24.02.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/sonsart).
Záhradkári sa zvyčajne pýtajú, čo môžu urobiť, aby rastliny zdravo a rýchlo kvitli. V tomto článku vám navrhneme, ako tento rast zastaviť. Ide o mimoriadne dôležitý aspekt ochrany úrody ovocných stromov pred jarnými mrazmi.

Foto: shutterstock/sonsart
Na jar, pred trvalým ustálením teploty, sú mnohé rastliny vystavené naozaj veľkej skúške. Najrizikovejšou skupinou sú ovocné stromy, najmä marhule, broskyne a čerešne. Zvyčajne začínajú kvitnúť začiatkom apríla, keď ešte udierajú silné mrazy. Ak sú púčiky ovplyvnené nízkymi teplotami, môžu byť poškodené, preto sa oplatí použiť niektoré osvedčené metódy na oddialenie rastu plodov.
Ako oddialiť kvitnutie ovocných stromov? Tieto metódy vám pomôžu zachrániť úrodu
Ochrana ovocných stromov v prvých jarných týždňoch je mimoriadne dôležitým aspektom, ktorému treba venovať pozornosť, ak chcete dopestovať zdravé a chutné ovocie. V apríli, keď začínajú kvitnúť rôzne druhy, sa môže nočná teplota výrazne líšiť od dennej. Preto ak sa nevykoná individuálne ošetrenie, existuje značné riziko poškodenia buniek rastlín mrazom, čo vedie k poškodeniu alebo úplnej strate úrody.
Prvým krokom na oddialenie kvitnutia je bielenie kmeňov a konárov stromov. Zabezpečí sa tým odraz slnečných lúčov, aby sa rastlina neprehrievala a nedostala tak šok pri výraznom poklese teploty. Toto ošetrenie sa odporúča vykonať najneskôr začiatkom januára. Ak ste stromy nevápnili včas, existujú dve ďalšie metódy, ktoré vám môžu pomôcť.
Ako chrániť ovocné stromy pred mrazom? Je to jednoduché
Zatiaľ čo my dokážeme prispôsobiť svoje oblečenie meniacemu sa počasiu, rastliny, žiaľ, takéto schopnosti nemajú. Ak chcete ovocným stromom pomôcť prežiť rozmary jarného slnka, okrem bielenia sa oplatí použiť aj prírodný produkt, napríklad sneh, a navŕšiť z neho ochrannú bariéru pre kmene. Kopy môžu dosahovať výšku až jeden meter, pokiaľ máme dostatok materiálu na vytvorenie izolantu. Má to však háčik, toto riešenie môžu použiť len majitelia pozemkov, kde je pôda ľahká a priepustná. Pri iných typoch pôdy hrozí riziko stagnácie vody, a tým môže dôjsť k hnilobe koreňov.
Ďalším riešením je mulčovanie pôdy okolo kmeňa ovocného stromu. Na tento účel použite svetlý materiál (najlepšie sa hodí slama, ale možno použiť aj rašelinu alebo zvyšky rastlín). Najlepšie je to urobiť vo februári. Materiál zvolený ako izolant sa rozprestrie v hrubých vrstvách na šírku podobnú rozpätiu koruny stromu. Pri takomto ošetrení si môžete byť istí, že plodnice prežijú náročné jarné obdobie a v lete prinesú chutnú úrodu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tieto ovocné stromy je potrebné prerezať vo februári. Na jar vás zasypú púčikmi
Zabaľte ovocné stromy. V sezóne nebudete schopní stíhať zbierať zdravú úrodu. Červík si nesadne
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.