9.2.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstrock/New Africa)
Niektoré rastliny môžu byť skutočne jedinečnou ozdobou domácnosti. Jednou z menej známych, ale určite rozkošných je aglaonema. Je to kvetina, ktorej listy môžu meniť farbu. Stačí sa o ňu správne starať a budete sa tešiť z neobyčajných efektov.
![](https://www.vasenvtebe.sk/wp-content/uploads/2025/02/shutterstock_1879814227.jpg)
Foto: shutterstrock/New Africa
Aglaonema je originálna rastlina, ktorá sa vyznačuje ružicou nádherne sfarbených listov. Zaujímavosťou je, že dokážu meniť farbu, čím potešia v každom ročnom období. Kvetina je navyše neuveriteľne nenáročná na pestovanie a dobre sa bude dariť aj začiatočníkom. Stačí, ak si zapamätáme niekoľko naozaj jednoduchých pravidiel starostlivosti.
Aglaonema je krásny kvet, ktorý mení farby. Stojí za to mať ju doma
Aglaonema je tropická črepníková rastlina z juhovýchodnej Ázie, ktorá vyzerá veľmi zaujímavo, najmä preto, že jej listy menia farbu. Môžu potešiť farbami ako červená, zelená, strieborná, ružová a dokonca aj odtieňmi žltej. Okrem toho sa mimoriadne ľahko pestuje a pokojne prežije aj v podmienkach, kde by iné rastliny mali problém. To z nej robí ideálnu kvetinu pre začiatočníkov a ľudí, ktorí sa nemôžu tešiť z veľmi svetlej domácnosti. Aglaonema dokáže prosperovať aj na tienistých miestach. Vďaka tomu ju môžeme umiestniť prakticky kamkoľvek. Málokto tiež vie, že kvetina má vlastnosti čistenia vzduchu. Zbavuje ho toxínov, preto sa považuje za prírodný filter. Ak si chcete kúpiť podobný exemplár, určite si pozrite, ako sa oň starať.
![](https://www.vasenvtebe.sk/wp-content/uploads/2025/02/shutterstock_2545217133.jpg)
Foto: shutterstock/Dianirawan
Je ťažké pestovať Aglaonemu? Musíte sa postarať len o niekoľko vecí
Aglaonema je mimoriadne nenáročná rastlina, ktorej sa bude najlepšie dariť pri miernej vlhkosti. Nevyžaduje však príliš častú zálievku a ľahko si poradí, ak na ňu raz za čas zabudnete. Najlepšie je kvetinu zalievať, keď pôda v kvetináči mierne vyschne. Aglaonema bude potrebovať mierne kyslý, ale priepustný substrát, aby sa jej darilo, preto sa dobre hodí univerzálna zemina do kvetináčov s malým množstvom rašeliny.
Zaujímavé je, že aglaonema sa dá rovnako dobre pestovať hydroponicky. To znamená, že ju môžeme umiestniť do priehľadnej nádoby plnej vody a potom fascinovane sledovať, ako sa vyvíjajú jej korene. Pokiaľ ide o teploty, je dôležité, aby nepresiahli 25 stupňov Celzia. Aglaonema by sa tiež mala vyhýbať prievanu a náhlym zmenám atmosféry. Ďalšou výhodou nenáročnej rastliny je, že nevyžaduje špeciálne hnojenie. Stačí sa nechať zlákať na použitie univerzálneho hnojiva na jar alebo v lete, ale v zime sa im rozhodne vyhnite. Aglaonema sa tiež ľahko presádza. Stačí to urobiť každé dva alebo tri roky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Namočte do nej korene orchidey. Bude kvitnúť ako blázon
Namiesto do šálky nalejte do kvetináča. Listy dracény budú sviežo zelené
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.