10.2.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ahanov Michael).
Vaše tuje začínajú hnednúť a strácať svoj krásny vzhľad? Nemusíte kupovať drahé hnojivá. Prinášame vám jednoduchý a účinný recept na zázračný elixír, ktorý vaše tuje postaví na nohy. Tajná ingrediencia sa skrýva vo vašej kuchynskej skrinke a stojí len pár centov. Záhradkári sú z tohto triku nadšení!
![](https://www.vasenvtebe.sk/wp-content/uploads/2024/11/shutterstock_2415592853.jpg)
Foto: shutterstock/Ahanov Michael
Zimná dehydratácia – tichý nepriateľ tují
Tuje patria medzi najobľúbenejšie živé ploty v našich záhradách. Poskytujú dokonalé súkromie a vytvárajú účinnú bariéru proti vetru. Ich nenáročnosť a odolnosť z nich robí ideálnu voľbu pre každého záhradkára. No práve koniec zimy a začiatok jari predstavuje pre tieto vždyzelené rastliny najkritickejšie obdobie. V tomto čase totiž trpia takzvanou fyziologickou suchosťou.
Ide o stav, keď rastliny nemôžu prijímať vodu zo zamrznutej pôdy, ale naďalej ju strácajú cez svoje ihlice. Tento proces ešte viac urýchľujú studené zimné vetry. Výsledkom je postupné hnednutie a usychanie konárikov, ktoré môže viesť až k úhynu celých rastlín. Našťastie existuje jednoduché a účinné riešenie.
Záchranná misia pre vaše tuje
Kľúčom k záchrane tují je správne načasovaná zálievka a špeciálny výživný roztok. Jeho základom je prekvapivá ingrediencia – želatína. Áno, presne tá, ktorú bežne používate na prípravu dezertov! Táto nenápadná prísada obsahuje vysoké množstvo dusíka, ktorý tuje nevyhnutne potrebujú pre svoju regeneráciu po náročnej zime.
- Pripravte si zázračný elixír podľa tohto jednoduchého receptu: 1. Zmiešajte 1 lyžičku želatíny so 4 lyžicami vlažnej vody
- Počkajte približne 10 minút, kým želatína napučí
- Pridajte pol pohára teplej vody a dôkladne miešajte do úplného rozpustenia
- Nakoniec zmiešajte s 3 pohármi odstátej vody izbovej teploty
![](https://www.vasenvtebe.sk/wp-content/uploads/2024/06/tuja_tuje_hnednu_hnedne_hneda.jpg)
Foto: shutterstock/Ahanov Michael
Správne načasovanie je kľúčom k úspechu
Tento výživný roztok aplikujte na tuje už od februára, ale len počas období odmäku, keď pôda nie je zamrznutá. Ideálne je polievať v ranných hodinách, aby rastliny mali dostatok času vstrebať živiny. Želatínový roztok používajte pravidelne raz mesačne až do polovice júla.
Prevencia je základ – takto predídete problémom
Aby ste predišli zimnej dehydratácii, je potrebné myslieť dopredu. Už na jeseň, pred príchodom mrazov, tuje dôkladne zalejte. Vytvoria si tak dostatočné zásoby vody na zimu. Rovnako dôležité je mulčovanie – vytvorte okolo koreňov vrstvu z kôry alebo ihličia, ktorá pomôže udržať vlhkosť v pôde.
Profesionálne tipy pre celoročnú starostlivosť
Pravidelná starostlivosť je základom úspechu. Odborníci odporúčajú:
- Polievať tuje počas celého roka, aj v zime počas odmäkov
- Kontrolovať vlhkosť pôdy v okolí koreňov
- Na jar skontrolovať a prípadne odstrániť poškodené konáriky
- Kombinovať želatínový roztok s bežným hnojením pre tuje
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nie je pravda, že pri tujách nič nerastie. Najlepšie prostredie pre tuje
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.