26.03.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/V_Sot_Visual_Content).
Chcete, aby vaše jahodové kríky tento rok hýrili plodmi? Samozrejme, je dôležité sa o nich správne starať, vrátane hnojenia. Vôbec nemusíte pripravovať fantastické živiny. Stačí vám jednoduchý trik pred výsadbou, ktorý skúsení záhradkári používajú už roky.

Foto: shutterstock/V_Sot_Visual_Content
Nie je nič lepšie ako veľké, šťavnaté a sladké jahody z vlastnej úrody. Ak chcete mať hojnosť ovocia, trik s použitím banánových šupiek je nevyhnutný. Tie vašim rastlinám dodajú cenné živiny. Budú rásť a rodiť ako bláznivé.
Výsadba a starostlivosť o jahody – hlavné zásady
Jahody začnite sadiť skoro na jar, t. j. v marci a apríli, pretože vtedy rastú najrýchlejšie a prinášajú najbohatšiu úrodu. Na začiatok stojí za to zvážiť, ako ich správne umiestniť do pôdy.
No tieto rastliny saďte do hĺbky 10 až 15 cm, v závislosti od toho, aký dlhý je ich koreňový systém. Korene musia byť úplne zakryté. Mali by byť pokryté pôdou do úrovne rastu kužeľa. Potom substrát zhnutníte a výdatne zalievajte.
V prípade jahôd v kvetináčoch ich umiestňujte do rovnakej hĺbky, ako rástli v nádobe. Kvetináče musia mať drenážne otvory, aby sa zabránilo stagnácii vody.
Saďte do úrodnej, priepustnej pôdy s mierne kyslým pH (5,5 až 6,5). Predtým však odporúčame pôdu prekopať a odstrániť prípadnú burinu.
Poloha jahôd by mala byť slnečná. V tieni je ich kvitnutie a plodenie slabšie – vytvárajú menej sladkú úrodu. Pozornosť sa oplatí venovať aj susedným rastlinám. Nepestujte ich vedľa malinových alebo ostružinových kríkov alebo záhonov s uhorkami či kapustovitými rastlinami. Namiesto nich si vyberte cesnak a cibuľu, ktoré chránia pred sivou plesňou.
Počas celého vegetačného obdobia až do neskorej jesene musia mať kríky vlhký substrát. Jahody potrebujú najviac vody po odkvitnutí, počas obdobia intenzívneho rastu a dozrievania plodov, ktoré zvyčajne nastáva koncom mája a pokračuje počas júna.
Trik s banánovou šupkou pre bohaté plodenie jahôd počas sezóny
Mnohí záhradkári odporúčajú pred výsadbou prihnojiť pôdu kompostom alebo dobre prekompostovaným hnojom. My však poznáme oveľa jednoduchší spôsob hnojenia.
Tesne pred výsadbou jahôd je dobré dať do jamky banánovú šupku a prikryť ju tenkou vrstvou zeminy. Tento odpad obsahuje cenné minerálne látky, t. j. draslík, fosfor, horčík, vápnik a jód. Ako tieto zložky pôsobia na rastliny?
Draslík podporuje budovanie silného koreňového systému a zvyšuje odolnosť rastlín voči chorobám. Fosfor je zodpovedný za správny vývoj kvetov a plodov a horčík zohráva kľúčovú úlohu pri fotosyntéze. Vápnik posilňuje bunkovú štruktúru, čo prospieva celkovému stavu jedincov, zatiaľ čo jód stimuluje rast koreňov a zlepšuje imunitu.
Banánová šupka bude všetky tieto látky pomaly uvoľňovať do pôdy, takže jahody neutrpia šok z náhleho zvýšenia minerálov. Výsledkom je, že budú produkovať veľa kvalitných plodov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Jahody rastú ako bláznivé. Pripravte si tekuté hnojivo a pravidelne zalievajte
Záhradkári to robia už vo februári. V sezóne zbierajú kypré jahody
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.