10.02.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ahanov Michael).
Na Slovensku sa tuje považujú za ďalší plot, ktorý umožňuje oveľa väčšie súkromie na vlastnom pozemku. Hoci dávajú veľa, aj ony samy potrebujú veľa pozornosti – najmä po najväčších mrazoch. Čo by ste mali robiť, ak začnú hnednúť? Najdôležitejšie je reagovať rýchlo.
Tuje sú ideálnym spôsobom, ako vytvoriť hustý živý plot, ktorý nás oddelí od susedov. Sú to rastliny, ktoré sa považujú za pomerne nenáročné na pestovanie a sú vždyzelené, takže zdobia záhrady po celý rok. Bohužiaľ, môžu nečakane stratiť svoju pôvodnú farbu, a to znamená začiatok boja o ich prežitie. Ako sa s tým vysporiadať? V tomto prípade je užitočné používať produkty, ktoré teoreticky vôbec nie sú nevyhnutné pre každého záhradníka.
Prečo tuja zhnedne? Problémom môže byť zloženie pôdy
Kalendárna zima sa končí až 20. marca, ale už teraz je čas začať upratovať záhradu. Vo februári sa dni predlžujú, teploty začínajú stúpať a slnko o sebe dáva vedieť oveľa častejšie ako ešte pred niekoľkými týždňami. Preto ak vidíte, že posledné mesiace boli pre vaše vonkajšie rastliny mimoriadne náročné, je lepšie sa o nich postarať teraz. Hnedé tuje môžu súvisieť s viacerými faktormi. Hlavné príčiny straty farby predstavujú zvyčajne škodcovia, nepriaznivé poveternostné podmienky alebo nedostatok základných živín. Okrem toho majú tuje rady hojnú zálievku a príliš suchá pôda môže tiež spôsobiť, že konáre začnú hnednúť. Počas jesene a zimy by ste sa však nemali báť o vodu, preto sa oplatí zamerať na živiny. V tomto prípade bude ideálna výživa zo želatíny, ktorá je bohatá na dusík. Tento prvok je zase potrebný na produkciu chlorofylu a má obrovský vplyv na rast rastlín.
Ak chcete vyrobiť domáce dusíkaté hnojivo, jednoducho rozpustite približne 7 polievkových lyžíc želatíny v 4 litroch teplej vody. Vzniknutú zmes potom zmiešajte s vodou v pomere 1:1 a zalejte tuje. Tento postup sa odporúča opakovať raz za mesiac.
Čím postriekať tuje? Domáca zmes na nepríjemných škodcov
Hoci sa v súčasnosti v mnohých regiónoch nemôžete sťažovať na nedostatok vody v pôde, za niekoľko mesiacov môže situácia vyzerať úplne inak. Počas leta sa pomerne často stretávame so skutočnými suchami, ktoré tujam neprospievajú. Zalievanie by preto malo byť rutinou pre každého majiteľa tohto druhu rastliny. Zalievajte ich večer a nie uprostred dňa, keď im slnko nedopraje oddych. Okrem toho by ste mali naraz naliať toľko vody, aby bola pôda zmáčaná do hĺbky 30 centimetrov. Navyše je dobré pozorne sledovať konáre, na ktorých sa môžu objaviť škodcovia, ako sú vošky a hraboše. V takom prípade použite domáci postrek z cesnakového alebo levanduľového oleja. Stačí rozdrviť niekoľko strúčikov cesnaku, zaliať ich vodou a pred pridaním prostriedku na umývanie riadu nechať 24 hodín odstáť. Druhou možnosťou je naopak zmiešať vodu s niekoľkými desiatkami kvapiek oleja.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Preto tuje hnednú a usychajú. Toto ošetrenie vykonajte rýchlo
Plánujete vysadiť tuje? Dôležité je nielen načasovanie, ale aj vzdialenosť od susedovho plota
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.