1.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Perfect Wave).
Syndróm lenivého čreva je čoraz častejším zdravotným problémom. Niekedy je spôsobený chorobou, ale väčšinou si za takýto problém môžeme sami, predovšetkým svojím katastrofálnym výberom stravy. Ako si poradiť s lenivými črevami a dostať ich späť do perfektnej formy? Našťastie to nie je až také ťažké.

Foto: shutterstock/Perfect Wave
- Lenivé črevá sú čoraz častejším zdravotným problémom. Dá sa účinne riešiť dodržiavaním vhodnej diéty
- Zdravé tuky, siláž a vláknina sú dôležité pre funkciu čriev, Udržiavanie rovnováhy črevného mikrobiómu je kľúčom k zdraviu tráviaceho systému a jeho bezproblémovému fungovaniu.
- Stres môže mať tiež negatívny vplyv na zdravie čriev
- Ďalšie dôležité informácie nájdete na domovskej stránke siete Onet
Lenivé črevá sú predovšetkým problémy s plynulým a zdravým fungovaním tráviaceho traktu, ktoré vedú k zápche a poruchám vyprázdňovania. Ako dosiahnuť, aby vaše telo opäť dobre fungovalo?
Čo je to syndróm lenivého čreva?
Syndróm lenivého čreva, známy aj ako syndróm pomalého priechodu črevom, je stav charakterizovaný pomalým pohybom obsahu tráviacim systémom, najmä v dôsledku zníženej pohyblivosti hrubého čreva. Ide o typ funkčnej zápchy, t. j. zápchy bez zjavnej príčiny. Tento stav organizmu má za následok hrozný pocit pohody, ťažkosti pri udržiavaní zdravého životného rytmu a výživy a ďalšie zdravotné dôsledky. Zle fungujúce črevo je totiž ideálnym základom pre vznik ďalších závažných ochorení. Je to tiež veľký problém pri udržiavaní zdravej telesnej hmotnosti alebo pri chudnutí.
Hoci sa takáto zápcha môže vyskytnúť v dôsledku niektorých ochorení, najčastejšie je vinníkom hrozná strava a bežné stravovacie hriechy. Ako sa s touto situáciou vysporiadať a dať našim črevám šancu na zotavenie?
Spôsoby, ako sa vysporiadať s lenivým črevom
Odborníci na výživu vysvetľujú, čo robiť, aby sa naše črevá opäť cítili dobre a dostali sa do pohybu. A fungujúce črevá znamenajú nielen lepšie výsledky pri stravovaní, ale aj dobré zdravie a lepšiu pohodu!
- Bojujte proti zápalom pomocou stravy
Dodržiavajte protizápalovú diétu, zhodujú sa odborníci. Bohužiaľ, čoraz častejšie naše rozhodnutia v oblasti stravovania a bežne používané vysoko spracované výrobky šroubujú celú špirálu zdravotných problémov a problémov s hmotnosťou. Zápal je nepriateľom celého tela, ale priamy a veľmi deštruktívny vplyv má predovšetkým na vaše črevá.
Našťastie, takzvaná protizápalová diéta môže rýchlo zmeniť stav vášho tráviaceho systému. Za tajomným názvom sa skrýva predovšetkým zdravá a vyvážená strava, teda vylúčenie látok, ktoré nám škodia. Pomôže vám listová zelenina, tučné ryby, orechy a ovocie.

Foto: shutterstock/SewCreamStudio
- Vyberte si zdravé tuky
„Existuje čoraz viac dôkazov o tom, že zdravé tuky – najmä protizápalové omega-3 mastné kyseliny – sú prospešné pre zdravie našich čriev.
Tuky v strave sú mimoriadne dôležité, ale musíte vedieť, ktoré si vybrať. Namiesto konzumácie nenasýtených tukov, ktoré sú zodpovedné za vznik mnohých ochorení a zaťažujú náš tráviaci systém, si vyberte iné zdroje zdravých tukov, ktoré podporia činnosť čriev. Dobre poslúžia mastné ryby, ľanové semienka, chia semienka a vlašské orechy.
Pokračujeme
- Zamilujte si uhorky
Zdravé a dobre fungujúce črevá sú skutočným pokladom a najlepším spôsobom, ako zlepšiť ich stav, je podpora črevného mikrobiómu. Pomôcť vám môžu nielen jogurty. Odborníci na výživu už roky vyzývajú ľudí, aby siahli po oveľa silnejšej zbrani podporujúcej črevá – po uhorkách.
Konzumácia fermentovaných potravín je pre črevá skvelá a dodáva nám probiotiká. Tieto priateľské malé baktérie pomáhajú udržiavať dobrú rovnováhu v tráviacom systéme. Kyslá kapusta alebo nakladané (nie konzervované!) uhorky sú svetovými šampiónmi v superpotravinách. Samozrejme, do svojho jedálnička môžete zaradiť aj výživové doplnky, fermentované mliečne výrobky, kombuchu alebo miso.
- Vysoký obsah vlákniny
Vláknina je vašou novou prioritou, doprajte si ovocie, zeleninu a celozrnné výrobky. Medzi ďalšie zdroje vlákniny patria strukoviny, ovsené vločky, celozrnný chlieb alebo otruby.
- Rozlúčte sa so stresom
Boli by ste prekvapení, ako katastrofálne stres ovplyvňuje celý váš organizmus. Chronické napätie je pre vaše črevá skutočnou katastrofou. „Chronický stres sa často prehliada ako príčina zhoršeného zdravia čriev,“ hovorí odborníčka na výživu Krista Waleová. To sa dá účinne napraviť zavedením zdravých návykov. Okrem správnej, t. j. zdravej stravy vám pomôžu: fyzická aktivita, pravidelný a dostatočný spánok a relaxačné techniky (meditácia, dychové cvičenia).
- Nenechajte si ujsť cukor a sladkosti
Takéto výrobky bohužiaľ podporujú zápaly. Obsahujú veľa pridaného cukru a tuku, jednoducho na ne nie je miesto. Potrebujete svoju sladkú chvíľku? Dajte si kocku horkej čokolády s vysokým obsahom kakaa, pripravte si doma ovsené sušienky, ale rozlúčte sa s umelými sladkosťami z obchodu a sušienkami plnými cukru, bielej múky a chemikálií. To isté platí pre vyprážané jedlá – rozlúčte sa s nimi bez výčitiek a rýchlo to oceníte.
- Nebláznite s alkoholom
Pitie príliš veľkého množstva alkoholu môže narušiť rovnováhu dobrých a zlých baktérií v črevách. Táto nerovnováha môže spôsobiť nadmerný rast škodlivých baktérií a zníženie počtu tých prospešných. Už viete, čo sa stane ďalej….
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Domáce lieky na zápchu, ktoré fungujú. Takto môžete najrýchlejšie vyriešiť nepríjemný problém
Tieto nápoje pôsobia ako zázrak pri problémoch so zápchou
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.