30.03.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/gcarnero).
Chcete, aby vaše hrozno tento rok prinieslo sladké, šťavnaté a početné plody? Ak áno, ošetrite ho začiatkom jari. Zistite, čo robiť, aby bola táto rastlina obsypaná obrovskými trsmi ohýbajúcich sa strapcov.

Foto: shutterstock/gcarnero
Ešte v marci sa o hrozno riadne starajte a orezávajte ho. Toto ošetrenie je potrebné pre bohaté plodenie rastlín počas sezóny. Samozrejme, musíte to urobiť správne, aby ste nepoškodili vinič. Pozrite si najdôležitejšie informácie o jarnom reze hrozna.
Prečo by sa malo hrozno strihať?
Spomedzi všetkých ovocných kríkov je práve vinič potrebné strihať najsilnejšie. Rastlina ho potrebuje pre správny rast, udržanie zdravia, ale aj pre bohaté plodenie.
Hrozno by ste mali pravidelne strihať. Jedno z nich je začiatkom jari. Umožňuje vám to kontrolovať výhonky, ale tiež uľahčuje neskoršie vykonávanie ďalších pestovateľských postupov.
Čo sa stane, ak túto rastlinu zabudnete ostrihať? Krík sa potom zhutní, čím sa doň dostane menej svetla a vzduchu. Zvyšujúca sa vlhkosť spôsobí plesne a hubové ochorenia. A to nie je všetko…
Bez prerezávania sa hrozno sústredí na tvorbu zelenej hmoty, a preto horšie prijíma živiny zo substrátu. Potom môžete zabudnúť na početné a sladké plody.
Ako strihať hrozno skoro na jar?
V tomto článku sa zameriame na jarný rez viniča. Tento postup musíte vykonať do konca marca. Najskôr odstránite poškodené, choré, zaschnuté a slabé výhonky.
Potom pokračujte v orezávaní formácií. V prvých 2 – 3 rokoch pestovania sa odporúča viesť rastlinu tak, aby sa vytvoril jeden nízky kmeň s výškou asi 70 cm (niekedy sa používa aj dvojkmeňová formácia) a krátke ramená. Jeden z minuloročných zdrevnatených kmeňov by sa mal zrezať, pričom sa ponechá 7 až 9 očiek, zatiaľ čo druhý by sa mal skrátiť na 2 očká.
V niektorých prípadoch sa používa aj kratší rez hrozna, najmä ak chcete znížiť rast rastliny alebo posilniť jej štruktúru. Ide o skrátenie výhonkov na 2 – 4 očká, čo stimuluje vinič k tvorbe silnejších a lepšie vyživovaných viníc.
Nezabudnite na tento postup použiť ostré nožnice, ktoré nerozdrvia výhonky. Nástroj musí byť čistý – inak hrozí riziko prenosu hubových ochorení. Staré a silné konáre odporúčame ošetrovať záhradnou pílou.
Ako sa starať o hrozno po rezaní?
Vinič sa musí dobre zotaviť z rezu. Na to ich pravidelne zalievajte, najmä v období sucha. Odporúčame tiež prihnojovať rastlinu viaczložkovým hnojivom, ktoré jej dodá potrebné živiny.
Mulčovanie pôdy kôrou alebo slamou má pozitívny vplyv na stav hrozna. V pôde sa udrží správna vlhkosť. A nezabudnite pravidelne odstraňovať burinu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy orezávať hrozno? Minulý rok som urobil chybu. Konáre boli prázdne
Môj strýko pestuje len tieto odrody hrozna. Susedia mu závidia jeho sladké a chutné ovocie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.