30.3.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/SakSa).
Nedostatkom vitamínu D trpia takmer všetci Slováci. V mnohých prípadoch je najúčinnejším spôsobom, ako doplniť deficit, suplementácia po vyšetrení jeho hladiny v tele. Je to dôležité najmä na jeseň a v zime, ale je potrebné užívať vitamín D aj na jar? Objasňujeme pochybnosti, ktoré sa okolo „slnečného vitamínu“ vyrojili.

Foto: shutterstock/SakSa
Odhaduje sa, že viac ako 90 % obyvateľov našej krajiny má nedostatok vitamínu D. Je to veľmi dôležitá informácia, pretože tento vitamín je zodpovedný za zdravie našich kostí, podporuje náš imunitný systém a dokonca ovplyvňuje našu náladu. Môže nás tiež chrániť pred Alzheimerovou chorobou. Preto by sme mali pravidelne dopĺňať vitamín D a z času na čas si nechať vyšetriť krv, či je jeho hladina v našom tele dostatočná.
Mali by ste na jar dopĺňať vitamín D?
Nedostatok vitamínu D je dôsledkom klimatického pásma, v ktorom žijeme, pretože zdrojom vitamínu D je slnko, ktorého počas roka nemáme veľa. Šancu doplniť si nedostatok vitamínu D prirodzenou cestou máme len v lete, a to za predpokladu, že denne strávime aspoň 30 minút medzi 10. a 15. hodinou na slnku s čo najväčšou časťou tela odkrytou a bez opaľovacieho krému.
Podľa webovej stránky Health Guide je na jar lepšie nevzdávať sa suplementácie vitamínu D. Je síce pravda, že sa otepľuje a slnečného žiarenia je rozhodne viac ako na jeseň a v zime, ale to stále nestačí. Vitamín D by sme preto mali užívať aspoň do prázdnin a potom by sa mal vykonať test hladiny vitamínu D, ktorého výsledky nám povedia, či môžeme s užívaním doplnku na leto prestať, alebo je lepšie v užívaní pokračovať.

Foto: shutterstock/RobsPhoto
Aké sú odporúčané dávky?
Pri dopĺňaní nedostatku vitamínu D je dôležité si uvedomiť, že odporúčané dávky nie sú univerzálne pre všetkých. Presná dávka by sa mala individuálne upraviť po diskusii s lekárom. Štandardne sa príjem vitamínu D odporúča podľa nasledujúceho dávkovania:
- novorodenci – 800 IU/deň,
- dojčatá – 400-600 IU/deň,
- deti (1-3 roky) – 600 IU/deň,
- deti (4-10 rokov) – 600-1000 IU/deň,
- dospievajúci a dospelí do 75 rokov – 1000-2000 IU/deň,
- seniori (75+) – 2000-4000 IU/deň.
Okrem toho odborníci stanovili horné prípustné dávky vitamínu D pre:
- novorodencov a dojčatá (0-12 mesiacov) – 1000 IU/deň,
- deti vo veku 1-10 rokov – 2000 IU/deň,
- dospievajúcich vo veku 11-18 rokov – 4000 IU/deň,
- dospelých a seniorov s normálnou telesnou hmotnosťou – 4000 IU/deň,
- tehotné a dojčiace ženy – 4000 IU/deň,
- dospelí a seniori s nadváhou alebo obezitou – 10000 IU/deň.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Užívate vitamín D? Nerobte tieto veci
Tieto príznaky môžu poukazovať na nedostatok vitamínu D. Slováci ich podceňujú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.