9.2.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Maryia_K)
Zelenina plná výživných hodnôt, ktorú používame v kuchyni po celý rok, je často uzavretá v jemnej, šuštiacej „škrupinke“. Ochranná vrstva škrupiny po ošúpaní zvyčajne končí v odpadkovom koši alebo sa možno použije v domácom komposte. Ukázalo sa však, že starší záhradkári škrupiny zbierajú a využívajú ich na desiatky rôznych spôsobov. Tu je niekoľko tipov, čo robiť so šupkami cesnaku v záhrade a v domácnosti. Odteraz ich nevyhadzujte, pripravte si vrecko a usilovne ich zbierajte a pomôžu vám v boji proti škodcom, udržia mrkvu pevnú cez zimu alebo zvýšia… krásu orchideí.
![](https://www.vasenvtebe.sk/wp-content/uploads/2023/09/supky_z_cesnaku.jpg)
Foto: shutterstock.com/Maryia_K
Ako využiť cesnakové šupky v záhrade?
Ekologické a zodpovedné pestovanie nás núti premýšľať o tom, ako po zbere úrody využiť všetky dostupné suroviny. Myšlienka nulového odpadu má svoje výhody aj nevýhody, ale určite nám umožňuje rozumnejšie hospodáriť s tým, čo zo záhradných záhonov pozbierame – a tak objaviť cenné hodnoty produktov, ktoré sme doteraz nepoužívali.
Našťastie, vďaka našim rastúcim vedomostiam sa to, čo je skutočne hodnotné, vracia do záhrady, vyživuje ju, chráni a obohacuje, namiesto toho, aby sa vyhodilo. Navyše, pomerne veľa zvyškov zeleniny a ovocia je využiteľných nielen tam, ale aj doma. Jedným z cenných odpadov, ktorý som v najlepšom prípade vyhadzoval na záhradný kompostér, sú šupky z cesnaku. Suseda mi navrhla, aby som ich zbierala do vreca, bavlnenej siete alebo na tento účel vyrobeného koša a premenila ich na domáce živiny pre citlivé rastliny.
![](https://www.vasenvtebe.sk/wp-content/uploads/2024/11/shutterstock_1844160094.jpg)
Foto: shutterstock/Maria Jose Silva Jimenez
Cesnakové šupky, presnejšie zložky v nich zozbierané, ako sú hlavičky zeleniny, vykazujú antibakteriálne a protiplesňové účinky, ako aj odpudzujú nepríjemných škodcov. Sú teda cenným zdrojom pri pestovaní rôznych rastlín na otvorených záhonoch. Pripravte si preventívny postrek na báze cesnakových šupiek proti hubovým chorobám:
- do hrnca pridajte 2-3 hlavičky čerstvého cesnaku,
- pridajte 3 hrste nazbieraných cesnakových šupiek,
- všetko zalejte vodou tak, aby sa hrniec naplnil do 2/3 svojej kapacity,
- cesnakový vývar varte 15 – 20 minút,
- nechajte vývar stáť približne 24 hodín – počas tejto doby dôkladne vychladne a ešte viac sa „precedí“.
Pred prvým použitím zvážte zriedenie získaného odvaru destilovanou vodou v pomere 1:1. Tento prípravok na ochranu rastlín môžete raz týždenne postriekať väčšinu rastlín na záhonoch a rastlín vysadených v okrasných kvetináčoch. Navyše ho po naliatí do konve aplikujte aj pod druhy (lokálne, bez namáčania listov), ktoré sú najviac náchylné na napadnutie pôdnymi škodcami.
Ako použiť cesnakové šupky v záhrade po zbere? V tomto čase sa vám budú hodiť aj šupky svedomito zbierané počas celého roka. Sú ideálnym materiálom na vrstvenie koreňovej zeleniny: mrkvy, petržlenu, červenej repy alebo zeleru, uskladnených cez zimu buď v jednoduchých zemných kopách, alebo v debničkách vystlaných slamou.
Šupky z cesnaku – použitie v domácnosti
Použitie cesnakových šupiek sa neobmedzuje len na záhradu. Aj v domácnosti môžu priniesť veľa úžitku, ak viete, na čo ich použiť. Vďaka svojim silným antibakteriálnym a protiplesňovým vlastnostiam sú cesnakové šupky a samotný cesnak vhodné na prípravu postreku na plesnivé steny alebo plesne, ktoré sa objavujú pod stropom alebo v rohoch okolo okien.
Na boj proti výskytu plesní v hlavnej chodbe a kúpeľni som použil vodný roztok po uvarení cesnakových šupiek zmiešaný s pohárom octu. V malom hrnci som si pripravil zásobu zo 4 hrstí cesnakových šupiek. Keď to celé vychladlo, precedil som cesnakovú vodu cez sitko do fľaše. Odvar som doplnil bielym octom, jemne premiešal (bez pretrepávania) a zmes som nastriekal na tmavé škvrny viditeľné na povrchu steny.
![](https://www.vasenvtebe.sk/wp-content/uploads/2024/06/shutterstock_2014775219.jpg)
Foto: shutterstock/Pixel-Shot
Suseda mi naznačila, že cesnakový odvar pripravený zo šupiek je vhodný aj na ničenie plesní na zemine v kvetináčoch a na likvidáciu škodcov na väčšine napadnutých izbových rastlín. Ak sa na nich objavujú napríklad dážďovky, oplatí sa použiť časť nazbieraných šupiek.
- Uvarte ich v čistej destilovanej vode.
- Stačí, ak do stredne veľkého hrnca vložíte až 2 veľké hrste šupiek rozdrvených a roztlačených v dlaniach, zalejete ich vodou a varíte približne 10 – 15 minút.
- Vývar nechajte vychladnúť a použite ho na postrek proti nepríjemným škodcom.
Úspešne ste skoncovali s inváziou miniatúrnych, ale mimoriadne nepríjemných škodcov črepníkových rastlín a ešte ste nazbierali cesnakové šupky, ktoré môžete použiť? Využitie cenných zvyškov v domácnosti sa neobmedzuje len na prevenciu hubových ochorení črepníkových rastlín alebo boj proti napadnutiu plesňami, hoci v oboch prípadoch má jeho použitie mnoho výhod.
![](https://www.vasenvtebe.sk/wp-content/uploads/2024/11/shutterstock_2094786601.jpg)
Foto: shutterstock/Dragana Gordic
Existuje aj iný spôsob použitia cesnakových šupín, ktorý odporúčajú najmä milovníci veľmi obľúbených kvitnúcich druhov. Ak máte vo svojej zbierke domácich kvetov v kvetináčoch staršie orchidey, ktoré stále vyzerajú veľmi atraktívne, hoci kvitnú menej ako predtým, doprajte im cesnakový kondicionér na báze odvaru zo šupín. Zalievajte ich raz za 2 až 3 týždne zdola nahor a siahajte od koreňa. Hovorí sa, že je to vynikajúci recept na stimuláciu domácich orchideí, aby vypučali nové púčiky a vytvorili ešte krajšie, tvarovanejšie a farebnejšie koruny kvetov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako sadiť cesnak, aby ste mali úspešnú úrodu? Mnoho záhradkárov robí základnú chybu
Pred výsadbou som cesnak vložila do pohára. Vždy to urobím a vyberiem len veľké hlavičky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.