2.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Premreuthai).
Trpíte chronickým nadúvaním, bolesťami brucha alebo problémami s trávením? Možno vás trápi SIBO – syndróm bakteriálneho prerastania tenkého čreva. Táto zákerná choroba postihuje čoraz viac ľudí, no mnohí o nej ani netušia.

Foto: shutterstock/Premreuthai
Čo je SIBO a prečo by vás malo zaujímať?
SIBO predstavuje stav, pri ktorom dochádza k nadmernému množeniu baktérií v tenkom čreve. Za normálnych okolností sa väčšina baktérií tráviaceho traktu nachádza v hrubom čreve. Pri SIBO však baktérie kolonizujú tenké črevo, čo vedie k poruchám trávenia a vstrebávania živín.
Tento stav narúša prirodzenú rovnováhu vášho tráviaceho systému. Baktérie fermentujú potravu v miestach, kde by k tomu nemalo dochádzať. Výsledkom je nielen nepríjemné nadúvanie, ale aj postupné poškodzovanie črevnej sliznice.
Varovné signály, ktoré by ste nemali ignorovať
Medzi najčastejšie prejavy SIBO patria:
- Nadúvanie a nadmerná plynatosť – zhoršuje sa typicky po jedle
- Bolesti brucha – tupé, kŕčovité alebo pálčivé
- Hnačky alebo zápchy – často sa striedajú
- Pocit plnosti po jedle – aj po malých porciách
- Potravinové intolerancie – najmä na laktózu a fruktózu
- Únava a slabosť – dôsledok zhoršeného vstrebávania živín
Prečo je test na SIBO kľúčový pre vaše zdravie?
Mnohé príznaky SIBO sú nešpecifické a môžu sa vyskytovať aj pri iných ochoreniach tráviaceho traktu. Preto je správna diagnostika kľúčová.
Test na SIBO, najčastejšie vo forme vodíkového dychového testu, umožňuje presne určiť prítomnosť nadmerného množstva baktérií v tenkom čreve. Vďaka tomu je možné nasadiť vhodnú liečbu, ktorá môže zahŕňať antibiotickú terapiu, probiotiká a úpravu stravy.
Neliečené SIBO môže viesť k malabsorpcii živín, vitamínov a minerálov, čo spôsobuje vážne zdravotné problémy vrátane anémie a osteoporózy.

Foto: shutterstock/SewCreamStudio
Kto by mal zvážiť test na SIBO?
Test sa odporúča osobám s chronickými tráviacimi problémami, najmä ak tieto príznaky pretrvávajú napriek štandardnej liečbe. Rizikové faktory zahŕňajú:
- Predchádzajúce operácie brucha
- Chronické užívanie liekov potláčajúcich tvorbu žalúdočnej kyseliny
- Diabetes mellitus
- Ochorenia spojivového tkaniva
- Chronické ochorenia pankreasu
Ako prebieha test a ako sa naň pripraviť?
Pri vodíkovom dychovom teste pacient požije roztok obsahujúci určitý cukor a následne sa v pravidelných intervaloch odoberajú vzorky vydychovaného vzduchu. Zvýšené hodnoty vodíka a metánu môžu svedčiť o prítomnosti SIBO.
Pre spoľahlivosť výsledkov je dôležitá správna príprava. Odporúča sa vyhýbať vláknine, probiotikám a niektorým liekom niekoľko dní pred vyšetrením. Deň pred testom dodržiavajte ľahko stráviteľnú diétu a 12 hodín pred vyšetrením nejedzte.
Test trvá približne 2-3 hodiny a je bezbolestný. Výsledky sú zvyčajne k dispozícii ihneď alebo v priebehu niekoľkých dní.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Upokojuje črevá a uspokojuje chuť na sladké. Môžete ho jesť aj počas diéty
Takto si vyčistíte črevá od usadenín za jeden deň. Lacný nápoj robí zázraky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.