13.02.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/RESTOCK images).
Zalievanie je pre každú rastlinu najdôležitejšie. Pri niektorých druhoch musíte venovať osobitnú pozornosť množstvu a druhu vody. To je aj prípad dracény – ak ju budete správne zalievať, zachová si svoj pôvab dlhé roky. Pozrite si najčastejšie chyby v starostlivosti a vyhnite sa im.
![](https://www.vasenvtebe.sk/wp-content/uploads/2025/02/shutterstock_2227076011.jpg)
Foto: shutterstock/RESTOCK images
Dracéna je exotická rastlina s rôznymi druhmi. Napríklad dracéna voňavá zaujme svojimi žlto lemovanými listami. Dracéna lemovaná má zasa červené lemovanie a dracéna sanderova svojimi úzkymi stonkami pripomína bambus. Pri starostlivosti o každú z nich hrá veľkú úlohu zalievanie. Pri niektorých chybách môžu rastliny uhynúť.
Najčastejšie chyby pri zalievaní dracény
Nesprávne zalievanie dracény spočiatku rastlinu oslabuje a až neskôr vedie k jej úplnému zničeniu. Stojí za to dozvedieť sa o najčastejších chybách pri zalievaní, aby ste svojej rastline poskytli optimálne podmienky na rast. Čoho sa týkajú?
- Nedostatočná frekvencia
Je to základná a najčastejšia chyba, ktorej sa dopúšťate. Preto je načase túto otázku raz a navždy objasniť. Rastlinu zalievajte až vtedy, keď jej pôda dostatočne vyschne. Skontrolujete to tak, že do pôdy zapichnete prst 2 -3 cm hlboko. Ak je pôda suchá, musíte rastlinu okamžite zaliať.
Pokiaľ ide o ročné obdobia, na jar a v lete zalievajte dracénu pravidelne – raz týždenne. Nezabudnite sa však uistiť, že substrát stihol vyschnúť.
Naopak, na jeseň a v zime frekvenciu znížte. Zvyčajne na každých 14 dní kvôli zimnému spánku
- Bez drenáže
Dracéna potrebuje kvetináč s drenážou. Umožňuje vám zalievať rastlinu, kým voda nezačne unikať z drenážnych otvorov. Prebytočnú vodu musíte z taniera vyliať. V opačnom prípade spôsobíte hnilobu koreňov.
- Zalievanie studenou vodou z vodovodu
Táto rastlina je citlivá na fluoridy, preto ju nemôžete zalievať vodou z vodovodu. Nahraďte ju filtrovanou vodou alebo dažďovou vodou. Ak je studená, spôsobí koreňový šok. Preto musí mať vždy izbovú teplotu.
Premočená dracéna – ako ju zachrániť?
Nie je nič horšie ako premočenie dracény. Najprv oslabuje korene tým, že blokuje prístup vzduchu, a potom postupne spôsobuje odumieranie rastliny. Ako spoznáte premočený kvet?
Premočenú dracénu spoznáte podľa žltnúcich a opadávajúcich listov alebo podľa mäkkého kmeňa, ktorý môžete nahmatať jemným stlačením. Najťažšie je rozpoznať hnilobu koreňov – tieto časti rastliny sú tmavohnedé, čierne a na dotyk klzké. Okrem toho vydávajú nepríjemný zápach. Ako zachrániť takúto rastlinu?
Prvým krokom je zbaviť sa poškodených listov, t. j. žltých a hnedých. Ďalším krokom je presadenie rastliny do nového, suchého substrátu. V tomto bode musíte odstrániť zhnité korene. Nakoniec po presadení aplikujte na dracénu fungicíd. Takýto fungicíd zabraňuje ďalšiemu rozvoju infekcie na koreňoch.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nalejte ju do kvetináča a listy dracény prestanú vädnúť. Väčšina ľudí ju vyhadzuje do koša
Prečo dracéna stráca listy? V zime potrebuje táto rastlina špeciálnu starostlivosť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.