11.02.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Elena M. Tarasova).
Jablone sú jedny z najrozšírenejších ovocných stromov a ich rozmanitosť znamená, že každý záhradkár si môže nájsť ideálnu odrodu. Aby mohli zdravo rásť a bohato plodiť, potrebujú správne živiny. Jarné hnojenie jabloní predstavuje jedno z kľúčových postupov, ktoré rozhodujú o množstve a kvalite úrody. Aké hnojivá by ste mali používať, aby ste podporili zdravý rast a vývoj stromov po zime? Skontrolujte, či chcete mať bohatú úrodu.
![](https://www.vasenvtebe.sk/wp-content/uploads/2025/02/shutterstock_1882986760.jpg)
Foto: shutterstock/Elena M. Tarasova
Aké živiny sú dôležité pre jablone?
Keď sa jablone na jar prebúdzajú, vytvárajú nové výhonky a pripravujú sa na kvitnutie, je vhodný čas pripraviť ich na intenzívny rast a plodenie. Kľúčovým udržiavacím opatrením je jarné hnojenie, ktoré pomôže dodať stromom potrebné živiny na začiatok sezóny. Správne hnojivá nielenže podporujú rast rastlín a zvyšujú ich odolnosť, ale majú priaznivý vplyv aj na ich následné plodenie. Každá živina má svoju špecifickú funkciu a jej nedostatok môže viesť k spomaleniu rastu, slabému kvitnutiu, zníženiu úrody a dokonca k zvýšenej náchylnosti na choroby. Aké živiny sú dôležité pre jablone?
- Dusík – jeden z najdôležitejších prvkov, ktorý zodpovedá za správny rast stromov. Podporuje vývoj výhonkov a listov a zohráva osobitnú úlohu pri fotosyntéze, keďže je hlavnou zložkou chlorofylu (zeleného farbiva rastlín).
- Fosfor – stimuluje rozvoj koreňového systému, čo vedie k lepšiemu príjmu vody a živín z pôdy. Je tiež nevyhnutný pri tvorbe kvetných púčikov, a preto pomáha stromom rodiť ovocie.
- Draslík – zodpovedá nielen za rast jabloní, ale aj za vzhľad, chuť a veľkosť plodov. Okrem toho zvyšuje odolnosť stromov voči chorobám a stresovým faktorom (napríklad suchu alebo mrazu). Napomáha tiež transportu vody a živín v rastlinách.
- Horčík – zohráva kľúčovú úlohu pri fotosyntéze, pretože podporuje tvorbu chlorofylu. Reguluje tiež vodnú bilanciu a zlepšuje odolnosť rastlín voči nepriaznivým podmienkam prostredia.
- Vápnik – predstavuje kľúčový stavebný prvok bunkových stien výhonkov a listov, ako aj plodov. Týmto spôsobom ovplyvňuje kvalitu plodov získaných zo stromov, ako aj ich trvanlivosť a schopnosť dlhšieho skladovania. Okrem toho zabraňuje fyziologickým chorobám spôsobeným nedostatkom vápnika.
- Mikroživiny – napríklad bór, meď, železo, mangán, molybdén a zinok. Hoci sa z pôdy prijímajú vo veľmi malom množstve, zodpovedajú za správny rast rastlín, majú pozitívny vplyv na kvitnutie a nasadzovanie plodov a dokonca zlepšujú odolnosť stromov voči chorobám.
Aké hnojivo pre jablone na jar?
Výber správneho hnojiva je pri hnojení rastlín veľmi dôležitý. Dodávajú im potrebné živiny, zvyšujú ich odolnosť a zlepšujú štruktúru pôdy, čo je dôležité pre zdravý rast a plodenie stromov. Aké hnojivo dať pod jablone na jar? Na výber sú minerálne aj organické hnojivá. Z minerálnych hnojív sa osvedčili dusičnan amónny, síran draselný, superfosfát a vápno. Organické hnojivá sú oveľa lepšie, najmä ak ste priaznivcom prírodných metód hnojenia. Ak chcete svojim jabloniam zabezpečiť optimálne podmienky na rast, siahnite po:
- Kompost – dodáva stromom dôležité mikroživiny a živiny a obohacuje pôdu o humus. Jednoducho rozsypte kompost okolo rastlín a potom ho jemne vmiešajte do vrchnej vrstvy pôdy;
- Hnoj – používajte dobre kompostovaný alebo granulovaný hnoj. Je bohatý na živiny, najmä dusík. Ďalšou výhodou hnojenia hnojom je, že zlepšuje štruktúru pôdy – zvyšuje obsah humusu v pôde a jej schopnosť zadržiavať vodu a živiny;
- Žihľavový hnoj – predstavuje bohatý zdroj cenných prvkov, ako sú dusík, draslík, železo, vápnik, kremík, zinok, ako aj kyselín a minerálnych solí. Vďaka tomu jablone rastú zdravo a prinášajú bohatú úrodu;
- Čadičová múčka – bohatá na minerály a podporuje zdravý rast stromov. Pomáha tiež zlepšovať štruktúru pôdy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zalievajte ňou svoje ruže počas celej jari. Vaši susedia vám budú závidieť kvety
Ktoré ovocné stromy a kríky strihať vo februári? Úroda bude v sezóne bohatá
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.