08.02.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ytje Veenstra).
Príchod jari predchádza skorú jar, kedy musíte vykonať prerezávanie hortenzií po zime. Ak vykonáte prerezávanie správnym spôsobom, vaše kríky sa vám odvďačia bujným kvitnutím a zdravým rastom počas celej sezóny. Musíte si však uvedomiť, že hortenzie kalinolisté si vyžadujú úplne iný prístup ako hortenzie metlinaté. Poradíme vám, ako hortenzie strihať a aké sú najčastejšie chyby pri strihaní.
![](https://www.vasenvtebe.sk/wp-content/uploads/2025/02/shutterstock_2432501011.jpg)
Foto: shutterstock/Ytje Veenstra
Prečo je prerezávanie hortenzií dôležité?
Po zime sa starostlivosť o hortenzie začína správnym rezom, ktorý ovplyvňuje ich kondíciu a budúce kvitnutie. Systematickým odstraňovaním výhonkov, ktoré sú vyschnuté a poškodené nízkymi teplotami, bude môcť rastlina sústrediť svoju energiu na zdravé a silné konáre. Kríky, ktoré sa podrobujú selektívnemu rezu, kvitnú v priemere o 20 % viac ako tie, o ktoré sa staráte štandardne.
Presné odstránenie suchých častí zlepšuje cirkuláciu vzduchu, znižuje riziko plesňových infekcií a umožňuje úplné odhalenie vnútra kríka. Každý výhonok, ktorý zostane na rastline, má potenciál stať sa nositeľom púčikov zodpovedných za ďalšie obdobie kvitnutia.
Prerezávanie rôznych druhov hortenzií
Hortenzie kalinolisté kvitnú na dvojročných výhonkoch – to znamená, že len tie výhonky, ktoré prežili už dve jari, vás môžu obdarovať krásnymi kvetmi. Preto pri strihaní hortenzií po zime neskracujte zdravé dvojročné výhonky, pretože práve z nich vyrastú nové kvety. Na druhej strane hortenzia metlinatá kvitne na jednoročných výhonkoch, takže ju môžete na jar skrátiť bez obáv zo straty kvetov.
Podobne ako hortenzie kalinolisté, aj hortenzie pílovité kvitnú na dvojročných stonkách. Z tohto dôvodu sa odporúča odstraňovať len uschnuté súkvetia, aby sa nenarušil prirodzený cyklus kvitnutia a rastlina neprišla o potenciál vytvárať ďalšie veľké súkvetia.
Ako striháte hortenzie?
V prípade kalinolistách a pílovitých hortenzií je vašou hlavnou úlohou po zimných mrazoch odstrániť výhonky, ktoré boli ovplyvnené nízkymi teplotami – suché a zmrznuté konáre. Najlepšie je to urobiť, keď rastlina začne pučať prvé listy – tak sa ľahšie rozlíšia zdravé výhonky od tých, ktoré treba odstrániť, pretože rastlina vtedy signalizuje svoju regeneráciu po zimných mrazoch a v tkanivách ľahšie cirkulujú čerstvé šťavy.
Odstráňte stonky s drsnou štruktúrou, so zmenenou farbou a tie, ktoré nie sú dostatočne pružné. Každý rez by sa mal skrátiť tesne pod miestom, kde je zreteľná zmena farby alebo štruktúry, ktorá označuje hranicu medzi zdravým a poškodeným tkanivom. Musíte si tiež uvedomiť, že presnosť rezu ovplyvňuje zachovanie púčikov zodpovedných za budúce kvetenstvo. Najlepšie je vykonať rez pod uhlom 45 stupňov, pretože sa tým zabezpečí optimálny odtok vody a zníži sa riziko hniloby.
Suché kvetenstvo sa oplatí odstrániť aj na jeseň. Ak sa to však neurobilo, mali by sa na jar jemne skrátiť tesne pod kvetenstvom, aby sa neskrátili púčiky výhonkov. Ak sa vám po odstránení suchých a zmrznutých častí rastliny zdá ker príliš hustý, môžete vykonať jemný rez. Ide o odstránenie niektorých výhonkov zo strednej časti kríka, čím sa zabezpečí, aby slnečné lúče rovnomerne dopadali na všetky časti rastliny. Tento postup zlepšuje nielen estetiku, ale stimuluje aj zdravý rast a kvitnutie.
Hortenzia metlinatá, ktorá kvitne na jednoročných stonkách, si vyžaduje trochu iný prístup. Túto odrodu možno strihať intenzívnejšie ako kalinolistú hortenziu alebo hortenziu pílovitú. Výška rezu 30 – 50 cm nad zemou stimuluje rastlinu k tvorbe silných, zdravých výhonkov, čo sa prejavuje väčším počtom púčikov.
Chyby pri prerezávaní hortenzií
Najčastejšiu chybu, najmä pri kalinolistých hortenziách, predstavuje nadmerné zastrihávanie. Odstránenie príliš veľkého počtu dvojročných výhonkov zbavuje rastlinu potenciálu kvitnutia a vedie k malému počtu kvetov. Odborníci tiež varujú pred vykonávaním ošetrenia v príliš skorom štádiu, keď sa rastlina ešte plne metabolicky nezotavila.
Musíme pripomenúť, že používaním tupých nástrojov sa vytvárajú nepresné rezy, ktoré prispievajú k vzniku rán, cez ktoré môžu preniknúť patogény. Nedostatočná dezinfekcia náradia tiež zvyšuje riziko infekcie a nedostatočná selektivita pri odstraňovaní výhonkov vedie k strate prirodzeného tvaru kríka.
Ďalší problém vzniká pri čistiacom reze – nevhodný výber vonkajších výhonkov môže oslabiť celý ker. Každému ošetreniu by preto mala predchádzať dôkladná analýza individuálnych vlastností rastliny a histórie jej predchádzajúcej starostlivosti.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ktoré rastliny sa hodia k hortenziám? Tieto kombinácie vyzerajú najkrajšie. Susedia budú ohromení
Hortenzie budú kvitnúť ako nikdy predtým. Tieto veci sa oplatí urobiť pred jarou
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.