30.03.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Dieter Hawlan).
Začiatkom jari, keď sa počasie oteplí a je vlhšie, sa v záhradách objavujú nepozvaní hostia. Slimáky a ulitníky dokážu v krátkom čase zničiť starostlivo upravené záhony a kvetináče. Ich kulinárske chute sú prekvapivo špecifické a zoznam ich obľúbených pochúťok je pomerne dlhý. Čo tieto mäkkýše najradšej jedia a ako sa ich môžete účinne zbaviť bez toho, aby ste sa uchýlili k chemickým prostriedkom?

Foto: shutterstock/Dieter Hawlan
Keď sa teploty niekoľko dní udržia nad 10 stupňov, slimáky vychádzajú zo svojich úkrytov. Najčastejšie sa objavujú večer alebo po daždi – vtedy sa pre ne záhrada stáva skutočným „bufetom“. Obzvlášť nepríjemné sú slizniaky, ktoré nemajú ulity a pohybujú sa rýchlejšie ako ich obrnení bratranci. Hoci útočia počas celej sezóny, jar je pre ne obdobím intenzívneho kŕmenia a rozmnožovania.
Ktoré rastliny majú slimáky najradšej a ktoré rastliny odpudzujú slizniaky? Vysvetľujeme
Slimáky sú nielen nepríjemné, ale aj veľmi nenásytné. Napádajú mladé sadenice zeleniny a kvetov a zanechávajú po sebe diery v listoch a lesklé stopy hlienu. Požerú všetko čerstvé a mäkké: šalát, kapustu, jahody, hrášok, špenát, cukety alebo fazuľu. Z okrasných rastlín najčastejšie ničia hosty, gerbery, chryzantémy, georgíny, cínie, fuksie, heuchery a tiež lupiny. Ich obľúbené druhy majú šťavnaté, mäkké listy a intenzívnu vôňu.
Ak sa nechcete úplne vzdať pestovania vyššie uvedených kvetín a trvaliek, musíte zabezpečiť ich správne umiestnenie v záhrade – najlepšie mimo zeleninovej záhrady – a používať pasce na slimáky. V boji proti nepríjemným mäkkýšom môžu pomôcť rastliny, ktoré slimáky neznášajú. Ich listy môžu byť tvrdé, drsné, pokryté voskom alebo chĺpkami a niektoré z nich vydávajú silný, odpudzujúci zápach, ktorý škodcovia nemajú radi. Ktoré druhy odradia slimáky? Patrí medzi ne levanduľa, šalvia, rozchodník, rebríček, prýštec, flox metlinatý, kapucínky, klinčeky, pivonky, paprade, ľaliovka, ako aj orlíček a echinacea. Zelenina a bylinky, ako napríklad cibuľa, cesnak, pór, tymián, saturejka alebo majoránka, môžu byť tiež prirodzenou bariérou. Ich vysadením medzi plodiny môžete účinne znížiť škody spôsobené škodcami a sťažiť im prístup k ich obľúbeným pochúťkam.
Čo slimáky a ulitníky nemajú rady? Takto sa zbavíte škodcov bez chemikálií
Nemusíte hneď siahať po chemikáliách. Proti slimákom a ulitníkom sa dá bojovať domácimi metódami, ktoré sú bezpečné pre rastliny, ľudí aj zvieratá. Jedným zo spôsobov sú pasce vyrobené z nealkoholického piva – stačí zakopať plastový pohár s týmto nápojom až po úroveň zeme. Škodcov priláka vôňa kvasníc, ale nedokážu sa dostať von z nádoby. Na záhony môžete položiť aj vlhké handry, dosky alebo listy – mäkkýše sa pod ne počas dňa schovajú, čo uľahčuje ich odchyt. Dobrým nápadom sú aj zeleninové a ovocné návnady: mrkva, zemiaky, červená repa alebo jablká účinne lákajú škodcov na jedno miesto. Okrem toho môžete posypať záhony rozdrvenými vaječnými škrupinami, čadičovou múčkou alebo pilinami. Tie sťažujú pohyb slimákov a odrádzajú ich od hľadania potravy. Domáce prostriedky môžu byť prekvapivo účinné, ak konáte rýchlo. Čím skôr si slimáky všimnete, tým ľahšie situáciu zvládnete.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Táto obľúbená zelenina odpudzuje slimáky a vošky. Už ich vo svojej záhrade neuvidíte
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.