1.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ground Picture)
Maľovanie vášho domova je skvelý spôsob, ako osviežiť váš priestor a dodať mu novú atmosféru. Jedna plechovka farby, niekoľko ťahov štetcom – a váš interiér zrazu nadobudne úplne iný výraz. V malom priestore sú tie správne farby veľmi dôležité. Nemusíte búrať steny ani investovať do drahých doplnkov – stačí sa šikovne pohrať s farbami a vizuálnymi prvkami a vytvoriť efekt väčšieho priestoru.

Foto: shutterstock/Ground Picture
Pastelové odtiene, ako napríklad jemná modrá, mentolová alebo púdrovo ružová, dodajú interiéru ľahkosť a sviežosť. Sú jemné a nie príliš výrazné, ale zároveň vnášajú farebný nádych. Ak dávate prednosť teplým farbám, zvážte svetlé odtiene béžovej, broskyňovej a žltej. Miestnosť bude pôsobiť útulne a teplo. Ale pozor – príliš intenzívne farby môžu malú miestnosť zahltiť.
Biela je váš spojenec – ale nie jediný
Začnime klasikou: bielou. Svetlé steny odrážajú svetlo, rozjasňujú kúty a vytvárajú ilúziu priestrannosti. Samotná biela však môže pôsobiť chladne a bezvýrazne – ako prázdny list papiera. Preto sa ju oplatí považovať za základ, ktorému môžete pridať „korenie“ v podobe jemných akcentov. Premyslite si tmavšiu farbu, ktorá interiér oživí bez toho, aby ho zahltila.

Foto: shutterstock/Chutima Chaochaiya
Nebojte sa výraznejších akcentov – jednoducho vymaľujte jednu zo stien, napríklad tú za pohovkou alebo posteľou, tmavomodrou alebo fľaškovozelenou farbou. Tento kontrast predĺži miestnosť, dodá jej hĺbku a priestor akoby sa rozrástol, akoby niekto zázračne pridal niekoľko metrov.
Odtieň stropu môže opticky zväčšiť alebo zmenšiť priestor
Problémom v malých bytoch často nie je šírka, ale nízko visiaci strop. Vo veľkopriestorových blokoch sú nízke miestnosti každodenným javom. Riešením môže byť trik: tmavé steny po stranách a strop natretý snehobielym lakom.
Na boky zvoľte teplú grafitovú alebo čokoládovo hnedú farbu – opticky sa tak zvýši strop a miestnosť bude pôsobiť priestrannejšie. Na druhej strane, ak sa vám strop zdá príliš vysoký, obráťte toto pravidlo – steny nechajte vo svetlých farbách a strop vymaľujte tmavšie, čo dodá miestnosti útulnosť a lepšie proporcie.

Foto: shutterstock/Jelena Zelen
Ako pomocou farieb skrátiť alebo zúžiť miestnosť?
Ak je vaša izba dlhá a úzka, skúste vymaľovať koncovú stenu tmavšou farbou a zvyšok nechajte svetlý. Toto riešenie rozbije monotónnosť rovných línií. Ak sa vám miestnosť zdá príliš dlhá, stredná stena vo svetlom odtieni a bočné steny a strop v tmavšom tóne vytvoria príjemnú rovnováhu. V prípade širokých miestností bočné steny v antracitovom alebo bordovom odtieni dodajú priestoru pocit intímnosti. Tento efekt si môžete vyskúšať v mnohých bezplatných nástrojoch dostupných online.
Prispôsobte farby funkcii miestnosti
Nezabudnite, že farby by mali byť zladené s funkciou miestnosti. V obývacej izbe si môžete dovoliť trochu bláznivejšie – teplé béžové, terakotové akcenty alebo jemné pastelové farby dodajú interiéru charakter. V kuchyni je kľúčová svetlosť, ktorá opticky zväčší priestor. Tmavý pruh nad pracovnou doskou vnesie moderný nádych. Spálňa je naopak miestom odpočinku – tlmené farby podporujú relaxáciu a vytvárajú atmosféru priaznivú pre regeneráciu.

Foto: shutterstock/Pixel-Shot
Treba si tiež uvedomiť, že farba nie je len o farbe, ale aj o štruktúre. Rôzne typy povrchových úprav – matné, saténové alebo pololesklé – môžu jemne zmeniť vnímanie interiéru a dodať mu eleganciu aj útulnosť. Skôr ako sa rozhodnete vymaľovať celý byt, vezmite si vzorky farieb z predajní pre domácich majstrov. Naneste ich na malú časť steny a sledujte, ako sa menia pri pôsobení svetla – ráno aj večer.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.