13.02.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Wut_Moppie).
Spomedzi mnohých druhov rozmanitých rastlín sú len niektoré predurčené na to, aby nás poctili svojou prítomnosťou v domácom priestore. Medzi tieto druhy patrí medinila nádherná, ktorá oživuje priestor svojím exotickým pôvabom. Pozrite si, ako sa o ňu starať.
![](https://www.vasenvtebe.sk/wp-content/uploads/2025/02/shutterstock_2015527727.jpg)
Foto: shutterstock/Wut_Moppie
Medinila nádherná je exotický klenot, ktorý môže originálne ozdobiť každý priestor. Pochádza z juhovýchodnej Ázie a niekedy sa označuje ako „filipínska hruška“, ale v skutočnosti má s týmto známym ovocím len málo spoločného. Vo svojom prirodzenom prostredí rastie ako epifyt, ale dokáže kvitnúť aj doma. Treba však poznamenať, že nie každý by sa mal odvážiť ju pestovať. Starostlivosť o rastlinu môže byť komplikovaná.
Ako vyzerá medinila? Je ťažké od nej odtrhnúť oči
Ako sme už spomenuli, medinila je exotická kvetina, ktorá na seba dokáže okamžite upozorniť svojím pôvabom. Vo voľnej prírode môže dorásť až do výšky 2 m, ale v kvetináči jej kapacita končí na 70 – 90 cm. Vyznačuje sa veľkými oválnymi listami, na ktorých sú zreteľne viditeľné inervácie. Najatraktívnejšie sú však jej kvety, ktoré vyrastajú na dlhých valcovitých stopkách a zvyčajne opadávajú a predstavujú ružové alebo fialové zväzky naplnené dáždnikmi.
Pri pestovaní medinily je jedným zo základných pravidiel, ktoré sa musia bezpodmienečne dodržiavať, poskytnúť rastline pevné miesto. Kvetina nerada mení stanovištia, čo zvyčajne dáva najavo opadávaním všetkých strapcov. Ak jej chcete poskytnúť vhodné podmienky, oplatí sa zvážiť aj nasledujúce aspekty.
Medinila – pestovanie doma. Toto je kvetina pre skutočných milovníkov rastlín
Exotický klenot, vzhľadom na svoj pôvod, rád rastie na miestach, ktoré majú dostatok slnečného svetla. Treba však dbať na to, aby lúče nedopadali priamo na kvet, pretože by mohli spáliť listy a oslabiť stav celého tela. Preto by tí, ktorí sa rozhodnú pestovať medinily, mali pre nich vytvoriť priestor najlepšie v obývačke alebo inej svetlej miestnosti s oknami orientovanými na juh, východ alebo západ. Ďalší dôležitý faktor predstavuje teplota okolia. V lete sa kvetina cíti najlepšie pri teplote 22 – 30 stupňov Celzia, zatiaľ čo v zime by mal teplomer ukazovať minimálne 15 stupňov Celzia. Pri nižších hodnotách by rastlina mohla začať zhadzovať listy. Ďalším dôležitým aspektom je substrát. Pre „filipínsku hrušku“ môžete použiť univerzálnu zeminu pre črepníkové rastliny, do ktorej odporúčame pridať trochu piesku a rašelinového machu.
Pri výbere nádoby sa uistite, že je zabezpečená drenáž, aby sa zabránilo stagnácii a hnilobe koreňov. Pri zalievaní kvetu vždy používajte mäkkú vodu izbovej teploty. To by sa malo robiť až vtedy, keď vrchná vrstva pôdy začne vysychať. Vlhkosť je pre rastlinu pochádzajúcu z filipínskych lesov mimoriadne dôležitá, preto je vhodné zriadiť v blízkosti medinily zvlhčovač vzduchu. V žiadnom prípade nepostrekujte listy. Kvetinu môžete hnojiť zmesami do kvetináčov. Vyhnite sa však tejto úlohe počas obdobia vegetačného pokoja. Zároveň by sa malo obmedziť aj zavlažovanie pôdy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kvitne krajšie ako orchidea. Táto rastlina bude hitom roku 2025
Tieto rastliny v kvetináčoch nepostrekujte. Iba im ublížite
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.