08.02.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mulad Images).
Červeno sfarbené kvety okamžite upútajú pozornosť. Hoci šalvia ohnivá pochádza z Južnej Ameriky, veľmi dobre sa aklimatizuje aj na Slovensku. Aby v júni vyzerala úžasne, jej semená sa musia zasiať už vo februári.
![](https://www.vasenvtebe.sk/wp-content/uploads/2025/02/shutterstock_2535453935.jpg)
Foto: shutterstock/Mulad Images
Šalvia ohnivá (Salvia splendens) je rastlina, ktorá sa výborne hodí na zdobenie záhonov alebo balkónov. Pochádza z Južnej Ameriky, kde môže dorásť až do výšky 150 cm. Rastlina si získala obľubu aj v iných krajinách vrátane Slovenska.
Možno ju pestovať zo sadeníc, a to vlastným výsevom semien do nádob. Môžete si tiež kúpiť hotové odrezky, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v záhradkárskych obchodoch už skoro na jar.
V záhrade okamžite upúta pozornosť
Šalvia ohnivá má tuhé, rozvetvené, hrubé a mäsité stonky. Sú pokryté rozmernými oválnymi alebo srdcovitými zelenými listami. Na prelome jari a leta sa na ich koncoch objavujú rúrkovité kvety zhromaždené v cípoch. Zvyčajne sú červené, ale vyskytujú sa aj ružové, lososové, fialové alebo oranžové odrody. Šalvia ohnivá kvitne od júna do prvých mrazov.
Zasejte už vo februári. V júni poteší kvetmi
Kedy zasiať semená šalvie? Tu musíte konať pomerne skoro. Najmä ak sa chcete tešiť z krásnych kvetov už koncom jari. Semená by sa mali vysievať do debničiek už v januári alebo februári, pretože sadenice rastú pomerne pomaly a potrebujú dlhý čas na dozretie.
Nádoby so semenami je najlepšie umiestniť do teplej, svetlej miestnosti s teplotou 16 až 20 stupňov Celzia. Nezabudnite ich pravidelne zalievať.
Keď sa na sadeniciach začnú objavovať listy, malo by sa vykonať prešívanie. Oddelením sadeníc, ktoré rastú príliš husto, budú mať rastliny možnosť lepšie sa vyvíjať. Je tiež dobré znížiť teplotu v miestnosti o niekoľko stupňov.
Kedy vysádzať šalviu do záhrady? Optimálny termín je po skončení jarných mrazov, v druhej polovici mája. Na trvalom stanovišti vysádzajte šalviu ohnivú v rozostupoch 25 x 25 cm alebo 30 x 30 cm.
Náročná záhradná kráska
Hoci je šalvia ohnivá dlho nádherná na pohľad, je dosť rozmarná, pokiaľ ide o starostlivosť. Kľúčom k tomu, aby bujne kvitla a vyzerala zdravo, je poskytnúť jej správne podmienky. Rastlina uprednostňuje slnečné alebo polotienisté miesto. Vyžaduje priepustnú, úrodnú, humusovitú pôdu s kyslým pH.
Šalvia nemá rada sucho – v takom prípade pomerne rýchlo vädne. Preto by sa pravidelné zalievanie malo stať zvykom. Dôležité je tiež prihnojovať ju hnojivami s obsahom draslíka a fosforu určenými pre kvitnúce rastliny.
Šalvia ohnivá bude krásne vyzerať v záhonoch s aksamietnicami, begóniami, petúniami, muškátmi krúžkovanými a cíniami pôvabnými. Môže tiež dopĺňať trvalkové záhony a rásť v blízkosti nízkych ľalioviek, okrasných tráv alebo rudbekií. Šalvia sa dá použiť aj ako okrajová rastlina v záhonoch alebo pozdĺž cestičiek v záhrade.
Odrody šalvie ohnivá
Šalvia ohnivá má viac ako jeden názov. Jej odrody sa okrem iného líšia aj výškou. Medzi najzaujímavejšie patria:
- šalvia ohnivá Sangria (dvojfarebné kvety, červené a biele, výška do cca 30 cm),
- šalvia ohnivá Luna (tmavofialové kvety, výška približne do 40 cm),
- šalvia ohnivá Čardáš (červené kvety, výška 20 – 30 cm),
- šalvia ohnivá Salome (oranžové kvety).
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Chcete si na jar užiť farebný koberec? Vysejte tieto kvety už v januári
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.