31.03.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Dima Moroz).
Čo to boli rímske latríny? Určite nie miesto súkromia. Rímski občania sedeli rameno pri ramene a diskutovali o každodenných záležitostiach. Hoci od tých čias uplynulo takmer 2000 rokov, kamenné „lavičky“ stále zaujímajú a priťahujú turistov, ktorí sú zvedaví na menej známy aspekt antiky.

Foto: shutterstock/Dima Moroz
Každá civilizácia zanecháva nielen impozantné stopy, ale aj tie menej slávne. Rímania sa zapísali do histórie vďaka svojím spektakulárnym stavbám, vyspelému právu a inžinierstvu, ktoré stále vzbudzuje obdiv. Ich dedičstvo je základom súčasnej Európy, no nechýbajú v ňom ani škvrny. Zriedka sa spomína, že v oblasti hygieny boli na tom veľmi zle. Stopy dávnych kúpeľov a latrín odhaľujú prekvapivú tvár impéria – rozhodne menej chvályhodnú ako mramorové stĺpy.
Čo to boli rímske latríny? Sedeli rameno pri ramene
Aj keď dnes je toaleta synonymom súkromia, v starovekom Ríme to bolo niečo úplne iné. Bolo to niečo ako fórum s kamennými sedadlami. Verejné latríny neponúkali žiadne dvere ani súkromie, ale zaručovali spoločnosť. V dlhých radoch bez priečok, ozdobených mozaikami, sedeli občania – rameno pri ramene.
V týchto podmienkach sa nielen vykonávali potreby, ale aj živé diskusie, výmena noviniek z mesta a riešenie susedských sporov. Mlčanie mohlo vzbudiť podozrenie a konverzácia bola neoddeliteľnou súčasťou toaletného etikety.
Vedľa latrín sa nachádzali aj termy, ktoré boli rovnako spoločenské a populárne. Kúpanie nebolo len otázkou hygieny, ale celým rituálom, ktorý zahŕňal saunu, masáže, lúpanie kože a relax v studenom bazéne. Hoci to znie luxusne, realita bola o niečo menej elegantná. Vodu zriedka vymieňali za čerstvú, uteráky bývali spoločné a kúpeľné nástroje sa nečistili vždy dôkladne.
Možno sa dá povedať, že aj v toaletách platila „spoločná zodpovednosť“. Namiesto toaletného papiera sa používalo tersorium – hubka na palici, namočená vo vode a octe. Po použití sa opäť uložila, aby čakala na ďalšieho užívateľa. Nuž, v rímskom ponímaní mala spoločnosť naozaj široký rozmer.

Foto: shutterstock/NiglayNik
Kde môžeme vidieť rímske latríny a kúpele? Existuje niekoľko miest, kde sa dajú vidieť
V Taliansku je množstvo miest, kde história starovekého Ríma doslovne vychádza zo zeme. Zachovali sa tu nielen divadlá či chrámy, ale aj latríny a termy, ktoré prekvapujú svojím stavom. Ak chcete vidieť, ako vyzerala každodenná hygiena Rímanov pred dvomi tisíckami rokov, stojí za to navštíviť tri lokality.
- Ostia Antica – Je to jedno z najzaujímavejších archeologických miest v Taliansku. Bývalé prístavné mesto, ktoré sa zachovalo takmer celé. Verejné latríny tu sú výnimočne dobre zachované: rady kamenných sedadiel s otvormi, systém odvodu nečistôt a drážka vpredu, kde sa umiestňovalo tersorium. To je vynikajúce miesto, kde môžete doslova stáť tvárou v tvár každodennosti starovekého Ríma.
- Kúpele Karakalli v Ríme – Obrovské historické kúpele, ktoré mohli pojať až 1600 ľudí naraz. Hoci strechy sa nezachovali, monumentálna veľkosť komplexu, mozaiky pod nohami a pozostatky bazénov robia obrovský dojem. Môžete tu vidieť, ako vyzerali klasické caldarium, tepidarium a frigidarium, teda tri hlavné kúpeľné zóny.
- Pompeje – Prehliadka tohto miesta je skutočnou cestou časom. Nájdete tu množstvo príkladov súkromných aj verejných latrín – často s maľbami alebo nápismi. Kúpele, ako Stabian Baths či Forum Baths, zachovali nielen architektúru, ale aj systém podlahového vykurovania (hypocaustum), pôvodné dekorácie a šatne.
Pre mnohých turistov je Rím spojený s mramorom, fórom a Koloseom, no skutočný každodenný život impéria sa skrýva na menej očividných miestach. Latríny a kúpele ukazujú starovekých Rímanov z úplne inej stránky – tej obyčajnej, telesnej a tým pádom výnimočne ľudskej.
Čo vás najviac prekvapilo na rímskych hygienických zvykoch? Pozývame vás komentovať.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Už nie Egypt. Cenovo dostupný dovolenkový raj láme rekordy popularity
Historické kúpeľné mesto patrí k najlepším na svete. Túto termálnu vodu pozná každý
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.