02.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/buritora).
Vynechávanie raňajok kvôli uponáhľanosti je bežná chyba, ale ešte väčšie škody môže spôsobiť výber nezdravých produktov na prvé jedlo dňa. Výskumy ukazujú, že zloženie raňajok má kľúčový vplyv nielen na energiu organizmu, ale aj na činnosť mozgu, vrátane pamäte a koncentrácie.

Foto: shutterstock/buritora
Už dlhšie sa hovorí, že raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa. Vedci z Austrálie a Veľkej Británie preskúmali, aké následky môže mať ich kvalita. Výskumy vykonané v oboch krajinách jednoznačne ukazujú, že výber tučných a bohatých na cukry raňajok negatívne ovplyvňuje kognitívne funkcie, ako je pamäť a schopnosť učenia sa.
Vedci z Macquarie University v Sydney uskutočnili výskum na vzorke 1 000 osôb. Účastníci boli rozdelení do troch skupín, ktoré po dobu štyroch dní konzumovali rôzne druhy raňajok. Jedna skupina jedla tučné a nezdravé jedlá, ako toasty s čokoládovým shake-om. Ostatné dve skupiny dostávali zdravšie, vyváženejšie jedlá.
Pred a po experimente účastníci riešili testy merajúce ich pamäť a rýchlosť učenia sa nových informácií. Ukázalo sa, že osoby konzumujúce nezdravé raňajky mali výrazne horšie výsledky v týchto testoch. Dôvodom bol zvýšený hladina cukru v krvi, ktorý narúša kognitívne funkcie. Dr. Dominic Tran v magazíne The Conversation zdôraznil, že nadbytok glukózy nielenže ovplyvňuje metabolizmus, ale aj celkovú výkonnosť mozgu, čo vedie k oslabenému zapamätaniu.
Podobné závery predložili britskí vedci z Oxford University. V rámci experimentu skúmali vplyv rôznych druhov raňajok na pamäť a schopnosť spracovávať informácie. Do výskumu sa zapojilo 16 mužov vo veku od 19 do 28 rokov, ktorí boli rozdelení do troch skupín. Ich strava bola kontrolovaná počas piatich dní — jedna skupina konzumovala raňajky s nízkym obsahom sacharidov, druhá s vysokým obsahom tukov a tretia mala zdravé, vyvážené jedlá.
Zloženie „najhorších“ raňajok sa zakladalo na 70 % tukoch a iba 4 % sacharidoch. Zatiaľ čo zdravé jedlá obsahovali 50 % sacharidov, 26 % bielkovín a len 24 % tukov. Výsledky experimentu ukázali, že osoby jediace tučné raňajky mali o 44 % vyššiu hladinu tukov v krvi v porovnaní s ostatnými účastníkmi. To malo výrazný vplyv na zníženie ich kognitívnych schopností.
Experimenty z Austrálie a Veľkej Británie jednoznačne ukazujú, že raňajky by nemali byť len formalitou. Výber správnych ingrediencií má obrovský vplyv na fungovanie nášho organizmu, a najmä mozgu. Vedci apelujú na rozvahu pri zostavovaní tohto jedla. Kofeínový nápoj alebo cukrový rožok môžu poskytnúť dočasné povzbudenie, ale z dlhodobého hľadiska nás vystavujú poklesom energie a oslabeniu koncentrácie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Najlepší čas na spánok. Odborníci nemajú pochybnosti
Je priberanie z kefíru možné? Túto otázku objasníme raz a navždy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.