02.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/HenadziPechan).
Chcete, aby vaše ríbezľové kríky prinášali počas sezóny veľa ovocia? Potom sa postarajte o ich zdravie – pripravte im prírodné postreky na ochranu pred napadnutím škodcami a chorobami. Používanie domácich prípravkov posilní rastliny a zabezpečí tak bohatú úrodu.

Foto: shutterstock/HenadziPechan
Ríbezle sa často pestujú na pozemku. Považujeme ich za obľúbené ovocné kríky, ktorých úrodu možno v kuchyni využiť rôznymi spôsobmi, najmä na džemy, šťavy, kompóty a koláče.
Pestovanie týchto rastlín zvládnu aj začínajúci záhradkári. Ríbezle však majú špecifické požiadavky na starostlivosť. Musíte ich aplikovať a dodatočne realizovať postrek. Len tak sa dočkáte množstva plodov.
Ako sa pestujú ríbezle? Tieto pravidlá sú nevyhnutné pre bohatú úrodu
Začnite samotnou výsadbou ríbezlí. Správny termín je dôležitý pri zakoreňovaní tejto rastliny pred nástupom extrémnych teplôt. Vysaďte ich teda skoro na jar alebo na jeseň do jamiek hlbokých 40 cm a širokých 50 cm. Zároveň sa zachováva vzdialenosť 1,5 m pre voľný rast. Po vysadení je potrebná výdatná zálievka.
Vyberte úrodnú, priepustnú a ľahkú pôdu s mierne kyslým pH. Vďaka tomu bude lepšie prijímať živiny. Pred výsadbou sa oplatí pôdu prihnojiť kompostom alebo dobre rozptýleným hnojom. Nezabudnite tiež, že pôda by mala byť dobre odvodnená – táto rastlina nemá rada stojatú vodu.
Tento ker rastie najlepšie na slnečnom alebo čiastočne zatienenom mieste. Miesto by malo byť chránené pred vetrom, ktorý by mohol poškodiť jemné výhonky.
Ríbezle uprednostňujú vlhkú pôdu. Preto by sa mali pravidelne zalievať, najmä počas horúceho a suchého počasia. Odporúča sa tiež hnojiť rastlinu už spomínaným kompostom, hnojom, ale aj biohumusom alebo rastlinnými hnojivami, napr. zo žihľavy alebo banánových šupiek.
Prírodné postreky ríbezlí proti škodcom
Postreky ríbezlí vykonávajte skoro na jar, ešte pred začiatkom vegetácie. Najprv použite prípravok na báze oleja na ochranu proti voškám a roztočcom. Pred kvitnutím postriekajte krík medeným alebo cesnakovým extraktom. Po odkvitnutí sa postrieka meďou a extraktom z prasličky roľnej. V tomto prípade zabraňujú antraknóze a hrdzi na listoch.
Zamerajte sa teda na prírodné postreky, konkrétne na cesnakový extrakt a prasličku roľnú. Práve tieto dva prípravky si pripravte sami. Ako si ich pripravíte?
Pripravte si cesnakový odvar tak, že 200 g tejto zeleniny zalejete 10 l vody. Celú zmes odložte na 3 – 4 dni a po uplynutí tejto doby tekutinu preceďte, nalejte ju do nádoby s rozprašovačom a bez riedenia postriekajte ríbezle.
Na prípravu vývaru z prasličky potrebujete 1 kg sušenej byliny, ktorú nasypte do 10 l vody a nechajte 24 hodín odstáť. Po uplynutí tejto doby všetko 30 minút povarte a potom počkajte, kým vychladne. Vychladnutú tekutinu zrieďte vodou v pomere 1:4 a až potom postriekajte.
Záverom možno povedať, že jarný postrek ríbezlí je nielen spôsobom ochrany rastlín, ale aj investíciou do bohatej úrody. Použitie správnych prípravkov a metód môže jednoznačne zlepšiť kvalitu aj množstvo plodov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Prerezávanie starých ríbezlí. Predjarný čas je ideálny
Nevynechajte termín prerezávania ríbezlí. V lete prinesie ovocie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.