01.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mahirov9).
Slovenské záhrady plné sliviek sú neodmysliteľným obrazom krajiny našej krajiny. Ovocie, ktoré si ceníme čerstvé aj vo forme zaváranín, však nevzniklo náhodou. Aby ste sa mohli tešiť z bohatej úrody, musíte ich v správnom čase orezávať.

Foto: shutterstock/Mahirov9
To, či sa slivka v záhrade dobre ujme, závisí najmä od toho, kedy ju vysadíte. Odborníci upozorňujú, že najlepšie výsledky prináša výsadba na jar alebo na jeseň, keď zvýšená vlhkosť pôdy podporuje proces zakoreňovania mladých stromčekov. Vynechanie týchto kľúčových termínov môže znamenať, že plodina bude musieť počkať do ďalšej sezóny.
Nemenej dôležitý ako dátum výsadby je výber vhodného miesta. Slivky potrebujú miesto s intenzívnym slnečným žiarením, ktoré zaručuje aspoň osem hodín svetla denne. Takéto vystavenie podporuje ich zdravý rast a zabezpečuje vynikajúcu kvalitu plodov. Mladým stromčekom je tiež vhodné poskytnúť úkryt pred silným vetrom, ktorý môže spôsobiť vážne škody.
Nevhodná pôda predstavuje jednu z najčastejších chýb začínajúcich záhradkárov. Pôda pre slivky by mala byť nielen úrodná a dobre odvodnená, ale mala by mať aj pH v rozmedzí 5,5 až 6,5. Pridanie prírodného hnojiva pred výsadbou poskytne stromom solídny štart, a tým aj lepší potenciál na plodenie.
Mladé stromčeky potrebujú systematickú starostlivosť, ktorá spočíva napríklad v stabilizácii pomocou kolov. Dôležitou súčasťou starostlivosti je aj pravidelné zavlažovanie, najmä v období sucha. Okrem toho môže hnojenie prípravkami bohatými na fosfor a draslík na jeseň účinne pomôcť koreňovému systému prežiť zimu.
Strihanie sliviek
Ošetrenie prerezávaním patrí k povinnej výbave záhradníka, ktorý sa stará o svoje slivky. Podľa odborníkov by sa mali vykonávať už v prvom roku po výsadbe a mali by sa vykonávať pravidelne, dvakrát ročne – na jar (najmä v marci alebo začiatkom apríla) a na jeseň. Tento zásah umožní stromu sústrediť svoju energiu na rozvoj zdravých konárov a bohatšie plodenie.
Prerezávanie by sa malo vykonávať tesne pred začiatkom vegetácie. Určite sa vyhnite prerezávaniu počas mrazivého počasia, pretože to môže strom ešte viac poškodiť.
Mladé stromy by sa mali prerezávať v prvom roku pestovania. Jarný rez sa vykonáva v marci. Vykonanie tohto úkonu po výsadbe podporuje prijatie sadeníc.
Ako vykonávať prerezávanie? Najskôr odstráňte výhonky rastúce v ostrom uhle, najsilnejšie výhonky rastúce v pravom uhle skráťte o dve tretiny, odstráňte vetvy rastúce menej ako 50 cm od zeme.
Odstránením poškodených a suchých výhonkov sa zlepší nielen vzhľad stromu, ale aj cirkulácia vzduchu, čo má pozitívny vplyv na stav celej rastliny. V prípade starších stromov sa odporúča tzv. čistý rez, ktorý ďalej podporuje vývoj plodov. Pri tomto postupe je kľúčová presnosť – použitie ostrých nástrojov znižuje riziko poškodenia a urýchľuje regeneráciu.
Hoci starostlivosť o slivku si vyžaduje určité vedomosti, skúsenosti a trpezlivosť, výsledky odmeňujú úsilie vynaložené na starostlivosť o tento ovocný strom. Dodržiavaním zásad výsadby a starostlivosti si môžete každý rok vychutnať chuť šťavnatých plodov odtrhnutých priamo z konárov. A koniec koncov, chuť vloženej práce je vždy najsladšia.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
V apríli je to povinná jazda. Čo orezávať v záhrade? Tu je zoznam rastlín
Čerešne sa prehnú šťavnatými plodmi. Jednoducho ich prihnojte týmto hnojivom
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.