29.03.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mariia Boiko).
Paradajky sú vynikajúcim základom mnohých jedál, ale hodia sa aj ako zdravé občerstvenie. Ak máte záhradu, je dobré vedieť, že sa práve začala sezóna prípravy sadeníc. Dobre sa o svoje sadenice starajte a ony sa vám v zemi odmenia bohatou úrodou.

Foto: shutterstock/Mariia Boiko
So začiatkom jari sa oficiálne začala sezóna prípravy sadeníc rôznych druhov zeleniny. Môžete teda siahnuť po vašich obľúbených paradajkách a pustiť sa do ich výsevu a prípravy sadeníc, ktoré neskôr umiestnite do zeme. Aby sa im v lete darilo, môžete ich zalievať špeciálne pripravenou domácou zmesou.
Ako posilňujete sadenice paradajok? Začnite týmito ošetreniami
Paradajky vysievajte do kvetináčov už skoro na jar. O mladé sadenice sa potom starajte tak, aby ste ich po určitom čase, keď je vonku dostatočne vysoká teplota, mohli presadiť do zeme. Toto vegetačné obdobie je mimoriadne dôležité a je nevyhnutné poskytnúť zelenine všetko, čo potrebuje. Na začiatku umiestnite semená paradajok do kvetináčov a prikryte ich fóliou, aby ste urýchlili proces klíčenia. Po maximálne 10 dňoch ju odstráňte a sadenice premiestnite na jedno teplé miesto, napríklad na parapet. Nezabudnite pravidelne zalievať, pretože pôda by mala byť vlhká. Po mesiaci presaďte sadenice do väčších nádob, aby mali dostatok priestoru na rast. V tomto momente pridajte aj špeciálne pripravené hnojivo, aby paradajky rástli zdravo a sviežo. Takúto výživu si môžete pripraviť sami doma, aby ste sadenice posilnili. Zistite, ako to presne urobiť krok za krokom.
Kedy sadíte paradajky? Najprv sa postarajte o ich zdravie pomocou živín pre paradajky
Sadenice paradajok by sa mali prikrmovať a hnojiť, aby sa vyvíjali správnym tempom, dobre znášali presádzanie do pôdy a prežili prvé, najťažšie dni vonku. Keďže sadenice pripravujete už koncom marca/začiatkom apríla, do zeme ich budete vysádzať približne koncom mája/začiatkom júna. Je to preto, lebo sadenice potrebujú na svoj vývoj približne osem týždňov. Domáce hnojivo vám uľahčí prácu a zabezpečí bohatú úrodu. Na jeho výrobu potrebujete asi päť gramov cibuľových šupiek, liter horúcej vody, lyžičku cukru a lyžičku sušených kvasníc.
Cibuľové šupky vo veľkej nádobe zalejte teplou vodou, potom nádobu zaskrutkujte a odložte asi na 12 hodín. Po uplynutí tejto doby tekutinu sceďte a pridajte do nej čajovú lyžičku sušeného droždia a čajovú lyžičku cukru. Miešajte, kým sa nerozpustia, a nechajte stáť ďalšie dve hodiny, pričom nádobu zakryte gázou. Po uplynutí tejto doby môžete prírodné hnojivo bezpečne použiť tak, že ho zriedite v pomere jedna ku štyrom a pridáte prevarenú vodu. Paradajky zalievajte jemne, aby ste pôdu nepreliali.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Hnojenie sadeníc paradajok. Stonky budú silné a korene hrubé a silné
Keď sa objavia prvé výhonky, posypte pôdu týmto korením. Paradajky budú rásť sladšie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.