stanovištia s rozptýleným svetlom. Odporúča sa umiestniť ich na východný alebo západný parapet. Orchidey najlepšie rastú pri teplote 18 – 25 °C cez deň a s miernym poklesom týchto hodnôt v noci (približne na 16 – 18 °C).
Na stimuláciu kvitnutia počas obdobia rastu musíte orchidey pravidelne hnojiť – každé dva až tri týždne. Tým sa zabezpečí, že rastliny majú dostatok živín. Ak má váš druh prerastené korene, oplatí sa ho presadiť do nového kvetináča a poskytnúť mu substrát určený pre orchidey – priepustný a ľahký.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Orchidea bude kvitnúť stále. Zalievajte ju vodou, ktorá bežne steká do umývadla
Posypte pôdu a sledujte, čo sa stane. Aj tá najslabšia orchidea sa úspešne podrobí takejto záchrane
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.