12.02.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/gioele piccinini).
Európska únia zvažuje radikálny krok – dočasné zastropovanie cien plynu. Ako uvádza denník Financial Times, tento návrh vznikol ako reakcia na rekordný nárast cien v Európe, ktoré sú v porovnaní so Spojenými štátmi niekoľkonásobne vyššie. Firmy a domácnosti už mesiace pociťujú tlak drahej energie, no plán Bruselu sa nestretol len s nadšením. Energetický priemysel varuje pred vážnymi dôsledkami a tvrdí, že môže dôjsť k odlivu dodávateľov na výhodnejšie trhy. Bude tento krok záchranou pre ekonomiku, alebo hrozbou pre budúcnosť európskeho energetického trhu?
![](https://www.vasenvtebe.sk/wp-content/uploads/2024/12/shutterstock_2324905829.jpg)
Foto: shutterstock.com/gioele piccinini
Plynová kríza na vrchole: Prečo ceny v Európe rastú?
Cena zemného plynu v Európe dosiahla najvyššie hodnoty za posledné dva roky. Tento týždeň sa vyšplhala na 58 eur za megawatthodinu (MWh), pričom hlavnými dôvodmi sú extrémne nízke teploty a slabý vietor, ktorý obmedzil výrobu obnoviteľnej energie. Situácia je dramatická najmä pre európske podniky, ktoré musia čeliť cenám plynu až trikrát až štyrikrát vyšším než v USA. V porovnaní s Čínou je Európa taktiež v nevýhode, čo oslabuje jej konkurencieschopnosť na globálnom trhu.
Brusel opäť skúša cenový limit: Je to dobrý nápad?
Podľa Financial Times sa Európska komisia opäť vracia k myšlienke dočasného zastropovania cien plynu. Tento návrh je súčasťou širšieho balíka opatrení na podporu európskeho priemyslu a stabilizáciu cien energie. Konečný dokument má byť predstavený 26. februára a obsahovať návrhy na ochranu európskych podnikov pred ekonomickými otrasmi.
No aké sú reálne šance na jeho zavedenie? Energetický sektor reagoval ostro a varoval, že podobné opatrenie by mohlo narušiť dôveru v európsky trh s energiami a odradiť dodávateľov od obchodovania v Európe. Niektorí analytici sa obávajú, že by to mohlo viesť k presunu dodávok plynu do iných regiónov, kde budú ceny určované bez obmedzení.
Energetický sektor protestuje: Hrozí odliv dodávateľov?
Ako upozorňuje Financial Times, zastropovanie cien plynu sa okamžite stretlo s odporom zo strany energetického priemyslu. Predstavitelia odvetvia varujú, že ak EÚ skutočne pristúpi k tomuto kroku, môže to spôsobiť vážne narušenie trhových mechanizmov.
„Ak bude tento krok prijatý, môže to mať ďalekosiahle negatívne dôsledky na stabilitu európskych energetických trhov a bezpečnosť dodávok na celom kontinente,“ uviedli zástupcovia priemyslu v liste adresovanom predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyen.
Dôsledky takéhoto rozhodnutia by mohli byť závažné – obchodníci by mohli začať využívať iné cenové referencie mimo EÚ a Európa by mohla prísť o strategické dodávky skvapalneného plynu (LNG) v prospech konkurencieschopnejších trhov.
Zastropovanie cien – návrat revolučnej myšlienky?
Podobný plán už Európska únia navrhovala v roku 2022, keď po ruskej invázii na Ukrajinu čelila najväčšej energetickej kríze v histórii. Vtedy sa proti zastropovaniu cien postavili viaceré krajiny, ako Nemecko či Holandsko, ktoré argumentovali, že takéto opatrenie by mohlo narušiť trh a oslabiť schopnosť Európy zabezpečiť si potrebné dodávky plynu.
Vtedajší plán nakoniec nebol realizovaný, pretože ceny plynu nikdy neprekročili stanovenú hranicu 180 eur za MWh. Teraz sa však Brusel opäť vracia k tejto myšlienke – otázne je, či sa tentoraz dočká reálnej implementácie.
Budúcnosť európskeho energetického trhu: Stabilita alebo chaos?
Cenový strop na plyn je jednou z možností, ako riešiť aktuálnu krízu, no prináša so sebou množstvo rizík. Ak by dodávatelia začali obchádzať európsky trh a presmerovávali svoje produkty na lukratívnejšie destinácie, EÚ by mohla čeliť ešte vážnejšiemu nedostatku plynu.
Odborníci preto upozorňujú, že namiesto administratívnych zásahov by mala únia investovať do rozšírenia energetických zdrojov, diverzifikácie dodávateľov a efektívneho využívania obnoviteľných energií. Ak sa Brusel rozhodne ísť cestou regulácie, môže sa ľahko stať, že v budúcnosti bude čeliť ešte väčším problémom.
Aké kroky napokon EÚ podnikne, ukáže už najbližšie obdobie. Isté však je, že rozhodnutie o plynových cenách bude mať kľúčový vplyv na celú európsku ekonomiku.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Intervízia: Moskva chystá veľkolepú súťaž, ktorá chce spojiť 20 krajín!
Čo pijú najmocnejší ľudia sveta? Prekvapivé návyky politikov a miliardárov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.