09.02.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ground Picture).
Kaktusy sú rastliny, ktoré často zdobia naše parapety. Vnášajú do našich izieb trochu exotiky a ich pestovanie nie je náročné. Niekedy však potrebujú výživu. Vtedy sa oplatí siahnuť po domácom tekutom hnojive, ktoré si vyrobíte z niečoho, čo zvyčajne len tak vyhodíte. Pozrite si, ako sa starať o kaktusy.
![](https://www.vasenvtebe.sk/wp-content/uploads/2025/02/shutterstock_600408062.jpg)
Foto: shutterstock/Ground Picture
Kaktusy sú sukulenty, ktoré sa vyznačujú pomerne jednoduchou starostlivosťou. Je však niekoľko vecí, o ktoré sa musíte postarať, aby zdravo rástli a robili vám radosť dlhé roky. Okrem toho sa vám dobre ošetrovaný kaktus odmení krásnym kvitnutím. Pomôcť vám môže domáca výživa na zalievanie rastlín. Tu je niekoľko tipov, ako ju vyrobiť.
Ako sa staráte o kaktusy? Toto si musíte zapamätať
Pestovanie kaktusov nie je zložité, pretože sú to pomerne odolné rastliny. Ak však chcete, aby zostali krásne dlhé roky, musíte sa o ne správne starať. V prvom rade im treba zabezpečiť správnu polohu.
Kaktusom sa najlepšie darí na slnečnom alebo rozptýlenom svetle. V svetlom tieni by mohol byť vývoj rastliny spomalený. Okrem toho nezabudnite, že kaktusy sú citlivé na nadmerné zalievanie, preto ich treba zalievať s rozumom.
Dobrý spôsob predstavuje umiestnenie kvetináča s kaktusom do nádoby s vodou. Voda, ktorú používate na zalievanie, by mala byť mäkká. V tomto prípade sa hodí prevarená voda ochladená na izbovú teplotu.
Na čo ešte treba dbať pri pestovaní kaktusov? Tieto faktory sú dôležité
Dôležité je tiež zabezpečiť, aby bola pôda pre kaktusy vhodná. Odporúča sa vybrať pôdu špeciálne určenú pre tieto rastliny a zmiešať ju s pieskom v pomere 1:3. Pôda na pestovanie kaktusov by mala byť neutrálna a dobre odvodnená. Nezabudnite na hrubú vrstvu drenáže na dne kvetináča.
Ďalší dôležitý faktor predstavuje teplota, pri ktorej sa kaktusom darí. Vzhľadom na svoj pôvod sa najlepšie cítia v lete pri teplote 25 – 30 stupňov Celzia cez deň a 15 – 20 stupňov Celzia v noci. Na druhej strane, v zime by mala byť teplota o dosť nižšia, keďže sa predpokladá 15 stupňov Celzia cez deň a približne 5 stupňov Celzia v noci.
Okrem toho nesmiete zabúdať na hnojenie kaktusov počas vegetačného obdobia. Túto činnosť vykonávajte maximálne 3-krát počas teplých mesiacov.
Čím zalievať kaktusy, aby bujne rástli? Siahnite po tejto domácej výžive
Ak chcete posilniť vaše kaktusy, môžete použiť domáce hnojivo na zalievanie, ktoré ľahko pripravíte za pár minút. Stačí, ak použijete niečo, čo zvyčajne vyhadzujete. Hovoríme o kávovej usadenine, ktorá môže byť pre vaše rastliny mimoriadne cenná, pretože obsahuje dusík, draslík a fosfor a aj mnohé dôležité mikroživiny.
Kávovú usadeninu možno zmiešať s vodou alebo pridať priamo do pôdy. Na zalievanie kaktusov nasypte 2 čajové lyžičky kávovej usadeniny na 1 šálku vody. Keď usadenina napučí, roztok premiešajte a ihneď ho použite na zalievanie rastlín.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pri presádzaní kaktusov zabudnite na popichané ruky. Všetko, čo potrebujete vedieť, je tento trik
Kaktus hnije zdola nahor? Môžete ho zachrániť, ale musíte konať okamžite
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.