31.03.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/vvoe).
Pre mnohých záhradkárov neexistuje horší škodca ako vijačka krušpánová. Tento hmyz napáda najmä rôzne druhy buxusov a môže viesť k ich úplnému zničeniu. Preto sa oplatí zabrániť jeho invázii. Postrek špecifickým prípravkom bude na rastliny pôsobiť ako ochranný štít.

Foto: shutterstock/vvoe
Chcete zabezpečiť, aby ani jeden buxus nebol v tejto sezóne napadnutý nebezpečnou vijačkou krušpánovou? Ak áno, postriekajte svoje rastliny bakteriálnym práškom Bacillus thuringiensis. Poskytne vám pokoj – škodca vaše kríky nerozhýbe. Pozrite si najdôležitejšie informácie o boji proti tomuto hmyzu.
Vijačka krušpánová – čo je to za škodcu?
Vijačka krušpánová najčastejšie napáda krušpány. Môže sa živiť aj bršlenom, cezmínou alebo vavrínom. Nebezpečné larvy merajú do 4 cm a majú zelené telo s pozdĺžnymi čiernymi pruhmi. Najčastejšie ich možno nájsť v strede kríkov, kde obhrýzajú listy. Pri ich výskyte sa pozoruje aj vlnený povlak.
Príznakom živenia tohto škodcu je postupné odoberanie listov z rastlín. Výsledkom je úplné odumretie kríkov. Príležitostne môžu uschnúť aj jednotlivé výhonky a v prípade veľkého napadnutia sa stratia rady buxusu.
Dospelá vijačka krušpánová je motýľ s bielymi krídlami s hnedým lemom. Môže mať aj svetlohnedú farbu s fialovým leskom a bielou škvrnou v tvare polmesiaca. Samičky kladú vajíčka na spodnú stranu listov v strede kríkov.
Tento hmyz sa živí od apríla až do októbra. Preto je najlepšie chrániť rastliny pred jeho napadnutím.
Ako predchádzať a bojovať proti vijačke krušpánovej?
Napadnutiu vijačkou krušpánovou môžete zabrániť postrekom bakteriálneho prášku Bacillus thuringiensis. Tento prípravok sa osvedčil aj pri boji proti týmto škodcom.
Bacillus thuringiensis je pôdna baktéria, ktorá produkuje toxíny pôsobiace na larvy mnohých druhov hmyzu vrátane vijačke krušpánovej. Po požití sa poškodí tráviaci systém škodcov, čo vedie k ich smrti.
Ako vyrobiť postrek proti vijačke krušpánovej? Jednoducho rozpustite uvedený prášok s vodou podľa odporúčaní výrobcu a postriekajte ním všetky kríky. Ak larvy napadli rastliny, začnú do 24 hodín odumierať.
Kedy a ako často striekať kríky?
Prvý postrek kríkov je najlepšie vykonať skoro na jar, t. j. v apríli, keď sa škodca začína kŕmiť. Následné aplikácie je vhodné opakovať v priebehu sezóny, pretože tento hmyz vyvíja niekoľko generácií ročne.
Aby ste zabránili napadnutiu, používajte postrek s Bacillus thuringiensis raz mesačne od apríla do októbra. Ak sa na rastlinách objavila vijačka krušpánová, toto ošetrenie vykonávajte každých 7 – 10 dní.
Postrek je najlepšie vykonávať večer alebo ráno, keď sú teploty nižšie a slnko nie je intenzívne. Tým sa zabezpečí, že prípravok bude účinnejšie pôsobiť a rastliny nebudú vystavené slnečnému úpalu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako sa zbaviť vijačky krušpánovej? Vysvetľujeme raz a navždy
Zmiešajte tieto 2 zložky a postriekajte rastliny vo vašej záhrade. Škodcovia zutekajú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.