27.03.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Avi Johnson x.com/NASA_Astronauts).
Niečo také sa deje len raz za život. Už dnes – 27. marca 2025 – môže obloha ponúknuť vesmírne divadlo, ktoré ohromí aj laikov: vo vzdialenosti 3000 svetelných rokov môže explodovať hviezda, a to tak silno, že ju niekoľko dní uvidíme voľným okom – dokonca aj bez ďalekohľadu. O čo ide?
Raz za osemdesiat rokov. A práve teraz?
T Coronae Borealis – tak sa volá hviezda, ktorú sa oplatí vyhľadávať na nočnej oblohe. Nachádza sa v súhvezdí Severnej koruny a ide o takzvanú „novu“, teda hviezdu, ktorá z času na čas exploduje. Táto konkrétna to robí raz za približne 80 rokov – naposledy sa tak stalo v roku 1946, predtým v rokoch 1866 a 1787. A všetko naznačuje, že ďalšia šou je na spadnutie.
Podľa vedcov, ktorí ju pozorne sledujú, by mohlo k výbuchu dôjsť už dnes. A ak nie, stále sú v hre ďalšie termíny – najbližšie 10. novembra 2025 a 26. júna 2026.
Hoci je vzdialená 3000 svetelných rokov, môže žiariť ako Polárka
T Coronae Borealis je binárny systém – teda dve hviezdy, ktoré na seba pôsobia. Jednou z nich je biely trpaslík, druhou červený obor. Ako to už vo vesmíre chodí, biely trpaslík postupne „kradne“ hmotu svojmu väčšiemu kolegovi. A keď tej hmoty nazbiera dosť, dôjde k explózii – nie takej, ktorá by zničila celý systém, ale dostatočne silnej na to, aby hviezda zrazu extrémne zjasnila.
Vďaka tomu bude viditeľná dokonca aj pre nás tu na Zemi. Vedci odhadujú, že jej jasnosť by mohla byť porovnateľná s jasom Polárky. A to už si všimne aj človek, ktorý sa na hviezdy bežne nedíva.
Kedy a kde ju hľadať?
Ak výbuch príde už zajtra, ideálny čas na pozorovanie bude zhruba tri hodiny po západe slnka. Hľadať ju treba na východnej oblohe, medzi dvoma výraznými hviezdami – Arkturom a Wegou. Súhvezdie Severnej koruny tvorí oblúk siedmich hviezd, pričom T Coronae Borealis by sa mala nachádzať približne v strede medzi Arkturom a slávnou guľovou hviezdokopou M13 v Herkulovi.
Prečo to nie je len ďalšia vedecká správa?
Lebo práve na takéto momenty sa oplatí čakať. Zvyčajne sa podobné udalosti dejú ďaleko v minulosti či budúcnosti – a len zriedkakedy máme šancu byť ich priamym svedkom. Tentoraz máme šancu pozrieť sa na oblohu a vidieť niečo, čo možno naši vnuci uvidia až v roku 2105.
A čo ak sa tak nestane?
Aj to je možné. Výbuch sa predpovedá už od roku 2023, keď vedci zaznamenali výrazný pokles jasnosti hviezdy – čo v minulosti predchádzalo explózii. V roku 2024 sa však ešte nič nestalo. Možno teda príde až v novembri alebo o rok. No ak sa tak stane zajtra, bude to udalosť, ktorú si zapamätáme na celý život.
Chcete byť pri tom? Nastavte si pripomienku a v stredu večer si vyhraďte chvíľu pod nočnou oblohou. Lebo aj vesmír vie prekvapiť – a tentoraz možno už naozaj prišiel jeho čas.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Chcú predať celú dedinu! Stojí menej ako garsónka na Slovensku
Všetko o vdovskom dôchodku: Kto má nárok, ako oň požiadať a koľko dostanete? (Príklady výpočtu!)
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.