02.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alisusha).
Tuje potrebujú po zime vašu starostlivosť. Jedným z kľúčových krokov je prihnojovanie. Na to sa oplatí použiť domáce metódy, ktoré sú lacné, účinné a šetrné k životnému prostrediu. Stačí, ak si zoberiete nejaké zvyšky z kuchyne. Tie pomôžu vašim tujam rásť sviežo a zdravo. Zistite, kedy a čím tieto rastliny hnojiť, aby boli intenzívne zelené.

Foto: shutterstock/Alisusha
Tuje potrebujú po zime výživu, pretože chladné mesiace veľmi zaťažujú ich kondíciu. Výrazne oslabujú koreňový systém, často spôsobujú poškodenie výhonkov a hnednutie ihličia. Ak chcete, aby vaše tuje opäť nadobudli vitalitu, musíte ich na jar prihnojiť. Na to poslúžia kuchynské zvyšky, ktoré účinne stimulujú rast rastlín a umožnia im získať späť zdravý a svieži vzhľad.
Hnojenie tují – kedy sa má vykonať? Tieto termíny sú dôležité
Ak chcete tuje správne hnojiť, musíte vedieť, kedy je to najlepšie urobiť. Prvé hnojenie by sa malo vykonať už koncom marca/apríla, keď sa začína vegetačné obdobie. Uistite sa však, že teplota pôdy je vyššia ako 5 stupňov Celzia.
Je to ideálny čas na dodanie potrebných živín tuje, ktoré jej umožnia regeneráciu po zime, ako aj prispejú k rozvoju nových výhonkov a ihlíc a posilnia koreňový systém.
Ďalšie hnojenie sa uskutoční v máji a júni, pričom sa odporúča použiť kombinované hnojivo, ktoré dodá rastline prvky potrebné na jej ďalší vývoj.
Posledné prihnojenie tují sa vykonáva v júli. Vtedy musíte dodať rastlinám draslík a fosfor, pretože tieto prvky pripravia tuje na zimu. Od polovice augusta už nedodávajte žiadne prípravky obsahujúce dusík, aby ste nepodporovali rast nových výhonkov, ktoré by sa pred prvými mrazmi nestihli otužiť.
Čím vyživovať tuje na jar? Použite zvyšky z kuchyne
Pri prvom jarnom hnojení je dobré použiť organické hnojivá, ktoré budú mať na tuje skvelý vplyv. Obľúbené riešenie predstavuje vytvorenie zmesi na báze kávovej usadeniny. Práve tá pomáha okysliť pôdu a zároveň dodáva rastline dusík, draslík a fosfor.
Príprava takejto domácej živiny nie je náročná. Stačí zmiešať 2 – 3 polievkové lyžice sušenej kávovej usadeniny s 1 litrom vody a nechať takto pôsobiť cez noc. Zmes preceďte a raz za 2 týždne ňou zalejte tuje.
Ďalšiu osvedčenú metódu predstavuje použitie banánových šupiek, pretože obsahujú veľké množstvo draslíka. Stačí ich nakrájať na malé kúsky a rozsypať, pričom ich zľahka zahrabte v blízkosti koreňov tují. To pomôže rastu rastliny.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Odumierajú vaše tuje? Nie je to nedostatkom vody, príčina je úplne iná
Sadíte tuje? Ak chcete, aby dobre rástli, pamätajte na toto pravidlo
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.