02.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/BearFotos).
V apríli sa počasie začína stabilizovať, čo vytvára optimálne podmienky na výsev niektorých rastlín. V tomto období môžeme do zeme zasiať nielen zeleninu, ale aj bylinky a kvety. Treba však pamätať na to, že základom úspešného pestovania je kvalitný výsevný substrát. Ako pripraviť pôdu na výsev? Akú zeleninu, kvety a bylinky vysievame v apríli? Odporúčame.

Foto: shutterstock/BearFotos
Ako pripraviť pôdu na sejbu?
Apríl je pre záhradkárov mimoriadne rušný mesiac. Vonkajšie teploty sa pomaly stabilizujú, čoraz častejšie nás víta jasné slnko a dni sa predlžujú. V tomto období môžeme priamo do pôdy vysievať mnohé druhy, ktoré sú odolné voči jarným mrazom. Kľúčovou fázou, ktorá rozhoduje o zdraví a vývoji rastlín, je správna príprava pôdy pre naše budúce plodiny. S prvými prácami je vhodné začať už na jeseň, najmä ak je pôda v našej záhrade nekvalitná. Naopak, ideálny čas na prípravu pôdy je v predjarí alebo skoro na jar. Tento proces je najlepšie rozdeliť do niekoľkých etáp.
Príprava pôdy by sa mala začať odstraňovaním buriny, pretože burina súperí s mladými rastlinami o vodu, svetlo a živiny, čo bráni ich rastu. Je dôležité odstrániť ich spolu s koreňmi (buď ručne, alebo pomocou záhradníckych pazúrikov). Ďalším krokom je prekopanie pôdy, pretože po zime je často zhutnená a veľmi tvrdá. To možno urobiť rýľom, lopatou alebo vidlami, pričom na väčších plochách sa odporúča použiť rotavátor. Pri tomto úkone odstránite všetky korene, kamene a iné nečistoty, ktoré boli vytiahnuté na povrch, a navyše rozbijete väčšie hrudy pôdy. Kopanie pomáha kypriť pôdu, prevzdušňovať ju a zlepšovať ďalšie vlastnosti pôdy.
Aby ste rastlinám dodali potrebné živiny a zlepšili štruktúru pôdy, obohaťte ju kompostom, hnojom alebo iným organickým hnojivom. Okrem toho by sa malo otestovať pH pôdy, pretože väčšina rastlín uprednostňuje mierne kyslú až neutrálnu pôdu (pH 6 až 7). Treba tiež pamätať na to, že teplota pôdy v čase výsevu by nemala byť nižšia ako 7 stupňov Celzia (pred výsevom možno lôžko zakryť netkanou textíliou alebo perforovanou fóliou, aby sa pôda trochu zohriala). Po príprave pôdy na výsev semien urobte drážky, pričom dbajte na správne vzdialenosti. Po zasiatí ich zasypte zeminou a jemne zalejte.
Akú zeleninu sejeme v apríli?
V apríli ešte môžeme pripraviť sadenice zeleniny, najmä teplomilných druhov, ktoré sú menej odolné voči mrazu. Do záhonu môžeme vysievať brokolicu, kaleráb (skoré odrody), kapustu, kvaku, šalát a kukuricu. Prvá polovica apríla je tiež posledným zvončekom na výsev paradajok na sadenice.
Je tiež dobré vedieť, že semená niektorých druhov zeleniny môžeme v tomto období zasiať priamo do zeme. V prvej polovici mesiaca možno bez obáv vysievať strukoviny (vrátane hrachu a bôbov), ako aj cibuľu, koreňový petržlen a paštrnák. Druhá polovica apríla je ideálnym obdobím na výsev póru, červenej repy a hadomoru. Na druhej strane, počas celého mesiaca môžeme vysievať zeleninu, ako napr:
- kôpor,
- petržlen,
- špenát,
- rukola,
- šťaveľ,
- šalát,
- reďkovka,
- mrkva (skoré a stredne skoré odrody).
Okrem toho môžeme v apríli vysádzať aj naklíčené sadbové zemiaky, ako aj chren a rebarboru.
Ktoré kvety zasiať v apríli?
Apríl je vhodný čas nielen na výsev zeleniny, ale aj kvetov. V prvej polovici mesiaca môžeme do pôdy zasiať niektoré okrasné druhy, ako sú nevädza, hrachor voňavý a nechtík. V druhej polovici apríla, keď je počasie dostatočne teplé, môžete do pôdy vysievať aksamietnicu, dvojtvárnik, nocovku, godéciu veľkokvetú, krásnoočko, slncovku kalifornskú a pupenec trojfarebný. Počas celého mesiaca môžeme vysievať kvety, ako napr:
- rezeda voňavá,
- lobulária prímorská,
- láskavec chvostnatý alebo metličkový,
- povojník.
V apríli môžeme začať pestovať aj sadenice druhov, ako sú astrovka čínska, cínie a krasuľka. Prvé dve rastliny je najlepšie vysievať začiatkom mesiaca, zatiaľ čo krasuľku môžeme vysievať počas celého apríla. Presadené do zeme budú zdobiť naše záhrady až do prvých jesenných mrazov.
Ktoré bylinky zasiať v apríli?
V apríli môžeme do zeme zasiať bylinky ako:
- mäta,
- harmanček,
- saturejka,
- rasca,
- koriander,
- ligurček,
- majoránka,
- šalvia.
Bylinky sa môžu vysievať aj medzi zeleninové záhony, pretože prispievajú k lepšiemu rastu, výnosu a chuti. Zvážte výsev šalvie v spoločnosti mrkvy a kapusty, zatiaľ čo mätu je lepšie pestovať vedľa strukovín, ako aj kapusty, kalerábu a brokolice. Pokiaľ ide o saturejku, má pozitívny vplyv na rast cibule a cesnaku.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tieto rastliny nebudú rásť vedľa cibule. Sprievodca záhradkára
Akú zeleninu sadíme v apríli? Nielen mrkvu a reďkovky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.