30.3.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Fuss Sergey).
Táto ázijská pochúťka môže rásť aj v našich podmienkach. Stačí poznať pár trikov a čoskoro budete zbierať vlastnú úrodu šťavnatých plodov, ktoré vám budú závidieť všetci susedia.

Foto: shutterstock/Fuss Sergey
Kaki, známe aj ako persimon alebo čínska slivka, je exotické ovocie, ktoré občas nájdete v obchodoch za akciové ceny. Nemusíte však čakať na zľavy, aby ste si mohli vychutnať túto lahodnú pochúťku. Prekvapivo, tento exotický strom môžete pestovať aj v našich podmienkach! Stačí dodržať niekoľko jednoduchých zásad a čoskoro budete zbierať vlastnú úrodu priamo zo svojej záhrady.
Môžete pestovať kaki aj na Slovensku? Áno, a je to jednoduchšie, než si myslíte!
Kaki pochádza z ďalekej Ázie a dnes sa pestuje najmä v teplých oblastiach ako Stredomorie či južné štáty USA. Mnohí záhradkári by preto predpokladali, že v našich podmienkach nemá šancu. Opak je však pravdou! Tento exotický strom dokáže prekvapivo dobre odolávať našim zimám a dokonca ho menej trápia hubové choroby či škodcovia než naše tradičné jablone alebo slivky.
Samozrejme, aby kaki prosperovalo a odolávalo mrazom, potrebuje špecifické podmienky. Najlepšie sa mu darí v teplejších regiónoch Slovenska. Kvitnúť začína už v marci, čo z neho robí atraktívnu ozdobu záhrady hneď na začiatku jari.
Dospelé stromy kaki v ich prirodzenom prostredí môžu dosahovať výšku až osem metrov, ale v našich záhradách zvyčajne nepresiahnu tri metre na výšku aj šírku. To z nich robí ideálnu voľbu aj pre menšie záhrady. Pamätajte však, že kaki potrebuje silné slnečné žiarenie a ochranu pred silným vetrom. Len v takýchto podmienkach dokáže odolať mrazom až do -20 stupňov Celzia a zostať zdravé.
Mladšie sadenice vyžadujú na zimu ochranu v podobe agrotextílie alebo čečiny. Ak sa obávate tuhých zím, môžete kaki pestovať aj v nádobe a na zimu ho premiestniť do chladnejšej miestnosti, kde bude v bezpečí.
Tajomstvo úspešného pestovania kaki: Tieto podmienky zvládne splniť každý
Napriek svojmu exotickému pôvodu nie je kaki príliš náročné na pestovanie. Dobre rastie takmer v každej pôde, no tá by mala byť priepustná a dobre odvodnená, aby prebytočná voda mohla voľne odtekať od koreňového systému. Pri pestovaní platí jednoduché pravidlo: kaki lepšie znáša občasné sucho než premokrenie. Nezabudnite však na jeho dve hlavné požiadavky – dostatok slnečného svetla a ochranu pred vetrom. V týchto otázkach kaki nepozná kompromisy.
Ak stromu poskytnete vhodné podmienky, už dva roky po vysadení do zeme alebo nádoby začne koncom jari kvitnúť. Zaujímavosťou je, že kaki je samoopeliteľné, takže nepotrebuje hmyz na to, aby prinášalo ovocie. Prvá úroda sa objavuje na jeseň, keď žlté listy opadnú a chutné plody zostanú visieť na konároch, pripravené na zber.

Foto: shutterstock/HelloRF Zcool
Ak túžite po chutných plodoch, zaobstarajte si štepené sadenice z záhradníctva. Môžete sa pokúsiť vypestovať strom aj z kôstky, ale v takom prípade sa pripravte na dlhé čakanie – prvé plody sa môžu objaviť až po 10 rokoch, alebo dokonca vôbec.
Prečo by ste mali jesť kaki? Tieto zdravotné benefity vás presvedčia
Skôr než sa rozhodnete zasadiť kaki do svojej záhrady, mali by ste vedieť, že niektoré odrody majú skôr dekoratívny charakter. Ich plody môžu byť kyslé alebo horké, a teda nevhodné na konzumáciu. Existujú však aj jedlé odrody, ktoré vám poskytnú sladké a chutné ovocie zadarmo.
Prečo stojí za to jesť kaki? Predovšetkým pre jeho sladkú chuť, ale ruka v ruke s chuťovými kvalitami idú aj zdravotné prínosy. Plody obsahujú karotenoidy – látky zaraďované medzi antioxidanty, ktoré priaznivo pôsobia na pleť a zrak. Nesmieme zabudnúť ani na vysoký obsah vitamínu C, ktorý posilňuje imunitu a pomáha udržiavať optimálny krvný tlak. Vitamín C tiež podporuje syntézu kolagénu, čo priaznivo vplýva na stav našej pokožky a znižuje tvorbu vrások.
Kaki je bohaté aj na draslík (prospešný pre srdce), fosfor a vápnik (ideálne pre kosti a kĺby), horčík (pôsobí na nervy a činnosť mozgu) a vlákninu (priateľ čriev). Ide teda o skutočnú vitamínovú bombu, ktorá môže rásť priamo vo vašej záhrade!
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Neobvyklé ovocie znižuje krvný tlak a zabraňuje ateroskleróze. Ako pestovať kaki v kvetináči?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.