13.02.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/kabakcicansu).
Bylinné nálevy sú neoceniteľnou podporou správneho fungovania organizmu. Prinášajú so sebou veľa dobrého, preto sa oplatí zaradiť ich do každodennej rutiny. Okrem iných sú dobre známe nálevy z mäty piepornej alebo rumančeka. Existujú aj také, ktoré majú mnoho výhod, a predsa o nich takmer nepočuť. Jedným z nich je nálev zo zemežlče menšej, ktorý poznali už naše babičky. Zistite, kedy sa oplatí po ňom siahnuť.
Zemežlč menšia je jednou z tých rastlín, ktoré boli spoľahlivým liekom na mnohé neduhy a ktoré s obľubou používali už naše staré mamy. Dnes už trochu upadla do zabudnutia, ale je načase vrátiť ju do obľuby. Najmä preto, že má mnoho cenných vlastností, ktoré podporujú celkový stav organizmu. Okrem toho stojí za to venovať jej pozornosť v súvislosti s chudnutím.
Zemežlč menšia – rastlina, o ktorej mi rozprávala moja babička
Zemežlč menšia je to cenná rastlina z čeľade horcovitých, ktorá sa vyskytuje v Európe, Afrike a Ázii. U nás sa prirodzene vyskytuje po celej krajine, je však pomerne vzácna a okrem iného aj chránená, preto by sa nemala zbierať.
Vyznačuje sa jemnými ružovými kvetmi zoskupenými v strapcoch a intenzívne horkou chuťou. O liečivých vlastnostiach rastliny sa hovorí už od staroveku.
S čím pomáha bylina zemežlč? Jedinečné vlastnosti zemežlče
Zemežlč menšia môže byť vďaka obsahu účinných látok liekom na mnohé ochorenia. Je to okrem iného vďaka prítomnosti horčiny, protizápalových flavonoidov, alkaloidov, trieslovín, ako aj éterických olejov, ktoré môžu mať uvoľňujúci a relaxačný účinok.
Vďaka tomu sa zemežlč menšia často používa v prípade gastrointestinálnych ťažkostí. Okrem iného podporuje trávenie tým, že stimuluje vylučovanie žalúdočných štiav a tráviacich enzýmov. Reguluje tiež činnosť žalúdka a čriev, čím pomáha pri príznakoch, ako je pálenie záhy, plynatosť, pocit preplnenia alebo poruchy trávenia. Navyše podporuje chuť do jedla, vďaka čomu sa odporúča starším ľuďom a ľuďom oslabeným chorobou.
Bylina tisícročia tiež posilňuje celý organizmus a má protizápalový a antibakteriálny účinok, pôsobí okrem iného aj na infekcie tráviaceho systému. Okrem toho môže pomôcť regulovať krvný tlak a hladinu glukózy. Má tiež upokojujúci účinok, pomáha pri bolestiach hlavy a problémoch so spánkom.
Zemežlč menšia je hodná záujmu v súvislosti s chudnutím, pretože podporuje metabolizmus. Zrýchľuje metabolizmus a zlepšuje činnosť čriev, čo je užitočné najmä počas procesu chudnutia. Naviac má očistný účinok a odstraňuje z tela prebytočné toxíny.
Ako piť nálev zo zemežlče menšej?
Ak chcete využívať vlastnosti zemežlče menšej, je dobré pravidelne používať nálev z nej. Na tento účel netrhajte rastlinu, ale kúpte si bylinu zemežlč v obchode s bylinkami alebo zdravou výživou.
Samotná príprava nálevu zo zemežlče je veľmi jednoduchá. Stačí zaliať 1 čajovú lyžičku byliny vriacou vodou a nechať ju prikrytú asi 10 – 15 minút. Nálev sceďte a pite ho v malých dávkach počas celého dňa. Okrem iného je dobré užívať ho pred jedlom.
Je dôležité neprekročiť odporúčanú dávku, t. j. približne 2 g byliny zemežlče denne. Navyše je dobré uistiť sa, že nemáte žiadne zdravotné kontraindikácie na zaradenie nálevu zo zemežlče do svojho denného režimu. Ak vám nič nestojí v ceste, stojí za to získať z tejto rastliny to najlepšie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pre dobrú imunitu pite denne nalačno. Funguje lepšie ako čaj s medom a zázvorom
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.