10.02.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Vera Prokhorova).
Považujú sa za jednu z najvýraznejších predzvestí jari. Hyacinty potešia nielen svojím vzhľadom, ale aj charakteristickou vôňou. Aby kvety dlhšie lahodili oku, oplatí sa dodržiavať niekoľko zásadných pravidiel. Správna poloha je len začiatok.
![](https://www.vasenvtebe.sk/wp-content/uploads/2025/02/shutterstock_2557116041.jpg)
Foto: shutterstock/Vera Prokhorova
Potešia nás svojou pestrofarebnosťou a sú jednou z najobľúbenejších predzvestí jari. Hyacinty pochádzajú zo Stredomoria, ale v tomto ročnom období sa nezľaknú ani počasia v našej krajine. U nás sa najčastejšie pestuje východná odroda.
Ako vybrať dobré cibuľky hyacintov?
Hyacint patrí do čeľade jednoklíčnolistových rastlín – asparágusov, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v Eurázii a Afrike. Možno ich nájsť aj v niektorých častiach Mexika a Austrálie. Rastlina sa klasifikuje podľa farby kvetov. Odrody sú ružové (napr. Anna Marie, Lady Derby), biele (napr. White Pearl) alebo žlté (City of Haarlem).
Hyacinty sú nielen ozdobou záhrad, ale pestujú sa aj doma. Pri nákupe cibuliek hyacintov vyberajte také, ktoré sú pomerne veľké, nepoškodené a pevné. Farbu kvetov môžete určiť podľa farby cibule – tie s bielymi šupinami budú žlté alebo biele a tie s červenými šupinami budú modré, fialové, červené alebo ružové.
Ako sa starať o hyacinty v kvetináči?
Aby hyacinty dlho vyzerali úžasne, musíte dodržiavať niekoľko pravidiel týkajúcich sa starostlivosti o nich. Hyacint v domácnosti by mal mať vždy jemne vlhkú pôdu. Preto by sa mal zalievať pravidelne, ale mierne – najmä počas kvitnutia. Ako často? Ideálne raz týždenne.
Premáčanie rastliny a zamokrenie kvetov, listov alebo cibuliek môže spôsobiť ich hnilobu. Preto je najlepšie zalievať rastlinu zospodu. Najlepšie je umiestniť kvetináč na tanier alebo do misky s vodou.
Okrem toho prílišné zalievanie môže viesť k príliš rýchlemu rozkvitnutiu rastliny. A to je priama cesta k rýchlejšiemu kvitnutiu tejto krásnej rastliny.
Hyacint uprednostňuje svetlé miesto, ale teplota by nemala byť vyššia ako 20 °C. Preto je lepšie neumiestňovať hyacinty v blízkosti radiátorov alebo príliš ďaleko od okna. Najlepším miestom bude parapet, pod ktorým nie je radiátor. Je tiež lepšie nevystavovať ich náhlym zmenám – kvety nemajú rady prievan.
Rastlina v záhrade aj v kvetináči by mala byť zasadená do priepustnej, úrodnej, humusovej pôdy. Odkvitnuté hyacinty v črepníku možno presadiť do záhrady. Najlepší termín: od polovice apríla, keď sa znižuje pravdepodobnosť mrazov. Napriek tomu je dobré sledovať predpovede počasia a nevystavovať sa nepríjemnému prekvapeniu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Urobte to a hyacinty rozkvitnú na Vianoce. Ozdobia váš vianočný stôl
Odkvitol hyacint v kvetináči? Nevyhadzujte ho, urobte toto a vyrastú z neho nové kvety
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.