01.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/nieriss).
Zanietení záhradkári už pravdepodobne zasiali prvé sadenice zeleniny do svojich príbytkov. Takto si môžete vypestovať paradajky alebo papriky zo semien, čo prináša veľké uspokojenie. Tento spôsob je lacnejší ako nákup sadeníc a dáva istotu, že rastliny neboli postriekané chemikáliami. Rastu sadeníc pomôže prírodná živina z ingrediencie, ktorú máte určite v chladničke. Zelenina môže v lete vyrásť dvakrát viac.

Foto: shutterstock/nieriss
Kedy hnojiť sadenice zeleniny?
Sadenice paradajok, uhoriek alebo papriky vysievajte doma už v marci. Semená zvyčajne vyklíčia po 10 dňoch. Keď rastliny vytvoria prvé listy, môžete ich začať hnojiť. V prípade sadeníc zeleniny sa to zvyčajne uskutočňuje približne po dvoch alebo troch týždňoch. Toto ošetrenie by sa malo pravidelne opakovať, aby mali sadenice čo najväčší prístup k živinám.
Prečo je také dôležité hnojiť sadenice zeleniny? Vyvíjajú sa v malých nádobách, kde má substrát obmedzenú schopnosť dopĺňať živiny. Intenzívny rast rastlín rýchlo sterilizuje malé množstvo pôdy, v ktorej rastú. Môžete im pomôcť tým, že zabezpečíte systematickú výživu pôdy.
Kefírové hnojivo pre sadenice zeleniny
Ak chcete vyživovať svoje doma vypestované sadenice, nemusíte bežať do záhradníctva a utrácať peniaze. Môžete si vyrobiť domáce kefírové hnojivo pre zeleninové sadenice. Do 900 ml vody pridajte 100 ml kefíru a dôkladne premiešajte. Týmto odvarom zalievajte sadenice paradajok a papriky každých desať dní, najlepšie ráno alebo večer.
Takéto prírodné hnojivo je nielen lacné, ale aj bezpečné pre citlivé rastliny. Vďaka nemu získajú kríky paradajok a papriky silný koreňový systém, ktorý im pomôže prispôsobiť sa pri presadení do pôdy. Ich stonky budú silnejšie a samotné sadenice odolnejšie voči chorobám.
Kefírové hnojivo – ako funguje?
Prečo hnojivo z kefíru prospieva rastlinám? Obsahuje vápnik, fosfor a horčík, ako aj vitamín K a vitamíny skupiny B. Fosfor podporuje rozvoj koreňového systému, ktorý umožňuje rastline prijímať živiny z pôdy. Tento proces podporuje vápnik, ktorý zlepšuje pH a štruktúru pôdy.

Foto: shutterstock/Sea Wave
Vitamíny skupiny B majú priaznivý vplyv na odolnosť rastlín a ich schopnosť prispôsobiť sa novým podmienkam. Pre sadenice, ktoré budete v máji presádzať do pôdy, je to mimoriadne dôležité. Na druhej strane sa vitamín K aktívne podieľa na procesoch fotosyntézy, ktoré rastlinám poskytujú energiu potrebnú na rast.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Urobte to skôr, ako paradajky zasadíte do zeme. Budú hojne rodiť
Hnojenie sadeníc paradajok. Stonky budú silné a korene hrubé a silné
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.