18.02.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ground Picture).
Vedci zo zdravotníckej spoločnosti ZOE sa bližšie pozreli na metabolizmus. Rozhodli sa otestovať jeho spojitosť nie s génmi či stravou, ale so spánkom. Výskum, ktorý urobili, potvrdil, že na fungovanie nášho metabolizmu máme skutočný vplyv.

Foto: shutterstock/Ground Picture
ZOE robí podrobný nutričný výskum a udáva trendy v oblasti výživy. Keďže sa dlho viedla diskusia o tom, či metabolizmus závisí výlučne od génov a stravy, vedci sa to rozhodli zistiť. Objavili zaujímavý vzťah medzi metabolizmom a spánkom, totiž že čas, kedy idete spať, má obrovský vplyv na vaše zdravie.
Ako spánok ovplyvňuje metabolizmus? Výsledky výskumu nenechávajú žiadne ilúzie
Odporúčané množstvo spánku pre zdravých dospelých je sedem až deväť hodín denne. Aj jedna bezsenná noc ovplyvňuje váš metabolizmus a vaše telo menej reaguje na stres a váš mozog pracuje pomalšie. Výskum potvrdil výhody skoršieho spánku (pred polnocou). To okrem iného zabezpečuje aj lepšiu kontrolu hladiny cukru v krvi nasledujúci deň.
Odborníci poukázali aj na niekoľko spôsobov, ktoré môžu zlepšiť spánok.
„Snažte sa chodiť spať a vstávať každý deň približne v rovnakom čase. Pred spaním si vypnite telefón. Vystavenie modrému svetlu oklame váš mozog, aby si myslel, že je stále deň. Ak máte radi kávu, snažte sa ju nepiť po 15:00, pretože stimuluje nervový systém a môže zabrániť vášmu telu v neskorej noci relaxovať“
– povedala Emily Leeming, vedúca programov v ZOE.

Foto: shutterstock/DimaBerlin
Čo sa deje s vaším metabolizmom počas spánku? Na čase záleží
ZOE vykonala výskum na 953 zdravých ľuďoch pripojených k zariadeniu na meranie hladiny cukru v krvi. Dva týždne jedli štandardné jedlá. Vedci merali celkový čas od spania po prebudenie účastníkov, ako aj kvalitu ich spánku. Potom analyzovali spánkový režim dobrovoľníkov počas 14 dní a porovnávali ich s odpoveďami na hladinu cukru v krvi po jedle, ktoré obsahovalo špecifické množstvá sacharidov, bielkovín a tukov.
Dospeli k záveru, že pre všetkých účastníkov bolo skoršie ísť spať lepšie pre metabolické zdravie.
„Ľudia, ktorí nemajú dostatok spánku, majú o 40 percent nižšie riziko vzniku vyššie riziko obezity a výrazne vyššie riziko kardiovaskulárnych ochorení a cukrovky. Tí istí ľudia majú tendenciu konzumovať viac kalórií, vyberajú si nezdravé maškrty, majú menšiu rozmanitosť jedál a jedia nekvalitnú stravu s nižším príjmom vlákniny, ovocia a zeleniny. Stručne povedané, naša štúdia ukazuje, že spánku by sa mala venovať väčšia pozornosť“
– uzavrela Dr. Sarah Berry, hlavná nutričná vedkyňa v ZOE, ako cituje prnewswire.com.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako dlho piť kávu po príprave? Mnoho ľudí robí chybu. Nie je to len o chuti
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.