26.03.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Anjo Kan).
Sirôtky môžete vysádzať do kvetináčov a balkónových debničiek už v marci, pretože sa neboja nepriaznivého počasia. Na jar ich trochu podporte doma pripraveným živným roztokom. V okamihu rozkvitnú a budú krásnou ozdobou vášho balkóna počas celého leta.

Foto: shutterstock/Anjo Kan
Sirôtky symbolizujú jar. Tieto kvety kvitnú už v apríli a môžu kvitnúť aj počas celého leta. Slováci si ich často vyberajú do svojich záhrad, na terasy a balkóny, pretože ich potešia ich farby, od intenzívnej žltej cez fialovú až po biele a oranžové odtiene.
Samozrejme, aby vyzerali úchvatne, musíte sa o nich správne starať. Našťastie ich pestovanie nie je náročné, takže sú ideálnou voľbou aj pre začínajúcich záhradníkov. Prospešné pre nich môže byť aj ošetrenie kávovou usadeninou.
Ako sa starať o sirôtky? Najdôležitejšie pravidlá
Sadenice sirôtok sú malé, ale veľmi rýchlo rastú do veľkých trsov. Preto pri výsadbe musíte medzi nimi ponechať vzdialenosť 15 – 20 cm. Vyberte si akýkoľvek kvetináč alebo debničku, musia však mať drenážne otvory. Rastliny vysádzajte približne 10 cm hlboko.
Pre tieto rastliny volte štandardnú kvetinovú zeminu s prídavkom perlitu alebo piesku. Musí byť úrodná, ľahká, dobre odvodnená s mierne kyslým pH 5,0 až 5,8. Sirôtky najlepšie rastú na polotienistom mieste, chránené pred vetrom.
Sirôtky kúpené skoro na jar sa zvyčajne skladujú v interiéri. Preto ich musíte pred prenesením von otužovať, pretože nie sú zvyknuté na nízke teploty. V opačnom prípade začnú vädnúť. Pred trvalým premiestnením sadeníc von ich preto musíte na niekoľko dní vystaviť na niekoľko minút vonkajšiemu prostrediu.
Tieto rastliny si vyžadujú pravidelnú zálievku. Ich substrát musí byť stále mierne vlhký, ale nie mokrý. Dávajte pozor, aby ste nenamočili listy a kvety, pretože môžu vzniknúť hubové ochorenia, ktoré zabrzdia rast rastliny a spôsobia jej zhnednutie.
Dôležitým udržiavacím opatrením je odstraňovanie odkvitnutých kvetenstiev (najlepšie odstrihnúť malými nožnicami). To stimuluje rastliny k ďalšiemu kvitnutiu.
Samozrejme, nesmiete zabudnúť na ich hnojenie. To by sa malo robiť každé dva týždne pomocou hnojiva pre kvitnúce rastliny alebo rovnako účinne pomocou vlastnoručne vyrobenej výživy z kávovej usadeniny.
Výživa z kávovej usadeniny pre sirôtky – recept a účinok
Sirôtky začnú rýchlo vytvárať veľké a svieže kvety, ak im pripravíte výživu z kávovej usadeniny. Tento odpad je bohatý na minerálne látky, t. j. zlúčeniny horčíka, fosforu, draslíka a dusíka. Tie podporujú správny rast a vývoj rastlín.
Okrem toho kávová usadenina prevzdušňuje pôdu a zlepšuje jej schopnosť zadržiavať vodu. Ako teda pripraviť túto prírodnú živinu?
Recept na túto odpadovú živinu je veľmi jednoduchý. Stačí zmiešať 3 polievkové lyžice kávovej usadeniny s vodou a touto zmesou poliať kvety. Pravidelné používanie tohto hnojiva prináša viditeľné výsledky v podobe zdravších a intenzívnejšie kvitnúcich rastlín.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Po nákupe vykonajte jednoduchý trik. Sirôtky budú kvitnúť až do jesene
Tieto kvety vysádzajte do kvetináčov v marci. Balkón sa utopí vo farbách
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.