12.2.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/AbElena)
Nesprávna teplota alebo nesprávny prací prostriedok môžu spôsobiť, že jemné tkaniny rýchlo stratia svoje vlastnosti. Odporúčame vám, ako prať spodnú bielizeň, aby ste ochránili jej vzhľad a tkaninu.
![](https://www.vasenvtebe.sk/wp-content/uploads/2024/01/podprsenka.jpg)
Foto: shutterstock/AbElena
Základným pravidlom pri praní spodnej bielizne je dodržiavať odporúčania výrobcu, ktoré nájdete na štítku. Hoci sa tradične odporúča ručné pranie, mnohé súčasné modely, najmä od slovenských výrobcov, možno vďaka šetrnosti a odolnosti materiálov bez obáv prať v práčke.
Ak chcete svojej bielizni venovať špeciálnu starostlivosť, napríklad bielizni z čipky alebo hodvábu, najlepšou voľbou je ručné pranie. To si vyžaduje vlažnú vodu s teplotou približne 30 °C a jemný prací prostriedok. Bielizeň ponorte do vody, jemne pretrite vrstvy tkaniny a vyhnite sa silnému žmýkaniu, aby ste nepoškodili vlákna. Po dôkladnom opláchnutí vysušte prebytočnú bielizeň na uteráku, pričom tkaninu rozprestrite do roviny. Takéto sušenie je najlepšie najmä pre podprsenky, ktoré si zachovajú neporušenú štruktúru.
Ak sa napriek tomu rozhodnete pre mechanické umývanie, kľúčom je správna príprava. Bielizeň by mala byť roztriedená podľa farieb: na bielu, čiernu a farebnú, aby sa zabránilo zmene farby. V prípade viditeľných škvŕn sa odporúča použiť odstraňovač škvŕn podľa pokynov jeho výrobcu. Práčka by mala byť nastavená na program určený pre jemné tkaniny – mnohé moderné modely túto funkciu ponúkajú.
![](https://www.vasenvtebe.sk/wp-content/uploads/2024/05/spodne-pradlo.jpg)
Foto: shutterstock/Yushchuk Myroslava
Záleží na pracích prostriedkoch
Prací prostriedok je šetrnejší ako prášok. Dôležité je tiež zvoliť nízke otáčky odstreďovania, ktoré minimalizujú riziko poškodenia tkaniny. Odporúčajú sa aj špeciálne vrecká na spodnú bielizeň. Tieto praktické doplnky chránia čipky, výšivky a iné ozdoby pred poškodením.
Pre jemné tkaniny, ako je čipka alebo hodváb, je najbezpečnejšia teplota 30 °C. Väčšinu bavlnenej bielizne však možno prať aj pri 40 °C a niekedy dokonca pri 60 °C, ak to výrobca umožňuje. Vysoké teploty najlepšie fungujú pri bielych modeloch, ktoré sú náchylnejšie na škvrny alebo zažltnutie. V tomto prípade sa odporúča používať pracie prostriedky určené na bielu bielizeň, ktoré obsahujú bieliace zložky.
![](https://www.vasenvtebe.sk/wp-content/uploads/2025/02/shutterstock_702773206.jpg)
Foto: shutterstock/FotoDuets
Ako chrániť bielu bielizeň pred stratou farby?
Dôležité je uchovávať ju oddelene od farebných kusov oblečenia. Prípustné sú vyššie teploty, až do 60 °C, ktoré pomáhajú odstraňovať nečistoty a baktérie. Je však vhodné pamätať na to, aby ste ju prali len s inými bielymi textíliami.
Hoci väčšina spodnej bielizne dobre znáša pranie pri 30 stupňoch C alebo 40 stupňoch C, každý model si vyžaduje individuálny prístup. Nezabúdajte na špeciálne potreby čipky alebo výšivky a vždy sa riaďte pokynmi výrobcu. Správnou starostlivosťou úspešne predĺžite životnosť svojej spodnej bielizne a udržíte ju dlhšie krásnu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.