08.03.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tatiana_Pink).
Kedy vysievate paradajky na sadenice? To je dôležitá otázka pre tých, ktorí plánujú pestovať túto zeleninu doma. Termín sa totiž rýchlo blíži. Je lepšie ho nezmeškať, pretože ak semená začnete vysádzať príliš neskoro, úroda bude slabá.

Foto: shutterstock/Tatiana_Pink
Jar je už vo vzduchu. Teplota pomaly stúpa a slnko začína silnejšie hriať, čo znamená, že už nastal čas pustiť sa do prvých záhradných prác. Osobitnú pozornosť treba venovať paradajkám. Aj keď je ešte príliš skoro na sadenie do zeme, pred zimou je vhodný čas na výsev semien. Zistite, kedy presne treba začať, aby ste v lete získali úrodu zeleniny.
Kedy zasiať paradajky doma? Dátum je blízko
Starostlivosť o paradajky nie je najjednoduchšia. Je to náročný druh a citlivý na zmeny poveternostných podmienok, predovšetkým na výkyvy teplôt. Z tohto dôvodu je výber termínu výsevu mimoriadne dôležitý. Ak to urobíte príliš skoro, kríky vymrznú, ale lepšie je neodkladať to ani na neskorú jar. Výsev by sa mal vykonať dostatočne skoro, najlepšie približne 8 až 10 týždňov pred presunom von. Malo by to byť po 15. máji, pretože vtedy pominie riziko mrazov. To znamená, že najlepší čas na vloženie semien do zeme nastáva pred jarou, presnejšie v polovici marca. Ak to však teplota a podmienky neumožňujú, môžete počkať maximálne do začiatku apríla. Paradajky tak budú mať dostatok času na správny a udržateľný vývoj a na prípravu na presun do záhrady. Výsev v neskoršom termíne už môže mať za následok slabú úrodu alebo dokonca úplný nedostatok zeleniny.
Ako sejete paradajky? Existujú dva spôsoby
Hoci pestovanie paradajok na záhrade môže byť náročné, samotný výsev je veľmi jednoduchý. Na začiatku musíte semená ošetriť, t. j. vložiť ich približne na 30 minút do špeciálneho prípravku, napríklad do prípravku z cesnaku, o ktorom sme písali v predchádzajúcom článku. Keď sú semená suché, presuňte ich do kvetináča s drenážou a ľahkou, priepustnou zeminou. To sa dá urobiť dvoma spôsobmi.
- Ak plánujete malú sadenicu, zvoľte bodovú metódu. Do malých nádob umiestnite po jednom semienku, pričom predtým urobte do pôdy malé priehlbiny.
- V prípade väčších plodín je vhodnejšia projektová metóda. Tá spočíva v rovnomernom rozmiestnení semien vo väčšej nádobe a zakrytí celej nádoby ľahkou vrstvou zeminy. Treba však pamätať na to, že pri tejto metóde bude neskôr potrebné rastliny pikírovať, t. j. oddeliť sadenice.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy zasiať paradajky pre sadenice na parapete? Pestovanie paradajok zo semien
Čím skôr, tým lepšie? Kľúčom k úspechu je načasovanie výsevu paradajok. Vaši susedia budú ohromení
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.