30.3.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/George Dolgikh).
Väčšina z nás ho ignoruje, pritom je kľúčový pre naše zdravie. Vitamín K nielen zabezpečuje správne zrážanie krvi, ale chráni aj pred demenciou a Alzheimerovou chorobou. Navyše posilňuje kosti a udržiava zdravé srdce.

Foto: shutterstock/George Dolgikh
Vitamín K patrí medzi tie výživové látky, ktoré si v lekárni kupujeme len zriedka. Väčšina ľudí ho spája výlučne so zrážanlivosťou krvi, no jeho význam pre naše zdravie je oveľa širší. Je načase spoznať skutočnú hodnotu vitamínu K pre naše zdravie.
Ochrana mozgu a srdca: Prečo je vitamín K nenahraditeľný?
Vitamín K iniciuje produkciu tuku nevyhnutného pre správne fungovanie mozgu a nervovú komunikáciu. Vďaka tomu účinne chráni náš mozog pred rozvojom demencie a Alzheimerovej choroby.
Srdce tiež profituje z dostatočnej hladiny vitamínu K. Tento vitamín zabraňuje hromadeniu vápnika v tepnách a predchádza ich stuhnutiu. Čím pružnejšie sú vaše tepny, tým ľahšie nimi prúdi krv. Vitamín K navyše znižuje oxidačný stres a zápaly v organizme.
Zaujímavé je aj pôsobenie vitamínu K na metabolizmus cukrov. Ovplyvňuje pankreas a vylučovanie inzulínu, čím prispieva k lepšej regulácii hladiny cukru v krvi.
Silné kosti a zdravé zuby: Ďalšie benefity vitamínu K
Vitamín K zohráva kľúčovú úlohu pri transporte vápnika do kostí a zubov. Vďaka tomu zlepšuje minerálnu hustotu kostí a znižuje riziko zlomenín. Tento benefit je obzvlášť dôležitý pre ženy po menopauze.
Aj vaše zuby budú vďačné za dostatočný príjem vitamínu K. Podporuje tvorbu zuboviny, vďaka čomu sú zuby pevnejšie a odolnejšie voči kazom.

Foto: shutterstock/nika-lit
Kde nájdete vitamín K a koľko ho potrebujete?
Prírodné zdroje vitamínu K nájdete predovšetkým v zelených listových zeleninách. Špenát, brokolica, ružičkový kel, kapusta či petržlenová vňať patria medzi najbohatšie zdroje. Vitamín K obsahujú aj rastlinné oleje, mäkké margaríny, mäso, niektoré druhy syrov, fermentované mliečne výrobky a vajcia.
Odporúčaná denná dávka pre dospelých mužov je 120 μg a pre dospelé ženy 90 μg. Túto dávku ľahko pokryjete vyváženou stravou bohatou na zeleninu.
Suplementáciu vitamínu K odborníci odporúčajú najmä novorodencom, pacientom s ochoreniami pečene a syndrómom zlého vstrebávania, ako aj osobám užívajúcim antibiotiká alebo lieky s antikoagulačným účinkom.
Ak sa rozhodnete pre suplementáciu, odborníci odporúčajú formu MK-7, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Pamätajte však, že vitamín K by ste nemali kombinovať s liekmi proti zrážaniu krvi.
Môžete predávkovať vitamín K?
Pri prirodzenom dopĺňaní vitamínu K prostredníctvom stravy nehrozí predávkovanie. Situácia je však iná pri užívaní výživových doplnkov. Nadmerné užívanie syntetického vitamínu K môže negatívne ovplyvniť zdravie pečene.
Preto je vždy lepšie zamerať sa na prirodzené zdroje vitamínu K v strave. Zaraďte do svojho jedálnička viac zelených listových zelenín, kvalitné rastlinné oleje a fermentované mliečne výrobky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Obsahujú množstvo vitamínov, ale nie každý ich môže jesť. Zistite, či patríte do tejto skupiny ľudí
Zabudnutý poklad prírody: Toto ovocie chráni oči a nabité vitamínmi ho Slováci takmer nepoznajú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.