12.02.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Sokor Space).
Roztočce, vošky a iní škodcovia často napádajú ovocné stromy, oslabujú ich a znižujú úrodu. Pri pestovaní ovocia na pozemku alebo v záhrade sa chcete uistiť, že nie je postriekané. Môžete však bojovať proti škodcom bez chemikálií? Prirodzený a účinný spôsob boja proti nim predstavuje olejový postrek. Vysvetlíme vám, kedy je najlepšie ho vykonať, aké sú jeho výhody a ako ho správne vykonať.
![](https://www.vasenvtebe.sk/wp-content/uploads/2025/02/shutterstock_1677822289.jpg)
Foto: shutterstock/Sokor Space
Kedy sa vykonáva olejový postrek?
Olejový postrek sa vykonáva hlavne skoro na jar, pred začiatkom rastu ovocných stromov. Najlepší čas je vo fáze pučania, t. j. keď sú teploty trvalo nad 7 °C, ale listy sa ešte nestihli objaviť. Tento čas je rozhodujúci, pretože olej pôsobí na prezimujúce štádiá škodcov, ako sú roztočce, vošky, štítničky a puklice slivkové. Tie trávia chladné mesiace v pôde vo forme vajíčok, z ktorých sa v teplejšom počasí vyliahnu larvy. Olejové postreky pôsobia len na nedospelé formy škodcu.
Olejový postrek – výhody a nevýhody
Olejový postrek je jednou z najbezpečnejších metód ochrany rastlín pred škodcami, najmä v prípade ekologických plodín. Jeho účinok je založený na mechanickom blokovaní prístupu vzduchu k vajíčkam a larvám, čo účinne znižuje populáciu škodcov v sadoch a záhradách. Medzi najväčšie výhody olejového postreku patria:
- ekologický spôsob ochrany – bezpečný pre ľudí, zvieratá a opeľujúci hmyz;
- ničí škodcov vo fáze prezimovania, čím obmedzuje ich vývoj počas sezóny;
- vytvára ochrannú vrstvu na výhonkoch, čím sťažuje liahnutie lariev;
- na rozdiel od chemických pesticídov nespôsobuje rezistenciu škodcov;
- je univerzálny, vhodný pre všetky druhy rastlín a kontroluje mnohé formy škodcov.
Používanie olejových postrekov má však aj svoje nevýhody:
- vyžaduje vhodné poveternostné podmienky – bezvetrie, suché počasie a teploty nad 7 °C a bez slnečného žiarenia;
- dávkovanie sa musí prísne dodržiavať, aby nedošlo k poškodeniu rastlín;
- nekontroluje dospelé formy škodcov, preto je dôležité presné načasovanie ošetrenia.
Napriek týmto nevýhodám zostávajú olejové postreky jednou z najúčinnejších metód znižovania populácie škodcov v ovocných sadoch. Ich pravidelné používanie má významný vplyv na zdravotný stav ovocných stromov.
Ako vykonať olejový postrek?
Aby bol olejový postrek účinný, je potrebné najprv zvoliť vhodný prípravok, ktorý môže byť na báze minerálneho alebo rastlinného oleja, ako je parafínový, ricínový alebo repkový olej. Roztok sa potom musí pripraviť podľa odporúčaní výrobcu, pričom sa nesmie prekročiť odporúčaná dávka. Príliš vysoká koncentrácia by mohla rastliny poškodiť.
Na aplikáciu sa najlepšie hodí ručný alebo plecný postrekovač, ktorý umožní rovnomerné pokrytie konárov. Olejový postrek by mal pokryť každé zákutie ovocného stromu. Počas ošetrenia sa uistite, že je dôkladne pokrytá celá koruna stromu vrátane kmeňov a konárov, najmä miest, kde škodcovia prezimujú.
Dôležité je tiež vykonať ošetrenie za vhodných poveternostných podmienok – v bezdažďový, ale zamračený deň s teplotou nad 7 °C. Dodržiavaním týchto pravidiel poskytnete svojim ovocným stromom dlhodobú a prirodzenú ochranu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ktoré ovocné stromy a kríky strihať vo februári? Úroda bude v sezóne bohatá
Kedy sypať vápno pod ovocné stromy a kríky? Aké vápno si vybrať a prečo?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.