31.03.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/laksena).
Všimli ste si na stonkách svojich rastlín malé, nepohyblivé výčnelky? Je veľmi pravdepodobné, že vaše rastliny napadli štítničky. Pozrite si najdôležitejšie informácie o týchto škodcoch a predovšetkým o spôsoboch boja proti nim. Konajte rýchlo – inak rastliny začnú odumierať.

Foto: shutterstock/laksena
Štítničky sú malé chrobáky, ktorých sa vyskytuje až 2 500 druhov. Voľným okom sa dajú veľmi ťažko spozorovať – musíte sa na rastlinu dobre pozrieť, aby ste ich videli v čírej, bielej, červenej alebo hnedej farbe. Ako ešte môžete rozpoznať týchto škodcov a ktoré rastliny napádajú? Existujú domáce prostriedky na ich odstránenie? Odpovede na tieto otázky nájdete v tomto článku.
Aké sú príznaky kŕmenia štítničkami?
Štítničky môžete hľadať nielen v dutinách stoniek, ale aj na spodnej strane listov a v blízkosti žiliek, kde sa nachádzajú rastlinné šťavy. Žer chrobákov spoznáte podľa žltnutia a škvŕn na listoch.
Títo škodcovia spôsobujú, že listy strácajú svoju intenzívnu farbu. V pokročilom štádiu napadnutia začnú opadávať.
Na miestach, kde chrobáky nasávajú rastlinné šťavy, sa objavujú hnedé škvrny, ako aj deformácie na povrchu rastlín.
Pri výskyte štítničiek sa objavuje aj lepkavá medovica, ktorá je potravou pre huby. To ďalej oslabuje rastlinu.
Aké rastliny napádajú štítničky?
Na Slovensku sa vyskytuje 19 druhov štítničiek, ktoré napádajú rôzne rastliny. Medzi najbežnejšie z nich patrí:
- Štítnička nebezpečná
Tri domáce spôsoby, ako sa zbaviť štítničiek
Domáce prostriedky sú lepšie ako chemická ochrana proti štítničkám. Sú účinné proti týmto škodcom, ale zároveň nenarušujú ekologickú rovnováhu a nevystavujú ostatné užitočné organizmy negatívnym účinkom pesticídov. Oplatí sa kombinovať rôzne postreky. O ktorých z nich hovoríme?
Olejový sprej
Účinný sprej proti parazitom pripravíte jednoducho zmiešaním 10 ml repkového alebo olivového oleja s 1 litrom vody a niekoľkými kvapkami prostriedku na umývanie riadu. Touto zmesou potom postriekajte napadnuté rastliny. Ošetrenie opakujte každých 5 dní. Po 3 dňoch umyte rastliny sivým mydlom a vodou, aby ste odstránili všetku mastnotu, ktorá bráni fotosyntéze.
Cesnakový sprej
Rozdrvte niekoľko strúčikov cesnaku, zalejte ich 1 litrom vody a nechajte 24 hodín odstáť. Po uplynutí tejto doby odvar preceďte cez sito a postriekajte ním rastliny. Táto zelenina uvoľňuje zlúčeniny síry, ktoré odpudzujú štítničky a brzdia rozvoj hubových chorôb.
Žihľavový sprej
Hrsť čerstvej žihľavy zalejte 1 litrom vody a nechajte pôsobiť 24 hodín. Po uplynutí tejto doby tekutinu preceďte a pripravte postrek pre rastliny. Touto metódou podporíte prirodzenú imunitu rastlín – stanú sa menej náchylné na napadnutie štítničkami.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Táto obľúbená zelenina odpudzuje slimáky a vošky. Už ich vo svojej záhrade neuvidíte
Ako sa zbaviť vijačky krušpánovej? Vysvetľujeme raz a navždy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.