7.3.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/goodluz).
Káva, yerba alebo zelený čaj vás nedokážu postaviť na nohy? Niekedy potrebujete hneď ráno dodatočnú vzpruhu a častejšie sa stáva, že vám s postupujúcim dňom začne chýbať energia. Vyskúšame rôzne nápoje, ktoré nás majú dostať cez deň, ale neraz siahneme po obyčajnom čiernom čaji. Zistite, prečo sa ho neoplatí vynechať.

Foto: shutterstock/goodluz
- Čierny čaj nám poskytuje podobné množstvo kofeínu ako káva. Okrem toho obsahuje L-theanín, ktorý chráni pred vedľajšími účinkami kofeínu.
- L-theanín podporuje účinky kofeínu, preto nám čierny čaj zlepšuje koncentráciu a dodáva energiu lepšie ako káva.
- Čierny čaj je tiež zdrojom antioxidantov, ktoré chránia organizmus pred cukrovkou, srdcovými chorobami a rakovinou.
Keď pociťujeme nedostatok energie, mnohí z nás sa proti tomu snažia bojovať pitím až niekoľkých káv denne. Iní siahajú po yerba maté, zelenom alebo červenom čaji. Podľa Eating Well by sme si však pri pocite straty energie mali uvariť kanvicu obyčajného čierneho čaju a pravidelne ho piť.
Z výskumu spoločnosti Nielsen z roku 2018 vyplýva, že čierny čaj je jedným z najobľúbenejších nápojov, ktoré pijeme na raňajky alebo večeru. Napriek tomu ho však podceňujeme. Pristupujeme k nemu trochu ležérne, ako k bežnému nápoju bez akýchkoľvek špeciálnych vlastností. Siahame po ňom zo zvyku alebo kvôli chuti, ale chýba nám povedomie o tom, ako presne ovplyvňuje náš organizmus.
Sila čierneho čaju
- Je dobré si uvedomiť, že čierny čaj, podobne ako napríklad káva, obsahuje kofeín.
- Okrem kofeínu nám čierny čaj poskytuje aj mnoho ďalších živín, ktoré majú významný vplyv na našu koncentráciu, náladu a hladinu energie.
- Okrem toho má pozitívny vplyv na naše srdce a môže nám predĺžiť život.
V časopise Journal of Analytical Toxicology bola uverejnená štúdia, ktorá poskytuje najlepší dôkaz o tom, že čierny čaj má najvyšší obsah kofeínu zo všetkých čajov.
- Čierny čaj odrody Assam nám poskytuje najviac kofeínu 60 až 100 mg na šálku. To je o niečo menej ako v šálke kávy, v ktorej nájdeme 90-120 mg kofeínu.
- Okrem toho čierny čaj obsahuje aminokyselinu nazývanú L-theanín. Vďaka tomu po čiernom čaji nepociťujeme vedľajšie účinky kofeínu, ktoré sa môžu vyskytnúť po vypití kávy, ako je nespavosť, pocity úzkosti, tráviace problémy alebo zrýchlený tep. L-theanín zároveň zosilňuje účinky kofeínu a ďalej zlepšuje našu koncentráciu a kognitívne funkcie.
Nielen pre energiu

Foto: shutterstock/New Africa
- Poskytuje nám aj antioxidanty, ktoré okrem iného znižujú zápal a chránia nás pred cukrovkou, srdcovými chorobami a niektorými druhmi rakoviny.
Bohužiaľ, všetky tieto zdraviu prospešné účinky čierneho čaju si nemôže slobodne vychutnávať každý.
- Ľudia s anémiou by čierny čaj nemali piť často, pretože narúša vstrebávanie železa a sťažuje reguláciu jeho hladiny v tele. Pacienti s anémiou môžu piť čierny čaj len medzi jedlami a nie príliš často.
Treba si tiež uvedomiť, že čierny čaj je zdrojom energie a má zdraviu prospešný účinok za predpokladu, že sa pije bez pridaného cukru alebo iných nezdravých zvýrazňovačov chuti.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Takto si overíte kvalitu kupovaného čaju. Všetko, čo potrebujete, je vlažná voda
Toto je najhorší čas dňa na pitie čaju. Radšej sa ho vzdajte
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.