02.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alexander Knyazhinsky).
Paradajky pestuje veľa ľudí vo svojich domácich záhradách. Pri správnej starostlivosti sa môžete tešiť z bohatej úrody v podobe bacuľatých a chutných paradajok. Aby sa tak však stalo, musíte si dať pozor, aby ste neurobili chybu už vo fáze výsadby. Prečítajte si, kedy sadiť paradajky do zeme a na čo si pri tom dávať pozor.

Foto: shutterstock/Alexander Knyazhinsky
Kľúčom k úspechu je výber správneho času na výsadbu paradajok do zeme. Príliš skorá výsadba môže viesť k úplnému zničeniu vašich rastlín. Poradíme vám, kedy je najvhodnejší čas na výsadbu paradajok do zeme a ako sa o nich postarať, ak hrozia mrazy.
Pri akej teplote rastú paradajky najlepšie? Toto musíte mať na pamäti
Pred výsadbou paradajok sa oplatí vedieť, aké sú ich tepelné požiadavky. Keďže ide o teplomilné rastliny, optimálna teplota pre ich rast je 18 až 25 stupňov Celzia počas dňa. Naopak, v noci je to 16 až 18 stupňov.
Pri pestovaní paradajok musíte mať na pamäti, že sú mimoriadne citlivé na chlad. Ak rastú pri teplotách od 0 do 5 stupňov Celzia, môžu sa poškodiť. Na druhej strane, pokles pod 0 stupňov Celzia už spôsobuje odumieranie rastlín. Nízkym teplotám by ste sa preto mali vyhýbať, najmä na začiatku rastu paradajok.
Kedy sa majú paradajky sadiť do zeme? Toto je najlepší termín
Pred výsadbou paradajok do zeme je užitočné vedieť, že minimálna teplota, pri ktorej sú paradajky schopné sa vyvíjať, je 10 – 12 stupňov Celzia. Hodnoty nižšie ako táto predstavujú riziko pre vývoj rastliny a navyše ju robia náchylnejšou na poškodenie a choroby.
Preto platí, že najbezpečnejší čas na výsadbu paradajok do pôdy nastáva po 15. máji, keď pominie riziko mrazov. Tento dátum je známy ako „traja zamrznutí“.
V oblastiach s o niečo miernejším podnebím môžete uvažovať aj o skoršej výsadbe paradajok, ale potom musíte pravidelne sledovať predpovede počasia, aby sa mrazy nevrátili.
Ako sa starať o paradajky v prípade mrazov? Pomôže vám to zachrániť vašu úrodu
Ak sa však stane, že paradajky zasadíte príliš skoro a hrozí riziko mrazov, musíte prijať niekoľko preventívnych opatrení na ochranu vašej úrody.
V prvom rade by ste mali rastliny na noc prikryť agrofóliou, aby ste ich ochránili pred nízkymi teplotami. Dobrý nápad je tiež použiť na jednotlivé rastliny plastové kryty z fliaš.
Na druhej strane, ak sa vám nepodarilo ochrániť paradajky a boli vystavené mrazu, musíte najprv posúdiť rozsah ich poškodenia. Ak problém s mrazom postihne len horné časti rastliny, existuje šanca, že ju môžete zregenerovať.
Na tento účel musíte poškodené časti výhonkov prerezať, aby sa rastlina stimulovala k rastu nových výhonkov. Potom použite listové hnojivá, ktoré sú bohaté na stopové prvky. Tie pomôžu paradajkám regenerovať. Dôležitá je aj správna starostlivosť o rastlinu, a to pravidelným zalievaním a ochranou pred ďalšími teplotnými zmenami.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Urobte to skôr, ako paradajky zasadíte do zeme. Budú hojne rodiť
Keď sa objavia prvé výhonky, posypte pôdu týmto korením. Paradajky budú rásť sladšie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.