02.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kmpzzz).
Pokojný, neprerušovaný spánok je základom odpočinku nevyhnutného pre zdravie. Niekedy sa však stáva, že sa v noci prebudíme – často práve po dvoch hodinách od zaspatia. Hoci to môže vyvolávať obavy, ide o úplne prirodzený jav. Spánok sa totiž skladá zo štyroch až piatich cyklov, ktoré sú prerušované krátkym prebudením. Problém nastáva vtedy, keď sa po prebudení dlhší čas nedokážeme vrátiť do spánku.

Foto: shutterstock/Kmpzzz
Dostatočne dlhý spánok je kľúčový pre fyzické aj psychické zdravie. Lekári sa zhodujú, že dospelý človek by mal spať 7 až 9 hodín denne. Nie je nič zvláštne, ak sa počas tejto doby na krátky moment prebudíme. Skutočný problém nastáva, ak nemôžeme rýchlo opäť zaspať. Vtedy sa oplatí pozrieť sa na svoje telo a spánkové návyky.
Budíte sa dve hodiny po zaspaní? Je to normálne
Dôvodom nočných prebudení je cyklus spánku, ktorý prebieha v štyroch až piatich (alebo šiestich) fázach. Jednotlivé fázy trvajú približne 80 až 120 minút. Spánkový cyklus zahŕňa:
- zaspávanie,
- ľahký spánok,
- hlboký spánok,
- fázu REM (ang. rapid eye movement), nazývanú aj paradoxný spánok.
Celý cyklus končí krátkym prebudením, ktoré si väčšinou ani neuvedomujeme, a potom opäť prirodzene zaspíme.

Foto: shutterstock/Monkey Business Images
Kedy by malo nočné budenie znepokojovať?
Keď už vieme, že prebudenie po dvoch hodinách spánku je normálne, môžeme sa zamyslieť nad tým, kedy by nás malo znepokojiť. Odpoveď je jednoznačná – v prípade, že sa po prebudení dlhší čas nedokážeme vrátiť do spánku a trápi nás nespavosť. Príčiny môžu byť rôzne, medzi najčastejšie patria:
- stres a nadmerná úzkosť,
- používanie elektronických zariadení vyžarujúcich modré svetlo tesne pred spaním,
- prehriata alebo zle vyvetraná spálňa,
- konzumácia alkoholu pred spaním,
- príliš veľa svetla prenikajúceho do spálne.
Ak ste vylúčili vyššie uvedené faktory, ktoré najčastejšie narúšajú spánok, a napriek tomu máte problémy so zaspaním, odporúča sa konzultácia so špecialistom. Lekár po dôkladnom rozhovore a vyšetrení dokáže posúdiť váš zdravotný stav a poradiť, ako sa zbaviť nespavosti.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako osem pohárov vody denne ovplyvňuje organizmus? Vysvetľujeme raz a navždy
Tieto vitamíny vám zachránia zrak. Seniori by ich mali poznať
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.