12.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Elnur).
Nikto sa nad tým nechce zamýšľať, no skôr či neskôr sa s tým stretne každý – dedičské konanie. Môže to byť pokojný a jasný proces, no tiež sa môže zmeniť na nekonečné spory a právne ťahanice. Ako sa v tom celom vyznať a vyhnúť sa komplikáciám? Prevedieme vás tým najdôležitejším!
![](https://www.vasenvtebe.sk/wp-content/uploads/2025/02/shutterstock_1946078128.jpg)
Foto: shutterstock/Elnur
Kto dedí a ako sa to dozviete?
Najskôr dobrá správa – dedičom sa nestanete len tak. Notár, ktorého poverí súd, preveruje všetok majetok a zisťuje, kto má na dedičstvo nárok. Ak dedíte, dostanete upovedomenie o dedičskom práve, často rovno s predvolaním na pojednávanie. Žiadne nejasnosti – notár musí najprv presne určiť majetok, dlhy a dedičov.
Závet verzus zákon: Kto má prednosť?
Najčastejšia otázka pri dedení – čo má prednosť, zákon alebo závet? Odpoveď je jasná: závet. Ak zosnulý nechal písomnú poslednú vôľu, dedičstvo sa riadi podľa nej. Pozor však, nie všetkých môžete v závete vynechať! Deti patria medzi neopomenuteľných dedičov a musia dostať svoj podiel. Ak závet neexistuje, dedičstvo sa rozdelí podľa zákonom stanovených skupín.
Pojednávanie: Ako to prebieha?
Dedičské konanie prebieha v niekoľkých krokoch. Notár zisťuje, čo všetko zosnulý vlastnil a aké mal dlhy. Nasleduje pojednávanie, kde sa určí, kto čo zdedí. Ak sa dedičia dohodnú, všetko ide hladko. Ak nie, prichádza na rad zákon. Dedičov čaká aj viacero stretnutí, pretože každý musí mať čas rozhodnúť sa, či dedičstvo prijme alebo odmietne.
Darovanie alebo závet? Čo je lepšie?
Ak chcete majetok odkázať len určitej osobe, máte dve možnosti – darovať ho počas života alebo napísať závet. Výhoda darovania? Je okamžité a dedičia sa o majetok nebudú musieť súdiť. Výhoda závetu? Je diskrétnejší a môžete ho kedykoľvek zmeniť. Nevýhodou však je, že niektoré časti závetu môžu byť neskôr napadnuté.
Pozor na podmienky poslednej vôle!
Závet musí spĺňať zákonné podmienky. Musí byť napísaný jasne, slobodne a v predpísanej forme. Ak ho chcete mať naozaj nepriestrelný, oplatí sa ho spísať u notára. Ak si ho napíšete sami a nebudete mať svedkov, riskujete jeho neplatnosť. Navyše, ak niekto zistí, že závet odporuje zákonu (napríklad vynechal neopomenuteľných dedičov), môže byť v tejto časti zrušený.
Dedičské skupiny: Kto je na rade?
Ak neexistuje závet, majetok sa delí podľa zákona. Najskôr dedí manžel a deti. Ak ich niet, nastupujú rodičia, súrodenci a osoby, ktoré žili s poručiteľom. Ak sa nenájde nikto, kto by mal dedičský nárok, majetok prepadá štátu ako odúmrť.
Môžete závet meniť? Samozrejme!
Život sa mení a s ním aj vaše rozhodnutia. Ak ste už spísali závet, nič vám nebráni ho kedykoľvek zmeniť alebo zničiť. Netreba na to žiadny súhlas. Ak chcete mať istotu, že váš majetok pôjde tam, kam si želáte, odporúčame riešiť ho skôr, než bude neskoro.
![](https://www.vasenvtebe.sk/wp-content/uploads/2024/12/shutterstock_1619487898.jpg)
Foto: shutterstock/Andrey_Popov
Dedičské konanie môže byť jednoduché, no tiež sa môže poriadne zamotať. Ak si nie ste istí, radšej sa poraďte s odborníkmi, aby vás po rokoch neprekvapili právne komplikácie. Pretože pri dedení platí jedno pravidlo – lepšie je mať všetko v poriadku vopred, ako riešiť spory neskôr!
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Dedičstvo 2025: Koľko zaplatíte za dedičské konanie?
Kto dedí po zosnulom? Poradie dedenia môže prekvapiť!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.